Mapy turystyczne w aplikacji

Sezon rowerowy w pełni. 3 zasady bezpieczeństwa na drodze

Wraz z początkiem wiosny na drogę wrócili rowerzyści. Wszyscy fani dwóch kółek powinni jednak pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Kask, przegląd roweru i ubezpieczenie OC w życiu prywatnym przydadzą się wszystkim.

rowerzysta.jpg

Zasada 1. Dbaj o bezpieczeństwo już przed wyruszeniem w trasę!

Gdy zaczyna się sezon, wielu właścicieli rowerów w pierwszej kolejności dba o przegląd techniczny swojego jednośladu. Mało kto, myśląc o bezpieczeństwie, bierze też pod uwagę zakup polisy. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym rowerzysty może okazać się przydatne np. w sytuacji, gdy zdarzy się mu potrącić pieszego. Wówczas w ramach świadczenia będzie można pokryć szkody wyrządzone ofierze wypadku. Choćby z tego powodu warto zawczasu zadbać o zakup tego rodzaju polisy.

Zasada 2. Zadbaj o swój rower

Dopiero po zakupie odpowiedniego ubezpieczenia OC czas zacząć planować przegląd techniczny jednośladu. Jeśli sam nie masz za wiele czasu lub po prostu nie przepadasz za tego rodzaju pracami, poszukaj porządnego warsztatu rowerowego. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług danego mechanika, poczytaj o nim opinie w internecie lub zapytaj znajomych. Zdarza się, że niezaufana osoba może zażądać duże wynagrodzenie za niewspółmierną ilość robót.

Następnie zadbaj o porządne oznakowanie swojego pojazdu. Pamiętaj, by umieścić odblaski w widocznych miejscach: na pedałach oraz z tyłu roweru, nad kołem. Dodatkowo kup dobrej jakości lampki przednie i tylne, które pozwolą ci pozostać widocznym na drodze oraz zwiększą widoczność podczas wieczornych wędrówek.

Kolejnym, istotnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo jest dobrej jakości zapięcie. Zwróć uwagę, że warto wydać nieco więcej pieniędzy na zakup tego rodzaju zabezpieczenia, by zapewnić pełną ochronę roweru. Zwłaszcza jeśli „parkujesz” swój jednoślad pod domem lub podróżujesz z nim po mieście.

Zasada 3. Dostosuj ubranie do trasy

W zależności od czasu trwania wyprawy rowerowej, pamiętaj o stosownym ubraniu. Jeśli używasz roweru codziennie do przemieszczania się po mieście, wówczas warto zadbać jedynie o nieprzepuszczającą wiatr i deszcz kurtkę. Wybierając się jednak w dłuższą podróż, zadbaj o dopasowanie całego stroju. Zabierz ze sobą kilka koszulek sportowych, wykonanych z tzw. oddychających tkanin. Dzięki temu zadbasz o swoje zdrowie, komfort, a jeśli na rowerowej odzieży znajdą się też odblaskowe elementy, to i o bezpieczeństwo.

Pamiętaj, by być widocznym na drodze. Staraj się też nie wykonywać gwałtownych manewrów na jezdni, by nie spowodować zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Więcej o ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym dowiesz się tutaj.

Opublikowano 22 maja 2019 przez traseo