Mapy turystyczne w aplikacji

Wakacje w Turcji: 5 atrakcji, które musisz zobaczyć!

Turcja to kraj, w którym spotykają się 2 kontynenty – Europa oraz Azja. Od wielu lat jest ona jednym z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków. Trudno się temu dziwić – na piękną pogodę liczyć można tu przez okrągły rok. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Turcji? Podpowiadamy!

Wakacje w Turcji: 5 atrakcji, które musisz zobaczyć!

Turcja - atrakcje

Spędzając wakacje w Turcji, warto odwiedzić miejsca takie, jak:

Pammukale

W tłumaczeniu na polski oznacza ono „bawełniany zamek.” Jest to jedna z najbardziej znanych i najstarszych miejscowości uzdrowiskowych na całym świecie. Zlokalizowane tutaj wody mineralne znane są ze swoich właściwości leczniczych i pozytywnego wpływu na skórę. Miejsce to ma postać fantazyjnych form wytworzonych z wapiennych wodospadów, jak wypływają z gorących źródeł. Od 1988 roku znajduje się ono na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzając Pammukale, warto również udać się do położonego tuż obok miasta Hierapolis, gdzie znajdują się równie znane Baseny Kleopatry. Jak głosi legenda, wypełniająca je woda ma właściwości zarówno lecznicze, jak i odmładzające. Jej temperatura waha się od 30 do 55 stopni Celsjusza.

Kapadocja

To kraina zlokalizowana w środkowej części Anatolii. Na skutek erozji torfowych skał wulkanicznych, przez miliony lat tamtejsza przyroda wyrzeźbiła baśniowy, zapierający dech w piersiach krajobraz. Spędzając w tym regionie Turcji wakacje 2019, warto udać się także do podziemnych miast – Kaymaklı oraz Derinkuyu, które składają się z kilkunastu poziomów i połączone są ze sobą tunelem o długości 9 kilometrów. Nie sposób nie wspomnieć tu również o, unikalnym na skalę światową, Parku Narodowym Göreme, gdzie znaleźć można ponad 360 wykutych w skale kościołów.

Troja

To miasto króla Priama, gdzie rozgrywała się wojna trojańska. Do dzisiaj zachowała się zachwycająca figura konia trojańskiego, która jest jedną z najpopularniejszych tamtejszych turystycznych atrakcji. Godne odwiedzenia są również mury obronne, świątynia Ateny, Łaźnie Rzymskie oraz odeon, czyli teatr pochodzący z I w n.e. 

wakacje-w-turcji-1.jpeg

Najlepsze tureckie kurorty

Szukając ofert Turcja Last Minute, warto rozważyć wyjazd to Alanyi, czyli najbardziej znanej miejscowości wypoczynkowej tego kraju. Turystów z całego świata przyciąga ona malowniczymi, piaszczystymi plażami, 300 dniami słonecznymi w roku, doskonałą kuchnią i tętniącym życiem nocnym. Wybierając się do tej części Turcji na wakacje All Inclusive, warto odwiedzić między innymi Czerwony Zamek i plażę Kleopatry.

Równie popularną wakacyjną destynacją dostępną w ofertach wielu biur podróży jest Kemer, gdzie na wypoczywających czekają piękne, szerokie, piaszczyste plaże (zostały one odznaczone Błękitną Flagą za czystość), krystalicznie czyste morze i malownicze góry Taurus.

Z czego słynie Turcja?

Co warto kupić będąc w Turcji?

Kraj ten jest istnym rajem dla amatorów przypraw. Odwiedzając jeden z tamtejszych bazarów (najsłynniejszym z nich jest zlokalizowany w Stambule Bazar Egipski), nie sposób nie dostrzec usypanych w wysokie kopce, mieniących się dziesiątkami barw rozmaitych odmian pieprzu, papryki oraz ziół. Dzięki temu, że są one pakowane próżniowo, ich smakiem i aromatem delektować można się nawet długo po powrocie z wakacji w Turcji Last Minute. Tamtejsza kuchnia słynie ze słodyczy takich, jak baklawa (warstwy ciasta filo przełożone słodkimi warstwami orzechów), lokum (twarda galaretka produkowana z cukru oraz skrobi pszennej albo mąki kukurydzianej, nierzadko barwiona wodą różaną) oraz chałwa (deser wytwarzany z karmelu i miazgi nasion oleistych). Najpopularniejszą turecką pamiątką, którą warto kupić dla swoich bliskich jest z kolei Oko Proroka, które ma za zadanie chronić przed złym spojrzeniem.

Co warto wiedzieć przed udaniem się na zakupy w Turcji?

W większości miejsc obowiązuje zwyczaj targowania. Często nie ma tam ściśle ustalonych cen, a zamiast tego są one podawane na bieżąco.

Turcja to idealne miejsce zarówno dla wielbicieli błogiego lenistwa na plaży, jak i miłośników zwiedzania.

Opublikowano 3 kwietnia 2019 przez traseo