Mapy turystyczne w aplikacji

Wyjazd z psem nad wodę

Letnią porą powszechne są wyjazdy nad wodę – jezioro, zalew, staw, morze. To ciekawy sposób na spędzenie dnia, zwłaszcza jeśli zabierzesz ze sobą czworonoga. Pamiętaj jednak o zapewnieniu mu bezpieczeństwa. Sprawdź, co warto zabrać na wspólny wypad nad wodę i jakich zasad podczas niego należy przestrzegać.

Ochrona przed kleszczami

Psy nie są narażone na atak kleszczy tylko podczas spacerów po lesie, parku czy łące. Pasożyty te kryją się niemal wszędzie na dworze. Dlatego wybierając się nad wodę, należy również zabezpieczyć psa przed nimi. Jaki środek warto wybrać? Oferta jest szeroka, lecz podczas wyprawy nad akwen najlepszym rozwiązaniem będą tabletki na kleszcze dla psa. W przypadku preparatów stosowanych na zewnątrz ważne jest, aby miały właściwości wodoodporne. Jednakże nawet one w przypadku wyjazdu nad morze mogą mieć mniejsze działanie z uwagi na osłabiający wpływ słonej wody. Ważne jest też regularne oglądanie ciała zwierzęcia, aby jeszcze bardziej wzmocnić ochronę przed kleszczami. Są one nosicielami wielu drobnoustrojów, które mogą wywołać zagrażającą zdrowiu, a nawet życiu psa chorobę.

spacer-z-psem.jpg

Pobyt nad wodą – smycz obowiązkowa

Pierwszym krokiem w organizowaniu wyjazdu z pupilem nad wodę jest sprawdzenie, czy dane miejsce mogą odwiedzać psy. Na wielu plażach obowiązuje zakaz wstępu dla psów. Aby się nie rozczarować na miejscu, najlepiej zawczasu zweryfikować takie informacje. Jeśli pupil jest mile widziany nad zbiornikiem wodnym, to i tak nie powinno się go spuszczać ze smyczy. W ten sposób redukuje się ryzyko niepoprawnego zachowania wobec obcych i zapewnia się mu bezpieczeństwo – w obcym miejscu mógłby się łatwo zgubić. Aby dać mu nieco więcej swobody i móc bardziej poluzować smycz, najlepiej wybierać na odpoczynek miejsca mniej popularne. Unikaj tłumów, dzięki czemu pies będzie spokojniejszy i będzie miał więcej przestrzeni.

Zadbaj o ochronę przed słońcem

Pobyt nad wodą wiąże się z koniecznością zapewnienia psu ochrony przed słońcem. Na negatywne działanie promieni słonecznych najbardziej narażone są psy bezwłose (zaleca się smarowanie ich kremem z filtrem) i o jasnej sierści (z uwagi na mniejszą ilość pigmentu). Na odpoczynek najlepiej wybrać zacienione miejsce. Zapewnij zwierzakowi miskę ze świeżą wodą. Nie dawaj mu wody morskiej – może spowodować, że się odwodni i zacznie wymiotować. Dobrym pomysłem będzie nabycie specjalnych mat chłodzących, które mogą posłużyć psu za kocyk do plażowania. Schładzają się pod wpływem ciężaru ciała zwierzęcia. Psa ubrać można w kamizelkę chłodzącą i chroniącą przed słońcem. Wystarczy zamoczyć ją w zimnej wodzie, wykręcić i założyć. Jeśli pies jest miłośnikiem pływania, nie wolno pozwalać mu wskakiwać do zimnej wody. Konieczne jest stopniowe ochładzanie ciała, żeby nie dopuścić do szoku termicznego.

A co z pływaniem?

Na pływanie nie można pozwolić psu wszędzie. Dobre będzie jakieś odosobnione miejsce, gdzie bez obaw będzie można puścić zwierzaka ze smyczy. Nie wszystkie psy umieją pływać. Niektóre potrafią robić to od szczeniaka, inne od wody wręcz uciekają. Psa pod żadnym pozorem nie można zmuszać do pływania. Takim zachowaniem spowoduje się jeszcze większą niechęć do zanurzania. Zanim puścisz czworonoga do wody, sprawdź, czy jest tam łagodne zejście, nie rośnie dużo wodorostów, które mogłyby zaplątać się wokół jego łap, panuje bezwietrzna pogoda – wiatr kształtuje taflę zbiornika. Weź ze sobą ręcznik, którym będzie można wytrzeć pupila, i obserwuj go podczas kąpieli – czy nie odpływa za daleko, czy nie złapał go skurcz.

Opublikowano 19 kwietnia 2021 przez traseo