Mapy turystyczne w aplikacji

Snowgliding  - propozycja dla narciarzy

Żeglowanie po śniegu

Jazda na nartach w górę stoku - czy to możliwe? Z pewnością jest to niekonwencjonalne podejście do narciarstwa, wbrew powszechnie przyjętym zasadom i standardom narciarskim. Ale jednak możliwe! Taką możliwość daje nam uprawianie sportu o nazwie SNOWGLIDING.

dsc00181.jpg

Snowgliding to nowy sport zimowy. W zasadzie jest to forma narciarstwa(freeriding), lecz polega na wykorzystaniu nart w sposób nieco inny niż tradycyjnie. Mianowicie, narciarz porusza się wykorzystując małe skrzydło o specjalnej konstrukcji i mniejszych rozmiarach od standardowej paralotni. Łapie weń wiatr, dzięki czemu przemieszcza się w wybranym przez siebie kierunku, również i w górę stoku. Czyli wiatr jest dla narciarza niezbędny jest swego rodzaju "napędem". To jak żeglarstwo na śniegu….Narciarz może osiągnąć prędkość nawet rzędu 100 km/h - wszystko zależy od siły wiatru. A jeśli odpowiednio wykorzysta wiatr, narciarz może nawet unieść się w powietrze, wykonać niski, krótki lot, po czym miękko opada na ziemię i jedzie dalej. Narciarz o większych umiejętnościach podczas skrętów i zmiany kierunku jazdy potrafi wykonywać widowiskowe skoki i inne efektowne ewolucje lub manewry nad stokiem. Jednakże snowgliding to przede wszystkim narciarstwo - kontakt z ziemią i jazda na nartach jest tu najważniejsza. Chodzi przecież o to, aby ślizgać się po śniegu. Snowgliding może nie tylko stanowić alternatywę dla narciarstwa zjazdowego, lecz może to być również sposób na podróżowanie zimą po otwartych przestrzeniach, lub nawet przemieszczanie się w górach. Podczas wycieczek górskich stanowiłby znakomite uzupełnienie dla skitouringu, pozwalając w krótszym czasie pokonać większe przestrzenie przy mniejszym wysiłku fizycznym.

Narodziny snowglidingu

dsc00725.jpgTen nietypowy sposób jazdy na nartach został wynaleziony nie na stokach alpejskich, czy w Skandynawii, lecz w... naszych polskich Bieszczadach! Człowiekiem, który wymyślił snowgliding oraz opracował technikę jazdy jest Wacław Kuzło, instruktor w Prowing Team(Bieszczadzka Szkoła Paralotniowa). Przez cztery lata, podczas długich samotnych godzin spędzonych na bieszczadzkich połoninach, pracował nad techniką, doskonalił ją, wykorzystując przy tym swoje doświadczenie pilota paralotni. A teraz przekazuje swoją wiedzę i umiejętności innym. Swoje umiejętności prezentował także w Norwegii na płaskowyżu Hardangervidda, gdzie trenują polarnicy, by nauczyć ich, w jaki sposób podczas ekspedycji powinni przemieszczać się efektywnie na śniegu wykorzystując technikę snowglidingową.

Snowgliding uprawiać może każdy i praktycznie wszędzie - zarówno w górach, jak i na płaskim terenie, na przygotowanym stoku lub w kopnym śniegu. Nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy umiejętność jazdy na nartach, opanowanie techniki sterowania skrzydłem oraz odpowiednie skoordynowanie obu tych elementów.

Sprzęt

dsc00426.jpgWyposażenie narciarza snowglidingowego to narty, skrzydło i uprząż. Jeżeli chodzi o narty, mogą one być dowolnego rodzaju, nie ma ograniczeń ani szczegółowych wytycznych w tym zakresie. Narciarz musi również posiadać specjalną uprząż, w którą będzie wpięty i do której przypnie skrzydło pozwalające na wykorzystanie wiatru jako swoistej siły napędowej. Rozmiar skrzydła dobiera się w zależności od siły wiatru, ale z reguły wykorzystuje się speed wing czyli małe skrzydło (o powierzchni od 6 m2 do 15m2). Skrzydło zaopatrzone jest w uchwyty sterownicze, które narciarz trzyma w dłoniach. Pociągając za nie i umiejętnie balansując ciałem decyduje o kierunku jazdy i wykonuje skręty.

Rekord

Prowing Team to grupa osób połączonych pasją do sportów ekstremalnych, która rozpoczęła swoją działalność w Bieszczadach 1998 roku. Dziś, zespół może pochwalić się rekordem Polski oraz rekordem świata w snowglidingu!

Rekord Polski, którego podjęła się grupa Prowing Team polegał na pokonaniu jak najdłuższej trasy w ciągu 5-godzinnej jazdy techniką snowgliding. Podstawowe wytyczne wymagały, by suma podjazdów wyniosła minimum 3000m – wówczas rekord zostanie zaliczony jako ‘Rekord Górski”

Do rekordu zaliczone zostały dwie wartości: dystans oraz suma podjazdów (wzniesień). Podstawowa dokumentacja opierała się na właściwościach zapisanego śladu (track) z urządzenia gps. 

Ostateczny wynik, który znalazł się na certyfikacie dla Prowing Team to 98,12 km (dystans) i 3041 m (wzniesienia). 

 

32.jpg

Opublikowano 22 marca 2018 przez traseo