Mapy turystyczne w aplikacji

Jak zabezpieczyć sprzęt przed wodą?

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim próby okiełznania żywiołu – wody. Osoby decydujące się na weekend pod żaglami czy na kajakach muszą liczyć się z tym, że zabrany przez nich sprzęt będzie narażony na ciągły kontakt z wodą. Nie są to jednak jedyne momenty, kiedy powinniśmy pomyśleć o czymś, co ochroni nasz ekwipunek przed przemoknięciem – nawet podczas zwykłej wędrówki może nas złapać intensywny deszcz. Jak zatem poradzić sobie z ochroną naszego wycieczkowego dobytku?

Wodoszczelność a wodoodporność

Dwa słowa, a niekiedy potrafią nastręczyć sporych trudności. Bywa bowiem, że stosowane są one zamiennie, a tymczasem znaczą coś innego. Jeśli produkt określany jest mianem „wodoodpornego” oznacza to, że jest on odporny na działanie wody, a w przypadku kontaktu z nią, nie straci swoich właściwości. Wodoodporny może być np. krem do opalania, a często także zegarek itp. „Wodoszczelność” zaś sugeruje, że dany produkt nie wody nie przepuszcza. Jego parametry określa się za pomocą specjalnej klasy IPX, dzięki której możemy poznać jakość i przeznaczenie.

Lepiej mieć więcej czy mniej IPX?

Klasa IPX posiada osiem stopni wodoszczelności, stopień zero określa najniższą wodoszczelność, a 8 najwyższą. Za pomocą tych parametrów określa się właściwości worków, plecaków, etui czy latarek. Produkty sygnowane IPX8 przystosowane są nawet do długotrwałego zanurzenia, natomiast akcesoria o parametrach poniżej IPX3 nie powinny być używane np. podczas gwałtownej ulewy – produkty z IPX4 już dadzą sobie w takiej sytuacji radę (ochrona przez wodą z natężeniem nawet do 10 litrów na minutę!).

Wodoszczelne akcesoria

Jeśli chcemy wyruszyć na kilkudniową wyprawę i obawiamy się o nasz sprzęt, powinniśmy przemyśleć zakup profesjonalnych produktów, które zabezpieczą najcenniejsze rzeczy – aparat, telefon, portfel itp. Ceny takich akcesoriów wcale nie są wysokie, a ich wytrzymałość i skuteczność ochrony z pewnością nas usatysfakcjonują. I tak, jeśli chcemy jedynie ochronić nasz telefon przed zamoczeniem, na pewno pomocne będzie wodoszczelne etui. Wiele z nich posiada w zestawie smycz, dzięki czemu drobny ekwipunek możemy zawiesić na szyi i nie obawiać się, że go zgubimy. Jeśli szukamy czegoś większego, idealny może się okazać wodoszczelny worek lub plecak, które pomieszczą znacznie większą ilość sprzętu. Dobrym rozwiązaniem jest też wodoszczelny mapnik, który zabezpieczy przed wodą wszystko to, co papierowe. Możemy zatem bez obaw zapakować do niego mapę czy też instrukcję obsługi jakiegoś sprzętu.

 

Ciekawostką może być fakt, że można także znaleźć wodoszczelne słuchawki, z których na pewno będą zadowoleni miłośnicy muzyki :) Warto zapamiętać, że aby sprawdzić wodoszczelność etui, worka itp. można do środka włożyć kartkę papieru, zamknąć „opakowanie” i zanurzyć je w wodzie. Ten test z pewnością rozwieje wątpliwości odnośnie jakości i przydatności produktu.

Mamy nadzieję, że tym krótkim artykułem przybliżyliśmy Wam nieco kwestię ochrony sprzętu przed wodą (pod różnymi postaciami) i już ani ulewa, ani wywrotka na kajaku nie będą Wam straszne ;) jeśli macie jakieś pytania lub sugestie, podzielcie się nimi w komentarzu :)

Artykuł stworzony we współpracy z: 

 

Opublikowano 11 maja 2015 przez admin