Mapy turystyczne w aplikacji

Wyprawa na Mnicha — wejście na szczyt z przewodnikiem

Mnich to jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów w Tatrach. Dla większości amatorów górskich marszów jedynie podziwia jego piękno z daleka — na przykład z poziomu Morskiego Oka. A to wszystko dlatego, że na mnich nie prowadzi żaden szlak. Jest to góra, na którą trzeba się wspiąć, by ją zdobyć. Zobaczmy więc, jak wygląda taka wyprawa na Mnicha i sprawdźmy, jak ją zorganizować. 

Tatrzański Mnich — czy to szczyt dla każdego? 

Mnich to jeden ze szczytów Tatrzańskich. Jego wysokość to aż 2068 m n.p.m. co sprawia, że jest on jednocześnie jednym z najwyższych szczytów w Polsce. Jest on bardzo charakterystyczny, ponieważ jego budowa jest spiczasta i stroma. Jego północno-wschodnia ściana jest niemal pionowa. Przez to też dawniej uważany był za jeden z najtrudniej dostępnych szczytów w tej części gór. Dziś natomiast na Mnicha wspinają się zarówno doświadczeni, jak i początkujący wspinacze. 

Wyprawa na Mnicha to doskonały wybór dla każdego, kto chce spróbować swych sił we wspinaczce górskiej. Niezbędna jest tu choć poprawna kondycja. Wejście na ten szczyt zupełnie różni się od klasycznych pieszych wycieczek. Dlatego też z pewnością nie jest to coś dla osób, które preferują spokojne spacery po szlakach. Tutaj na turystów czeka znacznie więcej adrenaliny i niesamowite wrażenia. 

 gory-wejscie-na-mnicha.jpg

Fot. Pixabay

Jak wygląda wyprawa na Mnicha z przewodnikiem?

Jeśli chcemy przeżyć wspaniałą przygodę, potrzebny nam będzie świetny przewodnik. W przypadku amatorskiej wyprawy na Mnicha wsparcie doświadczonej osoby jest niezbędne. Na szczęście takich specjalistów w Tatrach nie brakuje. Jak więc wygląda taka wycieczka z przewodnikiem? 

Wyprawę na Mnicha najczęściej rozpoczyna się z Morskiego Oka, skąd aż do Dolinki nad Mnichem idzie się po prostu szlakiem. Tutaj już rozpocznie się już natomiast sama wspinaczka. A dlaczego właśnie tu? Bo trasa od Dolinek zapewnia najłatwiejsze i najbardziej łagodne wejście. Wspinaczka odbywa się oczywiście z asekuracją i specjalistycznym sprzętem wspinaczkowym. A to wszystko pod okiem przewodnika. Wszystko jest więc w pełni bezpieczne. By zdobyć szczyt Mnicha, nie jest niezbędne regularne uprawianie wspinaczki skalnej. Wystarczą dobre chęci, kondycja oraz stosowanie się do zaleceń opiekuna. 

Po dotarciu na szczyt, osoby biorące udział w wyprawie mają czas na odpoczynek, zdjęcia oraz oczywiście napawanie się majestatycznymi widokami. Z góry zjeżdża się na linie, więc powrót jest właściwie błyskawiczny.  

Czy do takiej wyprawy trzeba się jakoś specjalnie przygotować? Właściwie nie. Niezbędny sprzęt wspinaczkowy, czy też kask otrzymamy w pakiecie. Zadbajmy jednak o wygodne buty i komfortowe ubranie. 

Wejście na wierzchołek Mnicha — pomysł na prezent dla miłośnika gór

Wyprawa na Mnicha może być doskonałym pomysłem na prezent dla osoby, która lubi górskie wyprawy. Jeśli szukamy podarunku dla kogoś, kto kocha spędzać wolny czas w naturze w sposób aktywny, to będzie to z pewnością strzał w dziesiątkę. Najlepsze jest to, że nie musimy zajmować się organizacją takiej wyprawy. Wycieczkę na Mnicha z przewodnikiem możemy bowiem wykupić w pakiecie w formie vouchera. Wystarczy go wydrukować i włożyć do koperty. To będzie prawdziwe zaskoczenie!

A ile właściwie kosztuje taka wyprawa na Mnicha? To oczywiście zależy od tego, gdzie ją wykupujemy. Najwięcej zapłacimy, jeśli zdecydujemy się na kupno takiego pakietu już na miejscu. Dlatego też tego typu zorganizowane wyprawy najlepiej zamawiać przez internet. Wejście na szczyt z przewodnikiem wykupione online może być nawet o ponad połowę tańsze!

 

 

Opublikowano 3 października 2022 przez traseo