Mapy turystyczne w aplikacji

Sport dla seniora

Regularna aktywność fizyczna to sposób na zdrowie dla wszystkich. Człowiek w każdym wieku potrzebuje ruchu. Pobudzenie układu nerwowego, krwionośnego ale również całej motoryki ciała jak struktury kostne i mięśniowe to procesy zachodzące podczas uprawiania różnego rodzaju sportu i wpływające pozytywnie na zdrowie człowieka (kondycję fizyczną i umysłową).

Tylko jaki sport wybrać, żeby nie obciążać zbytnio stawów i kości seniora, a poza tym, aby był przeciętnie łatwy i dostępny?

senior.jpg

Wybór aktywności zależy przede wszystkim od Państwa preferencji osobistych i stanu zdrowia. Pomocne do tego będzie oszacowanie celu jaki chcemy osiągnąć poprzez uprawianie danego sportu, oraz własne ograniczenia – czyli czy stan zdrowia pozwala na takie działanie. Ważne jest aby aktywność przynosiła radość, przyjemność, i dobre samopoczucie.

Jaki sport dla seniora jest najlepszy

  • Aktywność w wodzie czyli aqua fitness i aqua jogging

Ćwiczenia na basenie dają dużo możliwości i mają wiele zalet. Poczynając od faktu, że odczuwalna masa ciała w wodzie jest mniejsza. Wykonując wszelakie ćwiczenia w wodzie wzmacniamy mięśnie. Ponadto zajęcia z aqua fitness i aqua jogging w bardzo małym stopniu obciążają stawy.

Aqua jogging to ćwiczenia w wodzie, których podstawą jest bieg.

Aqua fitness to różnego rodzaju ćwiczenia w wodzie bez lub z przyrządami jak rowerki czy rurki itp.

Zaletami tych aktywności jest: wzmocnienie mięśni całego ciała, bardzo małe obciążenie stawów, korygowanie prawidłowej postawy ciała, spalanie dużej ilości kalorii, poprawa ukrwienia organizmu, zwiększenie wydolności pracy płuc i serca oraz poprawa elastyczności.

  • Nordic walking

Znane też jako „spacery z kijkami”. To popularna i łatwa do opanowania aktywność dająca dużo przyjemności z jej uprawiania. Polega na maszerowaniu w umiarkowanym tempie, z równoczesną pracą rąk – odpychając się kijkami od podłoża. Wbrew pozorom nie angażuje tylko mięśni nóg, ale również ramion i obręczy barkowej (przez odpychanie się kijami).

Sport ten jest uprawiany zazwyczaj w plenerze więc oprócz uaktywniania układu krążenia dotleniamy również organizm. Dlatego warto, aby miejscem aktywności był pobliski park lub las.

Popularność tej dyscypliny wynika również z możliwości wykonywania go w parach lub grupie, przez co możemy porozmawiać, podzielić się nowinkami codziennymi przez co osoby motywują się nawzajem.

Dla osób mających problemy z więzadłami lub układem kostnym preferowane są trasy płaskie lub z łagodnymi wzniesieniami. Zaletami może poprawa koordynacji, zwinności, wzmocnienie układu krwionośnego i oddechowego, możliwość ćwiczeń w grupie oraz trening na świeżym powietrzu.

  • Turystyka piesza

Wędrówki piesze to jedna z najprostszych i najpopularniejszych aktywności sportowych. Jest niejako formą troski o kondycję i koordynację ruchową własnego ciała. Wyróżniamy wiele odmian turystyki pieszej jak górska czy nizinna. Jej uniwersalność polega przede wszystkim na możliwości dostosowania trasy, oraz tempa marszu pod siebie.

Ponadto są świetną okazją podziwiania naturalnego krajobrazu. Jedynym ograniczeniem jest sprawność ruchowa „osoby” i warunki atmosferyczne. Długotrwałe i równomierne obciążenie stawów stymuluje organizm do wytwarzania większych ilości mazi w stawach, co prowadzi do poprawienia ruchów i ogólnego podniesienia sprawności.

Przed wyjściem warto zaplanować trasę, prawdopodobne godziny przejścia, sprawdzić pogodę i ubrać się stosownie do niej. Warto zabrać kijki trekkingowe, które posłużą do zwiększenia stabilności ciała. Wybrać trasę o łagodnym lub umiarkowanym przebiegu.

  • Gimnastyka

Świetnym pomysłem może okazać się gimnastyka. W ofercie wielu siłowni znajdziemy zajęcia usprawniające dla seniorów prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów. Mogą to być ćwiczenia z przyrządami np. piłkami gimnastycznymi lub też bez czyli praca z własną masą ciała. Gimnastyka może być uzupełnieniem przy uprawianiu innych sportów, ponieważ wzmacnia te mięśnie, które nie są zaangażowane w innych dyscyplinach. Ćwiczenia kształtują siłę, koordynację, wytrzymałość, gibkość, zręczność. Ich podstawowym zadaniem jest dbanie o prawidłową postawę ciała i prawidłowy rozwój.

 

Autor: Grzegorz Szerszeń

Opublikowano 20 lutego 2022 przez traseo