Mapy turystyczne w aplikacji

Wspinaczka… na początek

Wspinaczka ściankowa to sport, który kształtuje całe nasze ciało, ale również dostarcza dużo emocji, adrenaliny.

Jest sportem dla każdego – od osób początkujących po zaawansowanych wspinaczy.

Przez cały rok możemy korzystać z komercyjnych sztucznych ścianek wspinaczkowych, a ponadto w ciepłe dni możemy spróbować swoich sił we wspinaczce na obiektach naturalnych takich jak – specjalnie przygotowane do tego skały.

wspinaczkatraseoblog.jpg

Czym są sztuczne ścianki wspinaczkowe?

Są to specjalnie przygotowane obiekty dostosowane do wymagań wspinaczki ściankowej.

Najczęściej spotkamy się ze specjalistycznym rusztowaniem przytwierdzonym do ścian budynków (np. hal gimnastycznych).

Są dwa rodzaje sztucznych ścianek wspinaczkowych. Pierwsza z nich to taka, gdzie możemy wspinać się z liną  (są wyższe i zazwyczaj z mniejszą ilością chwytów). Drugi rodzaj to         tzw. "boulderownie” niższe i wspinaczka odbywa się bez asekuracji liny, za to występuje zazwyczaj gruby materac pod ścianą – tak na wszelki wypadek.

Ile kosztuje wejście na ściankę i czy musimy mieć jakiś sprzęt ze sobą?

Po pierwsze do wspinaczki na początek nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych sprzętów. Strój w jakim będziemy się wspinać powinien być luźny i niekrępujący ruchów. Buty na zmianę - ciasne i dobrze przylegające do stopy. Na większości ścianek jest również możliwość wypożyczenia specjalnych butów do wspinaczki, które oddajemy po zajęciach.

Osoby, dla których ścianka wspinaczkowa ma być debiutem muszą zazwyczaj przejść odpowiednie przeszkolenie z zasad asekuracji i zasad bezpieczeństwa.

Koszt wejścia na ściankę to ok. 20/30 zł plus wypożyczenie uprzęży i przyrządu asekuracyjnego ok. 9/10 zł.

Początki są zawsze trudne, ale kiedy podejmie się już pierwsze kroki i pokona kolejne wysokości okazuje się jaki to fantastyczny sport.

Jakie korzyści możemy odnieść z uprawiania wspinaczki?

Kształtowanie i wzmocnienie mięśni całego ciała. Poznamy granice własnego ciała i przez dobrą i rzetelną pracę nad sobą będziemy coraz bardziej przesuwali je coraz dalej, pokonując własne słabości czy lęki; aż wreszcie poznamy że umysł może przezwyciężyć ciało. To co dla nas jeszcze kilka tygodni temu wydawało się czymś nieosiągalnym może stać się czymś oczywistym.

Nie bój się zadawać pytań instruktorom podczas pierwszych i kolejnych zajęć na ściance.

Skorzystajmy z chwili wolnego czasu w tygodniu i wybierzmy się np. na wspinaczkę.

Grzegorz Szerszeń

Opublikowano 12 października 2021 przez traseo