Mapy turystyczne w aplikacji

TOP10 najlepszych tras rowerowych w Polsce! Sprawdź gdzie warto pojechać

Piękna nasza Polska cała – szczególnie z wysokości roweru! Ten stosunkowo nowy sposób zwiedzania kraju ma coraz więcej miłośników, a nowe trasy wyrastają niczym grzyby po deszczu. Przedstawiamy dziesięć, które naszym zdaniem są najpiękniejsze.

Odra – Nysa – i inne szlaki rowerowe lubuskie

Lubuskie słynie z dobrze przygotowanych tras rowerowych. Znajdziemy tu zarówno krótkie, kilkunastokilometrowe trasy rowerowe, jak i dłuższe, których nie da się przemierzyć w jeden dzień. Najdłuższą jest oczywiście trasa rowerowa w lubuskim Odra – Nysa, mająca blisko 650 km i biegnąca wzdłuż granicy polsko-niemieckiej. Jej pokonanie niewątpliwie będzie wyzwaniem, ale i dużą frajdą.

Wiślana trasa rowerowa

Nie jest jeszcze w pełni gotowa, ale warto o niej wspomnieć, bo długością przebije lubuskie trasy rowerowe. Będzie miała 1200 km długości i biegła wzdłuż królowej polskich rzek – Wisły. Obecnie gotowe są poszczególne odcinki, więc już jest gdzie trenować. Na trasie będą funkcjonowały punkty obsługi rowerzystów.

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to jeden z piękniejszych szlaków turystycznych w Polsce i dobrze, że doczekał się rowerowej wersji. To 181 km do przejechania. Po drodze czekają średniowieczne zamki i przepiękne krajobrazy Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Na pewno trzeba odwiedzić Zamek Ogrodzieniec, który w przeszłości był planem filmowym i przy którym znajdują się liczne atrakcje dla dużych i małych.

Szlak rowerowy na Mierzei Wiślanej

Ten niedługi, bo zaledwie pięćdziesięciokilometrowy szlak rowerowy łączy Mikoszewo z Piaskami i przebiega przez całą Mierzeję Wiślaną. Jest dość kameralny, ale bardzo dobrze przygotowany, a nadmorskie krajobrazy niezwykle piękne.

Szlak na mierzei jest częścią międzynarodowej trasy rowerowej, która pozwala okrążyć cały Bałtyk i liczy 7930 km.

Kaszubska Marszruta

Szlak rowerowy w Borach Tucholskich poprowadzony głównie leśnymi drogami. Jego łączna długość to 200 km. Jest cicho, spokojnie, i bardzo klimatycznie. Mimo lasów trasa jest bardzo dobrze przygotowana, zadbano o infrastrukturę dla rowerzystów.

Karpacki szlak rowerowy

Trasa zaprojektowana z myślą o zwiedzaniu Małopolski, prawdziwa gratka dla miłośników górskich krajobrazów. Jednym z miejsc, przy których na pewno warto się zatrzymać, jest kopalnia soli w Wieliczce. Cała trasa mierzy 800 km i składa się z kilku szlaków tematycznych.

trasy-rowerowe-w-polsce.jpg

Żelazny szlak rowerowy

Funkcjonuje na południu Polski i jest połączony z czeskimi trasami rowerowymi. Nazwę zawdzięcza nietypowemu położeniu – trasę wytyczono przez nieużywane torowiska kolejowe, które oczywiście odpowiednio przygotowano. Szlak po polskiej stronie liczy zaledwie kilkanaście kilometrów i trzeba go szukać w miejscowości Jastrzębie-Zdrój.

Szlak Kanału Elbląskiego

Jak sama nazwa wskazuje, wiedzie wzdłuż kanału i jego największą atrakcją jest fakt, iż część trasy przebywa się statkiem. Sam szlak biegnie głównie po leśnych, mało uczęszczanych drogach, raczej nie budowanych z myślą o trasach rowerowych, niemniej jest jednym z ciekawszych w Polsce.

Szlak Białowieskiego Parku Narodowego

Popularność parku i jego majestatyczne piękno znane są od dawna. Nic dziwnego, że zarządcy postanowili wytyczyć oprócz tras pieszych także ścieżki rowerowe. Jest ich kilka o różnym stopniu trudności i długości. Na pewno warto pojechać przez Kosy Most, gdzie znajduje się platforma widokowa, z której można oglądać żubry.

Szlak rowerowy Tulipce – Łęknica

Na koniec coś niedługiego. Trasy rowerowe z miejscowości Łęknica do Tulipc to zaledwie dwadzieścia kilometrów, ale bardzo malowniczych, poprowadzonych po starym torowisku wzdłuż dawnych stacji kolejowych.

W Łęknicy znajduje się https://hotel-muzakowski.pl, gdzie można nie tylko przenocować i dobrze zjeść, ale też wypożyczyć rower.

Opublikowano 24 października 2022 przez agu_cha
All Comments (0)
No Comments