Mapy turystyczne w aplikacji

W Tatry z psem – gdzie zabrać swojego czworonożnego przyjaciela?

Tatry o każdej porze roku przyciągają tłumy turystów. Wielu z nich na wycieczkę zabiera także swojego czworonoga. Wybierając się w Tatry z psem warto mieć jednak na uwadze, że niemalże na wszystkie szlaki obowiązuje zakaz wstępu z czworonogami. Jedynymi szlakami na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, na którym zasada ta nie obowiązuje jest Droga pod Reglami oraz Dolina Chochołowska. Czy ze względu na ograniczone możliwości warto całkowicie rezygnować z wyjazdu? Absolutnie nie! Podhale to nie tylko Tatrzański Park Narodowy, ale również wiele przyjemnych ścieżek i tras spacerowych, na które możemy zabrać psa. Gdzie można zatem wędrować i jak się przygotować na wyjazd w Tatry z psem? Oto nasz krótki poradnik.

Pies w Tatrzańskim Parku Narodowym i poza nim

Dolina Chochołowska jest jednym z najbardziej popularnych tatrzańskich miejsc. Wybierając się z psem w Tatry z pewnością prędzej czy później do niej traficie. Warto mieć jednak na uwadze, że z racji swojej dużej dostępności, często jest ona zatłoczona – można tu spokojnie wybrać się z dziecięcym wózkiem czy na rowerze. W sezonie wakacyjnym kursuje tędy również turystyczna ciuchcia, nie brakuje też tradycyjnych wozów ciągniętych przez konie. Wybierając się z psem do Doliny Chochołowskiej, bezwzględnie powinien być on prowadzony na smyczy. Jeśli pies nie jest przyzwyczajony do dużego ruchu, dzieci, innych psów oraz koni, może się on denerwować i przez to sprawiać problemy. Zanim zatem wybierzemy się z psem w Tatry, warto odpowiednio go do tego przygotować. Trasa do schroniska w Dolinie Chochołowskiej w obie strony ma około 20 km długości, należy zatem zadbać o jedzenie i wodę, nie tylko dla siebie, ale też i dla pieska. Droga pod Reglami prowadzi z kolei obrzeżem Tatrzańskiego Parku Narodowego, z Zakopanego do Kościeliska. Łączy się ona z innymi szlakami, jednak tylko jej główną nitką można spacerować z psem, również koniecznie na smyczy. Trasa ta także jest płaska, jednak mniej ruchliwa niż Dolina Chochołowska, biegnie leśną ścieżką i w niektórych aspektach może być nawet bardziej atrakcyjna niż wędrówka do popularnej doliny. Wybierając się w Tatry z psem warto sprawdzić okoliczne ścieżki, które z pewnością znajdziemy w okolicy miejsca zakwaterowania. Właściciele obiektu także posłużą radą i wskażą najbardziej atrakcyjne punkty.

dolina-chocholowska-z-psem.jpg

Nocleg z psem w Tatrach

Rozważając wyjazd w Tatry z psem warto od razu weryfikować pensjonaty pod kątem czworonogów, możliwość ich przyjazdu nie jest bowiem kwestią oczywistą. Przeglądając tatrzańskie okolice i wybierając lokalizację na urlopowe noclegi, Kościelisko będzie jednym z najlepszych wyborów. Jest to urokliwa wieś położona tuż przy granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, z bezpośrednim wejściem do Doliny Kościeliskiej. Tam rozpoczyna się dostępna dla psów Droga pod Reglami, niedaleko jest stąd również do Doliny Chochołowskiej. Pytając o nocleg warto zapytać właściciela czy możliwy jest przyjazd z psem oraz ustalić warunki pobytu. Istotną informacją może być również obecność w obiekcie innych zwierząt w tym samym czasie– jest to dość ważna kwestia dla osób, których zwierzaki nie czują się komfortowo w obecności innych. Wybierając się w Tatry z psem należy również dopytać o możliwość pozostawienia psa w pensjonacie pod naszą nieobecność, kiedy wybierzemy się na spacer sami. Wybierając się na obiad lub kolację do regionalnej karczmy także należy wcześniej skontaktować się z obiektem, aby na miejscu uniknąć przykrych niespodzianek. Coraz więcej lokali umożliwia wejście z psem, nie wszędzie jest to jednak praktykowane.

Podsumowując temat wyjazdu z psem w Tatry możemy Was zapewnić, że z pewnością przyniesie on mnóstwo radości, ale również i wyzwań – im jednak częściej będziemy zabierać swoje czworonogi na wyjazdy, tym szybciej staną się one dla nich i nas czystą przyjemnością.

z-psem-w-tatry.jpg

 

Opublikowano 10 stycznia 2023 przez traseo