Mapy turystyczne w aplikacji

Zanim wybierzesz się pod żagle… – krótki poradnik dla laika

Poczuć wiatr we włosach, szum wody, ciepłe promienie słońca na statku to marzenie wielu osób, stąd od lat przybywa miłośników żeglarstwa, którzy choć na moment pragną być prawdziwymi wilkami morskimi. Początki z żeglarstwem mogą wydawać się trudne i pełne przeszkód, ale nie taki diabeł straszny, jak go malują.

fot. www.sxc.hu

Szkolenia żeglarskie, patenty, uprawnienia

Pierwszym pytaniem, jakie stawia sobie laik, jest to, czy każda osoba bez uprawnień może żeglować. Otóż zgodnie z obecnym prawem mogą działać firmy czarterowe umożliwiające wynajęcie mniejszych jachtów (żaglowych o długości całkowitej nieprzekraczającej 7,5 m)  lub łodzi z silnikiem o niewielkiej mocy (do 10 kW), które to firmy odpłatnie wypożyczają te jednostki pływające. Dla osób zainteresowanych nauką żeglarstwa i uzyskaniem odpowiednich dokumentów idealnym rozwiązaniem będzie kurs żeglarski podczas trwania rejsu, kiedy to uczestnicy mogą poznać życie wilka morskiego niejako „od kuchni” – muszą się nauczyć nie tylko teoretycznych zagadnień, ale co najważniejsze, nabywają praktycznych zdolności, np. wiązania węzłów żeglarskich czy naprawy sprzętu żeglarskiego. Jakie trzeba spełniać wymagania, by skończyć taki kurs? Wystarczy mieć 12 lat i umieć utrzymać się na wodzie dowolną techniką – tylko tyle w kwestii sprawnościowej, jednakże jest jeszcze kwestia pieniężna: kurs kosztuje ok. 900 zł. Gdy już wciągniemy się w żeglarskie życie, można zrobić kolejne stopnie morskiego wtajemniczenia: sternika jachtowego, jachtowego sternika morskiego, a w końcu kapitana jachtowego. Co ważne, tytuły jachtowego sternika morskiego i kapitana jachtowego zdobywa się nie na podstawie egzaminu, ale należy udowodnić swoje umiejętności doświadczeniem i stażem.

fot. www.sxc.hu

Rzeczy niezbędne na jachcie

Zanim wybierzemy się w podróż naszego życia, warto dobrze przygotować się na rejs, gdyż w niektórych warunkach pewien sprzęt czy ubranie może uratować nam życie. Przede wszystkim pamiętajmy o zabraniu ciepłych ubrań chroniących od wiatru i przeraźliwego zimna: kurtka (np. wiatrówka), ciepła bluza, czapka lub chusta na głowę to podstawa. W słoneczne dni należy do torby zapakować krem z filtrem czy okulary słoneczne, które zapobiegną poparzeniom słonecznym, bo w trakcie pływania słońce opala jeszcze szybciej. Na wyposażeniu każdego statku powinien znaleźć się sprzęt ratunkowy: apteczka pierwszej pomocy, kamizelka, koło ratunkowe – nie zapomnijmy sprawdzić, czy te rzeczy znajdują się na jachcie i w jakim są stanie technicznym. Podstawową zasadą kodeksu żeglarskiego jest zakaz picia alkoholu, pod żadnym pozorem nie należy w stanie nietrzeźwym żeglować, gdyż to może osłabić naszą reakcję na zmieniające się warunki atmosferyczne oraz ukształtowanie terenu.

fot. www.sxc.hu

Koszty

Mówiąc o kosztach użytkowania łodzi, dojdziemy do wniosku, iż żeglarstwo jest dość kosztownym hobby. Na zakup łodzi jachtowej stać niewiele osób, gdyż jest to wydatek rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, stąd duża popularność firm czarterowych. Dodatkowo, jeśli już kupimy taką łódź, musimy wziąć pod uwagę kwotę, jaką musimy przeznaczyć na utrzymanie statku. Z wydatkami wiąże się także podróż nad jezioro czy morze, zakwaterowanie. Niekoniecznie musimy jechać na Mazury, bo wiele przyjemności może dostarczyć krótki rejs po większych zbiornikach wodnych w najbliższej okolicy.

fot. www.sxc.hu

Paulina Paszko

Opublikowano 10 lipca 2012 przez admin