Mapy turystyczne w aplikacji

Vademecum rolkarza

Cieplejsza pogoda skłania nas do większej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Wśród wielu sportów Traseo.pl proponuje jazdę na rolkach, popularną w naszym kraju już od lat 90., która z każdym rokiem zyskuje swoich zwolenników – szacuje się, że sporty wrotkarskie obecnie uprawia wyczynowo i rekreacyjnie ok. 100 milionów ludzi na całym świecie.

fot. www.sxc.hu

Praojcami tego wynalazku byli Amerykanie – Scott i Brennan Olson, bracia, a zarazem gracze hokejowi mieszkający w Minneapollis, którzy w 1997 roku stworzyli prototyp rolek. Początkowo uważano, że jest to dyscyplina przeznaczona dla młodzieży, jednak z czasem niezwykle zalety rolkarstwa docenili także starsi. Aby zachęcić niezdecydowanych. prezentujemy, jakie korzyści niesie ze sobą uprawianie tego sportu oraz podpowiemy, jaki sprzęt kupić by z zadowoleniem szusować parkowymi alejkami.

Zalety rolkarstwa

Jazda na rolkach to idealny sposób na poprawienie sylwetki i kondycji fizycznej, a także możliwość pozbycia się zbędnych kilogramów. W przypadku rolkarstwa spalamy tyle samo kalorii, co podczas dwóch godzin aerobiku, a efekty są znacznie lepiej widoczne: podczas jazdy doskonale modelujemy dolne partie ciała (mięśnie nóg i pośladków) oraz dotleniamy mózg. Osoby prowadzące siedzący tryb życia czy będące w starszym wieku nie powinny się obawiać założenia rolek, gdyż sport ten nie obciąża stawów, jedynym minusem jest ryzyko kontuzji podczas upadków. Odmiana fitness, czyli tradycyjna jazda amatorska po alejkach, nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności, wystarczą tylko chęci i duża motywacja, by nie zniechęcać się potknięciami czy upadkami. Dla amatorów dobrym rozwiązaniem będzie zakup kasku ochronnego i ochraniaczy na kolana czy nadgarstki, które zapobiegną wystąpieniu bolesnych urazów.

Pierwsze kroki

Aby w pełni cieszyć się jazdą na rolkach, należy po pierwsze wybrać odpowiedni model tego sprzętu: do wyboru mamy różne rodzaje rolek (wyczynowe, hokejowe, szybkościowe), dla jazdy fitness specjalnie dedykowane są rolki rekreacyjne (ich cena waha się od 150-300 zł w zależności od modelu). Jeśli nie jesteśmy do końca przekonani co do naszego zapału i nie chcemy wydawać pieniędzy na nowe rolki, dobrym pomysłem będzie zakup używanych – na portalach aukcyjnych możemy znaleźć wiele takich ofert. Przymierzając but, należy pamiętać, aby był on dopasowany, a przy tym wygodny. Tańsze rolki mają plastikowe kółeczka, jednak my polecamy te kauczukowe, gdyż są bardziej elastyczne. Zanim zaczniemy jednak jeździć w terenie, postarajmy się przyzwyczaić nogę i całe ciało do nowego sprzętu. Jeśli mamy odpowiednie warunki, możemy chodzić po mieszkaniu w rolkach, ćwiczyć przyjmowanie właściwej, sportowej postawy (lekko zegnijmy kolana, pochylmy tułów do przodu i przenieśmy środek ciężkości również do przodu). Po pierwszym treningu „na sucho” czas na jazdę w terenie i wtedy należy pamiętać, aby odpychając się równomiernie, na przemian balansować ciałem. Gdy znudzi nam się tradycyjna jazda na rolkach, dobrym rozwiązaniem będzie nowa dyscyplina będąca połączeniem nordic walking z rolkami – nordic skating.

Tekst: Paulina Paszko

Trasy rolkarskie: www.traseo.pl.

Opublikowano 3 kwietnia 2012 przez admin