Mapy turystyczne w aplikacji

Turystyczne perły Majorki - 10 najpiękniejszych miasteczek

Majorka bez tłumów i miasteczka pełne klimatu

Życie na wyspie upływa inaczej niż na stałym lądzie, z tego też między innymi powodu niesłabnącą popularnością cieszą się wyspiarskie wczasy, podczas których można poczuć namiastkę tego, co na co dzień mają ich mieszkańcy. Jedną z częściej wybieranych przez europejczyków destynacji jest położona w archipelagu hiszpańskich Balearów wyspa Majorka. Kojarzona głównie jako miejsce imprezowe, ale oferująca także szereg atrakcji przyrodniczych. Chociaż językiem urzędowym jest tu jeden z dialektów języka katalońskiego, porozumienie się w języku innym niż kataloński nie powinno być problemem – aż 20% mieszkańców wyspy stanowią obcokrajowcy. Wybierając się na Majorkę warto sprawdzić nie tylko jej główne atrakcje, ale też i najlepsze miejsca na nocleg – im lepsza lokalizacja i standard apartamentu, tym przyjemniejszy pobyt. Szerokie możliwości pod tym względem oferuje wyszukiwarka Holidu, w której można znaleźć domy wakacyjne za możliwie najniższą cenę. A w których miastach Majorki warto zostać dłużej? Sprawdźmy!

Nie tylko Palma de Mallorca

Stolicą Balearów i zarazem największym miastem jest Palma de Mallorca, a znajdujący się w niej port lotniczy jest jednym z bardziej ruchliwych w Europie. W związku ze wzmożonym ruchem turystycznym jest to miejsce odpowiednie dla osób, które cenią sobie miejski gwar – w Palmie de Mallorca raczej trudno będzie uniknąć tłumów. Miasto to słynie także z obfitującego w klubowe atrakcje nocnego życia. Jako dowód popularności Palmy niech posłużą liczby: w 2018 r. odwiedziło ją 9,3 mln turystów i była piętnastym najczęściej odwiedzanym miastem na świecie! Jeśli szukacie czegoś mniej gwarnego, pozostałe miasta naszego zestawienia powinny zaspokoić Wasze oczekiwania – zostały one wybrane przez portal Holidu na podstawie internetowych wyszukiwań prowadzonych przez Hiszpanów. Jest to zatem zestawienie jak najbardziej lokalne.

majorka-holidu.jpegFot. David Vives

Petra i założyciel San Francisco

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajmuje Petra, która uznawana jest za jedno z bardziej urokliwych małych miasteczek Majorki – liczba mieszkańców nie przekracza tutaj 3000. Znajduje się tu również jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów architektonicznych, w skład którego wchodzi m.in. klasztor San Bernardino. W XVIII w. nauki pobierał w nim Juniper Serra – założyciel amerykańskiego San Francisco. W Petrze znaleźć też można sporo kameralnych placów z niewielkimi kawiarniami, barami i restauracjami, w których serwowane są lokalne specjały.

Sóller w „Dolinie Pomarańczy”

Kolejnym ciekawym miasteczkiem na Majorce, nieco większym od Petry jest położone w „Dolinie Pomarańczy” Sóller. Słynie ono z pięknej architektury i zabytkowego miejskiego rynku. Położenie wśród oliwnych i pomarańczowych gajów z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom przyrody. Ciekawą atrakcją Sóller jest linia kolejowa, którą dojechać można do stolicy wyspy. Przebiega ona właśnie wśród wspomnianych gajów, dostarczając pasażerom wspaniałych widoków na góry Tramuntana. Kilkanaście kilometrów od Sóller położony jest port o tej samej nazwie – dokładnie Port de Sóller – do którego można dojechać zabytkowym tramwajem.

Chopin w Valldemossa

Zostając we wspomnianych górach Tramuntana warto wspomnieć miasteczko Valldemossa z ciekawym polskim akcentem – w dawnym klasztorze kartuzów znajduje się muzeum Fryderyka Chopina. Polski kompozytor razem z George Sand i dwójką jej dzieci spędził tutaj kilka miesięcy, uprzednio będąc w Palmie. Chopin skarżył się jednak ponoć na wilgotny klimat i brak fortepianu, który zaginął w podróży... instrument później się odnalazł i do dziś znajduje się w muzeum. Od 1930 r. w Valldemossie corocznie organizowany jest festiwal chopinowski.

Arta sporo warta

Zestawienie zamyka miasteczko Arta, w którym w sporej mierze zachował się autentyczny majorkański klimat. Niewielka popularność wśród turystów sprawia, że można tutaj nieco odetchnąć wśród lokalnych atrakcji. Arta słynie także w wyrobów rękodzielniczych, przede wszystkim ceramiki i ręcznie wyplatanych koszy. Sporo tego typu produktów można znaleźć na cowtorkowym lokalnym targu. Miłośnicy przyrody z pewnością docenią bliskość słynnych jaskiń – niedaleko stąd do Caves d'Arta i Coves del Drac.

Mamy nadzieję, że zestawienie kilku mniej zatłoczonych miast pozwoli Wam na poznanie Majorki od A do Z – zarówno od tej strony imprezowej, jak i bardziej lokalnej i klimatycznej, pełnej urokliwych zabytków i zakątków z malowniczą przyrodą.

 

Opublikowano 30 sierpnia 2022 przez trasek
All Comments (0)
No Comments