Mapy turystyczne w aplikacji

Wiosenny spacer, a może wędrówka po szlaku? Ubierz się lekko, ciepło i kolorowo!

Gdy za oknem pojawiają się pierwsze promienie słońca, ptaki ćwierkają coraz głośniej, a drzewa się zielenią, to najwyższa pora, by założyć kurtkę i ruszyć na wiosenny spacer do lasu. Pogoda w pierwszych tygodniach wiosny jest bardzo kapryśna. Promienie słońca potrafią już grzać dosyć mocno, ale wystarczy że pojawi się chłodny wiatr lub przyjdzie wieczór, a odczuwalna temperatura spada diametralnie. Jako miłośnicy aktywnego wypoczynku stajemy przed zasadniczym pytaniem: jak poradzić sobie z wiosennymi wahaniami temperatur i możliwymi opadami deszczu?

Warto ubrać się sprytnie i oszukać (nie)pogodę

Zwróćmy uwagę na czynniki, które powodują, że jest nam zimno. Nawet niska temperatura powietrza nie jest tak uciążliwa, jak przeszywające do szpiku kości podmuchy wiatru. Do tego wiosną każda mżawka jest na tyle nieprzyjemna, że jeśli krople wsiąkną nam w ubranie, to będziemy musieli momentalnie wracać do domu. Wystarczy jednak znaleźć zaciszne miejsce, na chwile stanąć w słońcu i od razu poczujemy, że jesteśmy ubrani za ciepło. Rozbierzemy się więc do koszulki, przejdziemy parę kroków, a tam cień i zimny wiatr ponownie bardzo szybko nas zaziębią.

Najlepiej więc ubrać się sprytnie, by ochronić się przed warunkami atmosferycznymi, a jednocześnie zachować możliwość łatwego dostosowywania ubioru do zmian temperatur. Podczas różnorodnej pogody warto ubierać się warstwowo. To znaczy:

Warstwa podstawowa – koszulka lub bielizna termoaktywna

Warstwa termiczna - najlepiej cienki polar

Warstwa ochronna – softshell lub cienka deszczówka

Taki zestaw pozwoli nam łatwo na bieżąco dostosowywać ubiór do zmieniającej się pogody. Warto wybrać produkty wykonane z dobrych, oddychających materiałów i zadbać by przylegały do ciała i do siebie nawzajem. Dzięki temu ubranie nie będzie moknąć a my odprowadzimy na zewnątrz nadmiar wilgoci, która zawsze potęguje ryzyko wyziębienia gdy zrobimy sobie postój.

Propozycje kurtek na wiosnę: www.e-horyzont.pl/kurtki

Kurtki turystyczne na wiosnę

Buty na każdą pogodę i różnorodny teren

Niezwykle istotna jest też kwestia butów, które powinny skutecznie izolować nas od podłoża, wciąż oddającego chłód po zimniejszych miesiącach. Obuwie powinno nam też zapewniać ochronę przed wodą i dobrą przyczepność w każdych warunkach. Z nastaniem wiosny warto powoli rezygnować z wysokich i mocno obudowanych modeli, ponieważ wtedy utracimy lekkość kroku i możliwość odpowiedniej wentylacji. Na wiosnę i wędrówki po bezdrożach sprawdzą się niskie buty trekkingowe, które zabezpieczą nas przed deszczem, pyłem i rosą, a jednocześnie będą niezwykle wygodne. O tej porze roku spokojnie też można zdecydować się na buty z oddychającą i wodoszczelną membraną.

Buty turystyczne

Buty dla niego

Buty dla niej

A gdzie to spakować?

By nie nosić w rękach warstw odzieży, które w cieplejszych momentach będziemy mogli rozebrać, dobrze jest zadbać o wygodny plecak turystyczny, który pomieści nie tylko kurtkę czy polar, ale też szereg innych potrzebnych rzeczy: przekąski, nakrycia głowy, bidon z wodą i wszystko co jeszcze może się przydać! Turystyczne modele plecaków zaprojektowane są tak, by znosić dzielnie trudy długich wędrówek, a jednocześnie chronić plecy przed przegrzaniem i obtarciami.

Plecaki turystyczne

Plecaki turystyczne -23% taniej: https://www.e-horyzont.pl/plecaki-bez-vat

Nie zapominajmy o tym, że wiosna, to czas intensywnych kolorów i radości. Nośmy się więc tak, by choć częściowo dorównać plejadzie kwiatów, a z pewnością z uśmiechem na twarzy będziemy stawiać każdy kolejny krok!

 

Opublikowano 28 kwietnia 2020 przez traseo