Mapy turystyczne w aplikacji

Trasy turystyczne w Małopolsce, które trzeba zobaczyć!

Kraków kojarzy się nam głównie z Sukiennicami, Wawelem oraz starówką. Niemniej popełniamy ogromny błąd, ograniczając zwiedzanie tylko do tych miejsc. Owszem, jeśli ktoś po raz pierwszy ma do czynienia z królewskim miastem, musi bezwzględnie odwiedzić te miejsca. Niemniej jednak warto poznać dogłębnie nie tylko same miasto, ale także jego okolice, ponieważ wokół Krakowa przebiega wiele tras turystycznych, nad najpiękniejszymi, malowniczymi krajobrazami. Ich długości są dopasowane do różnych możliwości: spokojnie można znaleźć coś dla początkujących, rodzin z dziećmi, a także dla wprawionych podróżników. Sposobów na przemierzanie przestrzeni także mamy pod dostatkiem: jedne trasy są typowo rowerowe, inne piesze.

obraz1.jpg

Młopolskie must see: kopalnia soli w Wieliczce

Jednym z miejsc o niesłabnącej popularności są podkrakowskie kopalnie soli, w tym w Wieliczce. Chętni ustawiają się w długie kolejki po zakup biletów, a bogata oferta skierowana do turystów podbija serca kolejnych odwiedzających. Istnieje także specjalna trasa dla najmłodszych, aby i oni dali radę zwiedzić to magiczne miejsce. Zagraniczni turyści zaraz po Wawelu również dopytują się o kopalnie soli, dlatego zorganizowano sprawny transport busikami z samego serca miasta do Wieliczki, odpowiednio oznakowanymi salt mines krakow - czyli Wieliczka i Bochnia, aby nikt z podróżujących nie miał wątpliwości.

obraz3.jpg

Nie tylko Kraków

Piękne, malownicze krajobrazy podgórskie, a także wyżynna jura krakowsko-częstochowska sprawiają, że krajobrazy wręcz zachęcają do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jest to doskonały sposób na wypoczynek po zabieganym tygodniu. Dodatkowo dbamy o nasze zdrowie, spalając zbędne kalorie podczas ruchu. Można by powiedzieć, że to idealne połączenie: przyjemnego z pożytecznym.

Najciekawsze trasy turystyczne w okolicach Krakowa

1. Czarny szlak Bolechowice - Dolina Bolechowicka

obraz4.jpg

To prawdziwa gratka dla miłośników przyrody. Podczas trasy możemy zapoznać się i podziwiać z bliska najpiękniejsze relikty skalne w Polsce. Tylko tutaj możemy podziwiać skały wapniowe, a także to, co pozostało po nich w wyniku eksploatacji na warunki zewnętrzne przez tysiące lat. Jego łączna długość to zaledwie 900 metrów, dlatego tym bardziej zachęcamy do jego przebycia. Idealne miejsce na niedzielny wypad czy relaks po ciężkim tygodniu w pracy. 

2. Szlak bocianich gniazd

obraz2.jpg

Gratka dla osób, które kochają ptaki. Obejmuje dystans 14, 7 kilometra, a jego przemierzenie zajmuje średnio godzinę czterdzieści, jeśli liczymy czas idąc piechotą. Swoją nazwę zawdzięcza przede wszystkim licznym bocianim gniazdom, które mijamy po drodze podczas zwiedzania. W czasie od maja do sierpnia bociany można spotkać też na pobliskich łąkach podczas żerowania czy nauki latania młodych. Można śmiało powiedzieć, że to właśnie bociany będą tutaj pełniły rolę przewodników i gospodarzy. Trasa bierze swój początek na parkingu w Wołowicach. Po drodze mamy też liczne kapliczki i dworek, który warto odwiedzić.

3. Radziszowskie bezdroża

Jest to krótki, bo zaledwie 1,7 kilometrowy odcinek drogi łączący inne szlaki i mający głównie za zadanie ułatwienie dojazdu do Skawiny. Niemniej jednak warto mu poświęcić chwilkę, bo spotkamy tutaj przepiękny dwór Dziaduszyckich w Radziszowie (właśnie od niego rozpoczyna się szlak). Ciągnie się wzdłuż ulic: Szkolnej, Wspólnej, Zadworze Górne oraz Jagodowej. 

4. Niebieski Rowerowy Szlak Brzozowy  

Wspaniała propozycja dla ludzi lubiących spędzać czas aktywnie na dwóch kółkach. Trasa liczy sobie 20,1 kilometra, więc nie należy do tych najkrótszych, co warto mieć na uwadze, jeśli nie ma się wprawy w wycieczkach rowerowych. Jest to szlak jednokierunkowy. Szlak rozpoczyna się i ma swój koniec przed budynkiem szkolnym Szkoły w Brzeziu. Podróżując nim zobaczymy takie zakątki, jak Dolina Kluczwody, Góry Karniowskie, Dolinę Kobylańską, a także wąwóz Bolechowicki. 

 

Materiał zewnętrzny

Opublikowano 18 września 2018 przez admin