Mapy turystyczne w aplikacji

4 pomysły na wyjazd na narty z dziećmi

Jazda na nartach może być świetną rozrywką nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Najmłodsi narciarze zaczynają naukę już w wieku 4-5 lat. Jeśli chcemy, żeby nasze dziecko pokochało jazdę na nartach, warto odpowiednio zaplanować pierwszy wyjazd. Sprawdźmy więc, jakie powinno być idealne miejsce na wyjazd na narty z dziećmi.

Na narty z dzieckiem – w Polsce czy za granicą?

Pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, wybierając się na narty z dzieckiem, to czy lepszy będzie wyjazd w Polsce, czy za granicą? Istnieje kilka mocnych argumentów przemawiających za tym, żeby pierwsze kroki na nartach postawić na polskich stokach. Pierwszym i najważniejszym z nich jest kontakt z instruktorem. Oczywiście, w niektórych zagranicznych kurortach również możemy znaleźć polskojęzycznych instruktorów, jednak nie zawsze są oni dostępni. Nie bez znaczenia jest również czas podróży na narty z dziećmi. Podróż do polskich ośrodków narciarskich to zwykle kilka godzin. Narty z dziećmi we Włoszech czy Austrii mogą już oznaczać kilkanaście godzin w samochodzie. Długa podróż może być uciążliwa szczególnie dla młodszych dzieci. Polskie trasy narciarskie nie mogą się może równać z alpejskimi szlakami, jednak stawiające pierwsze kroki na stoku dziecko i tak nie skorzystałoby w pełni z długich tras. Na pierwszy wyjazd radzimy więc wybrać jeden z polskich ośrodków. A gdy dziecko nabędzie już pewnego doświadczenia i pozna podstawowe techniki jazdy, możemy się pokusić o wyjazd z dziećmi na narty w Alpy czy włoskie Dolomity.

4-pomysly-na-wyjazd-na-narty-z-dziecmi.jpeg

Fot. stock.adobe.com

Gdzie wybrać się na narty z dziećmi w Polsce?

Wybierając miejsce na wyjazd na narty z dzieckiem w Polsce, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. 

W wybranym przez nas ośrodku powinny być łagodne, idealne dla początkujących stoki oraz tak zwana ośla łączka do nauki jazdy. Nie bez znaczenia jest to czy w okolicy danej miejscowości znajdują się jakieś inne, poza stokami narciarskimi, atrakcje dla dzieci. A oto kilka propozycji miejsc na narty z dziećmi w Polsce:

  • Leżąca kilkanaście km od Wisły miejscowość Istebna posiada narciarską infrastrukturę dobrze przystosowaną do potrzeb dzieci.  Jedna z trzech dostępnych tutaj tras wyposażona jest w przeznaczony dla dzieci wyciąg taśmowy. W ośrodku działa także szkoła narciarska, w której pierwsze narciarskie szlify mogą zdobywać dzieci w wieku od 5 do 12 lat. W Istebnej jest też sporo innych atrakcji dla dzieci: park zimowy, basen ze zjeżdżalniami, kącik malucha a nawet mini zoo.
  • Bukowina Tatrzańska również oferuje, przystosowane do potrzeb rodzin z dziećmi ośrodki narciarskie. Taki ośrodek znajduje się np. na zboczach Wierchu Rusińskiego. Jeden z 5 działających tu wyciągów to wyciąg dla dzieci babylift. A 5 z 6 dostępnych tutaj tras narciarskich to łatwe, niebieskie szlaki. W pobliżu znajduje się również duży aquapark z wieloma atrakcjami dla dzieci.
  • Rodzinne ośrodki narciarskie i kilka łatwych tras można znaleźć również w polskiej, górskiej stolicy – Zakopanem. Dużym plusem jest wiele atrakcji dla dzieci, które znajdziemy w samym mieście. Minusem może być popularność tego kurortu i wiążący się z tym tłok. 
  • Na stokach góry Szrenica, w Karkonoszach, również można znaleźć kilka przyjaznych dzieciom tras. Jest tu między innymi krótki wyciąg Baby Lift, przystosowany specjalnie dla małych dzieci. Do dyspozycji początkujących narciarzy są również dwie łatwe, niebieskie trasy: oświetlony „Puchatek” oraz trasa na Hali Szrenickiej. 

Co zabrać na narty z dzieckiem?

Przygotowując się do wyjazdu na narty z dzieckiem, warto spakować kilka dodatkowych rzeczy. Podstawa to oczywiście sprzęt narciarski. Wybierając narty i buty narciarskie, rozmiary mają bardzo duże znaczenie. Odpowiednie dopasowanie sprzętu narciarskiego jest kluczowe przy nauce jazdy. Niezależnie od tego, czy narty i buty kupujemy, czy wypożyczamy, powinien być to przemyślany wybór. Jeśli sami nie mamy pewności co wybrać, warto odwiedzić specjalistyczny sklep ze sprzętem narciarskim lub wypożyczalnię i zasięgnąć fachowej porady. Drugie miejsce na naszej liście to odzież narciarska. Kombinezon narciarski, kurtka z szerokim kapturem, czapka, szal lub chusta chroniąca szyję oraz nieprzemakalne rękawice to podstawa. Nie można zapomnieć również o kilku kompletach ciepłej bielizny, najlepiej termoaktywnej. Obowiązkowe w ekwipunku małego narciarza są także takie elementy jak kask narciarski i gogle.

Jeśli na narty z dzieckiem jedziemy po raz pierwszy, nie mamy gwarancji, że połknie ono narciarskiego bakcyla. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że dziecko nie będzie chciało całego dnia spędzać na stoku. Warto więc zabrać ze sobą różnego rodzaju „czasoumilacze”: książeczki, kolorowanki, układanki, odtwarzacz multimedialny, tablet lub laptop, ulubioną zabawkę itp. Przed wyjazdem na narty z dziećmi warto również sprawdzić jakie inne atrakcje znajdują się w miejscu naszego pobytu. Miłą odmianą od nart może być wizyta w aquaparku czy ciekawym muzeum. Z tego względu warto spakować również stroje kąpielowe dla siebie i dzieci. Pamiętajmy, że wyjazd na narty ma być przyjemnością dla całej rodziny.

Opublikowano 24 września 2019 przez admin