Mapy turystyczne w aplikacji

Ubezpieczenie turystyczne – na ferie i nie tylko

Trwające aktualnie ferie zimowe to szansa na odpoczynek i spędzenie czasu z najbliższymi – również na stoku narciarskim czy w ciepłych krajach. To jednak nie tylko przyjemności, ale i potencjalne zagrożenia dla zdrowia, przed którymi warto się ochronić. Najlepszym sposobem będzie ubezpieczenie turystyczne, idealne zarówno na ferie, jak i letnie wakacje. Co warto o nim wiedzieć i czym kierować się podczas jego wyboru?

20220211140555g53f72cdde7c17de4d15803b82f694f9374682fd735f6efd53425b3c239a86875dab45590beedcde6f73b24e3d0a102057468a137714edda0ab0ca23ba9a5a9b4640jpg.jpg

Ubezpieczenie turystyczne – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego to najważniejsza kwestia. Musi przede wszystkim być dostosowane do indywidualnych potrzeb Twoich oraz bliskich Ci osób, z którymi wyjeżdżasz na ferie czy wakacje.

Podczas jego zakupu warto przede wszystkim wziąć pod uwagę to, jaki jest zakres ochrony polisy – przed czym Cię zabezpieczy i w jakich sytuacjach zapewni stosowne wsparcie. Mowa tu zarówno o podstawowych świadczeniach, jak też możliwości poszerzenia ich o dodatkowe opcje.

Inną istotną kwestią jest suma ubezpieczenia, a więc maksymalna kwota, jaką ubezpieczyciel jest w stanie wypłacić w razie zajścia konkretnego wydarzenia objętego polisą. Im jest ona wyższa, tym oczywiście lepiej.

Wybierając ubezpieczenie turystyczne, zwróć także uwagę na Ogólne Warunki Ubezpieczenia, a mówiąc konkretnie – wyłączenia. Są to zdarzenia ujęte w umowie, po których wystąpieniu ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania albo nie pokryje kosztów.

Co powinna zawierać polisa turystyczna?

Zakres ochrony polisy ubezpieczeniowej powinien być jak najszerszy. Dlatego zwróć uwagę na to, czy obejmuje ona:

  • zwrot kosztów leczenia w kraju i za granicą – za pobyt w szpitalu, wizytę lekarską, przeprowadzony zabieg, leczenie stomatologiczne (w przypadku ostrych stanów zapalnych i bólowych), zakup lekarstw czy środków przepisanych przez lekarza, a nawet poród;
  • Assistance, a więc szeroki zakres pomocy, jaki jest świadczony osobie ubezpieczonej – mowa tu między innymi o transporcie medycznym, zakwaterowaniu i wyżywieniu na czas rekonwalescencji, wsparciu w znalezieniu nowego miejsca pobytu lub w przypadku opóźnienia lotu;
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), a więc wsparcie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu czy śmierci wskutek wypadku;
  • OC w życiu prywatnym, dzięki któremu ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy szkód, jakie Ty lub Twoi bliscy wyrządziliście innym osobom;
  • ubezpieczenie bagażu, w tym zwrot jego wartości w przypadku kradzieży czy pokrycie kosztu naprawy lub zakupu nowego przedmiotu po zniszczeniu ubezpieczonego mienia.


Oczywiście to nie wszystko. Ubezpieczyciel powinien również oferować możliwość rozszerzenia polisy o dodatkowe świadczenia, związane np. z amatorskim uprawianiem sportu (lub uprawianiem sportów ekstremalnych), zniszczeniem wypożyczonego samochodu czy mieszkania/domu. Im szerszy jest zakres ochrony i im więcej możliwości zapewni Ci ubezpieczyciel, tym oczywiście lepiej.

Na jaką kwotę ubezpieczyć bagaż?

Jeżeli ubezpieczasz bagaż, najbardziej istotną kwestią będzie dla Ciebie suma ubezpieczenia, a więc kwota, jaką ubezpieczyciel jest w stanie wypłacić Ci w przypadku jego uszkodzenia lub kradzieży. Określając ją, niezbędne będzie ustalenie wartości przedmiotów, które zabierasz na ferie czy wakacje.

Wysokość odszkodowania jest inna w przypadku każdego towarzystwa, dlatego warto się z nią zapoznać. W zależności od wybranego wariantu, sumy gwarantowane powinny wynosić od 1.000 zł wzwyż (w przypadku najkorzystniejszych pakietów może to być nawet 5.000 zł).

Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19

W dobie pandemii, kiedy każdy z nas narażony jest na zakażenie groźnym wirusem, coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych zapewnia również ochronę w związku z zachorowaniem na COVID-19. Sprawdź więc, czy Twoja polisa obejmuje pokrycie lub zwrot kosztów ambulatoryjnych, hospitalizacji czy testów na koronawirusa.

 

Opublikowano 11 lutego 2022 przez traseo