Mapy turystyczne w aplikacji

Wycieczka do Szwecji – 6 najlepszych atrakcji dla dzieci

Wyjazd z dziećmi wymaga dobrego planu – przecież nie chcemy, by maluchy się nudziły i co chwilę pytały, kiedy wracamy do domu. Jeśli rezerwujesz prom do Skandynawii, koniecznie sprawdź, co warto wpisać na listę podróży. Szwecja to kraj, w którym znajdziesz sporo atrakcji dla dzieci – to właśnie tutaj narodziła się Pippi Pończoszanka i inne słynne postaci z książek Astrid Lindgren! Polecamy 6 najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić w Szwecji wspólnie z dziećmi.

Park Rozrywki Liseberg w Göteborgu

Liseberg to największy park rozrywki w Skandynawii, który otwarto 100 lat temu, w 1923 roku. Co roku odwiedzają go ponad 3 miliony osób, co czyni go jednym z najpopularniejszych wesołych miasteczek w Europie. Znajdziemy tu mnóstwo atrakcji dla całej rodziny, w tym wieże swobodnego spadania, rollercoastery, diabelskie młyny czy przejażdżki dla najmłodszych. Park rozrywki w Göteborgu ma ponad 100 hektarów powierzchni, dlatego zapewnia wyśmienitą rozrywkę na cały dzień. Liseberg całkowicie odmienia się dwa razy w roku – w okresie Bożego Narodzenia i Halloween – choć wizyta w pozostałych miesiącach jest równie ekscytująca.

Universeum w Göteborgu

Rejsy wycieczkowe do Skandynawii często obejmują leżący na południu Szwecji Göteborg. Podczas pobytu w mieście warto odwiedzić nie tylko Liseberg, lecz również Universeum, czyli centrum poświęcone nauce, które istnieje od 2001 roku i znajduje się niedaleko Lisebergu. Na odwiedzających czekają ciekawe atrakcje związane z fauną i florą oceanu, jadowitymi gadami, człowiekiem i technologią, mikro- i makrokosmosem, szwedzkimi zwierzętami czy lasami deszczowymi. Dla maluchów w wieku 0-6 lat organizatorzy przygotowali Miniverseum, dlatego Universeum to miejsce dla wszystkich dzieci.

szwecja-traseo.jpgFot. Pixabay

Tom Tits Experiment w Södertälje

Leżące na przedmieściach Sztokholmu Södertälje to miasto, w którym znajdziemy Tom Tits Experiment – miejsce, gdzie nauka i technologia spotykają się z zabawą. Znajdują się tu cztery piętra i park (otwarty od maja do września) z eksperymentami skierowanymi do dzieci, nastolatków i dorosłych. Eksperymenty skupiają się na kreatywnej nauce technologii, fizyki, matematyki, geografii, biologii czy iluzji. Uczestnicy nie muszą mieć żadnej szczególnej wiedzy ani obawiać się bycia ocenianymi. Tom Tits to świetny pomysł na rodzinne i klasowe wycieczki ze Świnoujścia. To unikalne doświadczenie na długo pozostanie w pamięci dzieci i dorosłych.

Skansen w Sztokholmie

Podczas wizyty w stolicy Szwecji koniecznie odwiedźcie najstarszy w kraju (1891) skansen, który znajduje się na wyspie Djurgården w Sztokholmie. Oprócz skansenu, ukazującego życie w różnych rejonach Szwecji przed epoką industrialną, znajdziemy tu również ogród zoologiczny, gdzie mieszkają między innymi niedźwiedzie, łosie, foki, jelenie i zwierzęta gospodarskie. Znajdziemy tu ok. 140 budynków, a najstarszy z nich pochodzi z XIV wieku. W trakcie wizyty można odwiedzić aptekę, piekarnię, szkołę, kościół, sklep, pocztę, warsztat i wiele innych budynków z epoki. Pracownicy skansenu są ubrani w dawne stroje i prezentują czynności, takie jak przędzenie, prace w ogrodzie czy pranie. To świetna lekcja historii i okazja, by na chwilę odpocząć od otaczających nas z każdej strony ekranów i nowych technologii.

Park Astrid Lindgren w Vimmerby

Jeśli Twoje dzieci uwielbiają książki Astrid Lindgren, koniecznie odwiedźcie Astrid Lindgrens Värld w Vimmerby – rodzinnym mieście pisarki. To wymarzone miejsce dla fanów twórczości Lindgren, w którym można spotkać najsłynniejsze postaci z jej książek. Znajdziemy tu między innymi Zamek Mattiasa i Ronji, domek Pippi czy Willę Śmiesznotkę. Na dzieci czeka wspaniała rozrywka i mnóstwo miejsc do zabawy inspirowanych książkami Astrid. W parku spotkacie ulubionych bohaterów, takich jak Bracia Lwie Serce, Pippi Pończoszanka, Emil ze Smalandii czy Ronja, córka zbójnika. Przed wizytą sprawdź plan dnia i kup bilety. Istnieje również możliwość zakupu zakwaterowania. 

Junibacken w Sztokholmie

W Junibacken dzieci i dorośli mogą wspólnie znaleźć się w magicznym, bajkowym świecie. To miejsce stworzone na cześć Astrid Lindgren, która wymyśliła wiele wspaniałych postaci literatury dziecięcej. Junibacken to interaktywne muzeum z wystawami, teatrem i atrakcjami dla dzieci. Podobnie jak Astrid Lindgrens Värld w Vimmerby, Junibacken to wymarzone miejsce dla dużych i małych fanów twórczości Szwedki.

Jeśli rezerwujesz prom do Skandynawii dla całej rodziny, koniecznie wpisz na listę podróży choć jedno z tych magicznych miejsc! Do Szwecji codziennie kursują promy Unity Line (ze Świnoujścia do Ystad lub Trelleborga) – podróż promem z dziećmi jest wygodna, gdyż możecie jechać własnym samochodem i wziąć dokładnie tyle bagażu, ile potrzebujecie.

Opublikowano 8 września 2023 przez traseo