Mapy turystyczne w aplikacji

Szlaki transgraniczne – mapa Bieszczad i Beskidu Niskiego

Górski plecak wędrowca powinien zawierać niezbędny rynsztunek, obojętnie od pory roku. Niezależnie czy są to Tatry, Beskidy czy Bieszczady, mapa zawsze jest obowiązkowa. Może być ona papierowa, najlepiej w formie zabezpieczonej przed deszczem, może być w wersji na telefon, na przykład dzięki praktycznej, mobilnej aplikacji.

magurski-park-narodowy-Traseo-Blog.jpg

Na szlaku w górach, mapa musi być pod ręką!

Mimo, że Bieszczadzkie szlaki nie należą do najcięższych, nie zwalnia nas to od zachowania ostrożności. Mapa Bieszczad czy beskidu Niskiego (czy każdych innych gór) zawsze powinna być w naszych plecakach, niezależnie od tego czy wędrujemy po wydeptanych trasach czy po mniej uczęszczanych szlakach. Mapy elektroniczne z precyzyjnie zaznaczonymi przebiegami szlaków, współrzędnymi atrakcji oraz wykorzystujące technologię GPS, takie z których możemy korzystać na smartfonie, coraz częściej zastępują mapy tradycyjne. Nowoczesna technologia znacznie ułatwia pokonywanie górskich tras i sprawia, że czujemy się bardziej bezpiecznie. W dowolnej chwili możemy precyzyjnie sprawdzić swoje położenie, dzięki lokalizatorowi GPS w telefonie. Zdarzają się jednak sytuacje, że nie mamy zasięgu, co jest problematyczne, w momencie gdy używamy aplikacji, która wymaga dostępu do Internetu. Z takich luk komunikacyjnych słyną również Bieszczady. Zatem jeśli mapa w aplikacji, to musi ona działać również offline, żeby całkowicie spełnić swoją rolę. Biorąc to pod uwagę mapy w aplikacji „Góry bez granic” zostały stworzone, w taki sposób, że dają możliwość działania bez dostępu do internetu. Na wspomnianej mapie można znaleźć sieć szlaków z pogranicza polsko-słowackiego, z rejonu Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Mapa Bieszczadów online została zawarta na stronie internetowej https://gorybezgranic.pttk.pl/mapa-gory-bez-granic

Działająca offline mapa Bieszczad i Beskidu Niskiego jest wyjątkowo ważna, gdy w planach mamy wędrowanie szlakami przygranicznymi lub gdy zechcemy granicę państwa nawet przekroczyć. Owszem na terenie Polski i Słowacji połączenia roamingowe są zasadniczo tanie. Inaczej to jednak wygląda na przykład na Kremenaros, znajdujące się blisko granicy Ukraińskiej. Europejska umowa o roamingu tam nie obowiązuje i rachunek za połączenie z Internetem po stronie Ukraińskiej może być wyjątkowo wysoki.

rzeka-wislok-Traseo-Blog.jpg

Wędrowanie transgraniczne

Mapa Bieszczad i Beskidów, oraz ogromnego obszaru województwa podkarpackiego jest jedną z części projektu „Góry bez granic - integracja sieci szlaków w transgraniczny produkt turystyczny",  który powstał w ramach międzynarodowej współpracy Polski ze Słowacją. Jego założeniem jest stworzenie transgranicznej sieci szlaków, a także przygotowanie jej dla potencjalnych turystów. Wyruszając w rejon pogranicza polsko-słowackiego, dzięki podjętym działaniom, mamy możliwość nie tylko zaplanować wyprawy na terenie jednego kraju, ale również zwiedzić tereny sąsiedzkie. Mapa Bieszczad i Beskidu Niskiego w mobilnej aplikacji ułatwi z pewnością tego rodzaju wędrówki i przyda się podczas poznawania nieznanych nam do tej pory terenów. W aplikacji zostały zamieszczone szlaki - podzielone według kilku kategorii, na przykład: szlaki piesze, rowerowe i tematyczne. Istnieje również możliwość wyszukania interesujących atrakcji i zabytków, które można znaleźć w okolicy tras. Jednak najważniejszą funkcją jest planowanie wycieczki poprzez zaznaczenie punktów na mapie. Wybierając punkt startu i miejsce, do którego zmierzamy, aplikacja wyrysuje nam propozycję szlaku, na który możemy się wybrać. Nie pozostaje, więc nic innego jak, spakować sprzęt, przygotować wygodne buty, pobrać dane z aplikacji do offline’u i zacząć wędrować po bieszczadzkich traktach!

Autorzy: Natalia Szymonowska, Karol Jaśkowiec

 

Artykuł powstał w ramach projektu „Góry bez granic - integracja sieci szlaków w transgraniczny produkt turystyczny" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Programie Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020,

Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej.

gorybezgranic-pttk-logotypy.jpg

Opublikowano 27 sierpnia 2021 przez traseo