Mapy turystyczne w aplikacji

Ubezpieczenie samochodu na długą trasę. Co warto mieć?

Planujesz wyjazd? Trasa będzie długa i kręta? Lubisz niespodzianki, ale z pewnością nie te krzyżujące plany? Jeśli chcesz ich uniknąć, musisz się odpowiednio przygotować do wyjazdu. Na daleką podróż musisz też przygotować swoje auto. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie samochodu na podróż wybrać. 

Podróże własnym środkiem transportu, gwarantują taki komfort, którego nie zaznasz w żaden inny sposób. Indywidualnie zaplanowana trasa dostosowana do własnego widzimisię, przerwa w podróży tam, gdzie dusza zapragnie. Styl, tempo - wszystko tak, jak lubisz. Plany popsuć może Ci jednak nieplanowana i z pewnością niepożądana przerwa w podróży spowodowana na przykład problemami z autem. Aby uniknąć rozczarowań i problemów na długiej trasie, warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie samochodu. Odpowiednie, czyli jakie? 

Zagraniczna podróż samochodem a polskie ubezpieczenie OC

Obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu jest oczywiście ubezpieczenie OC. Przed podróżą warto zweryfikować nie tylko jego ważność, ale także to, czy będzie ono obowiązywało w krajach, przez które biegnie trasa Twojej podróży. Polskie obowiązkowe ubezpieczenie samochodu działa we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jeśli jednak wybierasz się do państwa, które nie jest członkiem Europejskiego Porozumienia Gospodarczego, konieczne będzie wyrobienie Zielonej Karty, czyli międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego zawarcie umowy OC. Zielona Karta będzie niezbędna między innymi podczas podróży przez Albanię, Macedonię, Turcję czy Ukrainę. Brak ważnego ubezpieczenia OC czy Zielonej Karty, to nie tylko kara nałożona przez UFG, ale także ryzyko szkód wyrządzonych za granicą, które będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

ubezpieczenie-samochodu.jpg

Assistance w podróży - bez tego ani rusz 

Obowiązkowe ubezpieczenie OC to klasyka, ale i początek tego, co może okazać się niezbędne w długiej trasie. Udając się w taką podróż, lepiej dmuchać na zimne i zabezpieczyć się na każdą ewentualność. Warto wziąć więc pod uwagę na przykład to, że Twoje niezawodne do tej pory cztery kółka, w każdej chwili mogą odmówić posłuszeństwa. Sytuacja może być o tyle bardziej problematyczna, że może stać się to za granicą. Nieznajomość kraju, języka czy przepisów obowiązujących na danym terytorium, spotęgują jedynie stres. Warto więc rozważyć dodatkowe ubezpieczenie samochodu, które uratuje Cię z opresji.

Wybierając ubezpieczenie samochodu na długą trasę, tak naprawdę chyba od tego punktu powinniśmy zacząć. Assistance może okazać się niezbędne nie tylko podczas podróży po kraju, ale tym bardziej w przypadku podróży zagranicznych. Chyba nikt nie chciałby wrócić z wyprawy ze wspomnieniem awarii auta na środku drogi w nieznanym kraju, prawda? Ubezpieczenie Assistance - w zależności od wariantu - może obejmować wsparcie mechanika na miejscu zdarzenia lub holowanie auta, gdy naprawa na miejscu okaże się niemożliwa. Dodatkowo, w ramach Assistance często możesz liczyć na auto zastępcze czy kontynuację podróży, pokrycie kosztów dojazdu do miejsca docelowego, zakwaterowanie w hotelu czy wsparcie tłumacza. Mając na uwadze, że znajdujemy się w obcym kraju, bez znajomości tamtejszych zasad czy przepisów, takie wsparcie może okazać się nieocenione.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu - czy i dlaczego warto? 

Rozważając dodatkowe ubezpieczenie auta, które może przydać się w długiej trasie, oczywistym wyborem będzie ubezpieczenie Autocasco. Polisa AC zapewnia pokrycie kosztów naprawy nawet wtedy, gdy sam doprowadzisz do kolizji. W zależności od zakresu ubezpieczenia AC, może ono pokryć naprawę szkód w przypadku drobnych stłuczek, ale także w przypadku szkody całkowitej. Z tą możesz mieć do czynienia na przykład wtedy, gdy Twoje auto zostanie skradzione. Tutaj warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na to, co obejmuje AC, ale także na jego zakres terytorialny. Przed podróżą upewnij się, że posiadane przez Ciebie ubezpieczenie obejmuje zasięgiem nie tylko Polskę, ale całą Europę czy kraj, do którego się udajesz.

undefined

Opublikowano 25 lutego 2021 przez admin