Mapy turystyczne w aplikacji

Wybierasz się w góry? Pamiętaj o apteczce!

Wakacje w górach to bardzo dobry wybór dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Wysiłek włożony w zdobywanie szczytów daje ogromną satysfakcję i pozwala cieszyć się pięknymi widokami. Jednak aby tak było, przede wszystkim należy zadbać o swoje bezpieczeństwo, które podczas pieszych wycieczek powinno być priorytetem. Dlatego kompletując swój ekwipunek przed wyjazdem, nie można zapomnieć o najważniejszej rzeczy, jaką jest apteczka. Poniżej znajdziesz wskazówki, jakie rzeczy warto do niej spakować, wybierając się w góry.

apteczka-gory-traseo-blog.jpeg

Zestaw opatrunkowy

Zdecydowanie jest to najważniejszy element apteczki, który może przydać się w przypadku zranienia, do którego może dojść np. podczas upadku na skałę. W jego skład powinny wchodzić:

  • plastry,
  • jałowe opatrunki,
  • materiałowe przylepce,
  • nożyczki,
  • preparat do przemywania ran (np. woda utleniona).

Dzięki temu będziemy mogli odkazić ranę oraz w jej miejscu sporządzić prosty, tymczasowy opatrunek, który zabezpieczy skórę na czas wycieczki.

Bandaże elastyczne

Bandaże elastyczne mogą okazać się pomocne w wielu sytuacjach. Jedną z nich może być potrzeba unieruchomienia złamanej bądź skręconej kończyny. W tym celu wystarczy za ich pomocą przytwierdzić uszkodzoną kończynę do sztywnego przedmiotu np. fragmentu deski, dzięki czemu uzyskamy doskonałą stabilizację – unikniemy nadmiernych ruchów w stawie i przemieszczeniu elementów objętych kontuzją, aż do czasu zasięgnięcia specjalistycznej pomocy.

Kompresy chłodzące

Są to okłady, które mogą przydać się w przypadku stłuczeń i kontuzji, ponieważ dzięki ich chłodzącym właściwościom można złagodzić dolegliwości bólowe. Znajdziemy je w aptekach w formie żelowych, poręcznych kompresów, które z łatwością zmieszczą się do podróżnej apteczki. Co ważne, przed użyciem wymagają schłodzenia, dlatego warto wcześniej umieścić je w lodówce, a następnie w termoizolacyjnym opakowaniu, w którym należy je transportować.

Leki z grupy NLPZ

Jest to kolejny element, którego nie może zabraknąć w podróżnej apteczce. NLPZ to niesteroidowe leki przeciwzapalne, które doskonale sprawdzą się w przypadku bólu (np. ból głowy, bóle menstruacyjne, bóle kostno-stawowe), podwyższonej temperatury czy toczącego się stanu zapalnego. NLPZ różnią się od siebie ze względu na rodzaj substancji czynnej zawartej w składzie i może to być np. ibuprofen, diklofenak lub deksketoprofen, które mogą być przyjmowane w formie doustnych tabletek lub miejscowo nakładanych żelów i maści.

Środki na ukąszenia

Ten dodatek do apteczki nie jest obligatoryjny, ale zdecydowanie musi znaleźć się u osób, które wykazują ciężką reakcję alergiczną w przypadku ukąszenia np. przez owada. Wtedy najlepiej mieć przy sobie ampułko-strzykawkę z adrenaliną, która podana domięśniowo złagodzi objawy, takie jak: duszność, spadek ciśnienia czy obrzęk, stanowiące poważne zagrożenie dla życia i zdrowia osoby uczulonej.

Żel z heparyną

Heparyna jest naturalną substancją zapobiegającą krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych. Wykazuje ona właściwości przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, dlatego doskonale sprawdzi się jako zabezpieczenie górskich wycieczek z rodziną. Znajdziemy ją w leku Lioton 1000, który ma formę żelu o wodno-alkoholowej formule, dzięki czemu głęboko przenika przez skórę i przynosi przyjemne uczucie chłodzenia oraz uczucie natychmiastowej ulgi.

Opublikowano 19 sierpnia 2021 przez traseo