Mapy turystyczne w aplikacji

Rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady! Dlaczego warto wybrać Wetlinę?

Każdy moment jest dobry, by wybrać się w wyjątkową podróż w góry. Jeśli chcesz spędzić swój czas naprawdę wyjątkowo, delektując się ciszą i spokojem, dziką przyrodą i wspaniałymi widokami górskimi, to warto jest wyruszyć w Bieszczady. To region wyjątkowy pod każdym względem. Gwarantujemy, że decydując się na nocleg w Wetlinie, odkryjesz to pasmo górskie wzdłuż i wszerz.

3wetlina.png

Ostatnie lata pokazały, jak bardzo Polacy kochają góry. Oblężenie, z którym mamy do czynienia praktycznie w każdym miesiącu w Tatrach, czy Karkonoszach, nikogo już nie powinno dziwić. Pandemia koronawirusa jednak zmieniła nasz sam sposób podróżowania. Coraz częściej decydujemy się na miejsca ustronne, w których panuje cisza i spokój. Do takiej kategorii na pewno można zaliczyć Bieszczady, które zawsze są “lekiem na całe zło”, z którym większość z nas się zmaga podczas swojego życia.

Bieszczady określane są jako region “dziki”, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Piękna przyroda, zwierzęta tu żyjące, malownicze tereny - wszystko bez żadnej ingerencji człowieka. Te i inne elementy powodują, że czujemy się tu naprawdę wyjątkowo. O klimacie tu panującym, można przekonać się podczas wypoczynku w wybranych miejscowościach. Każdy, kto bierze pod uwagę noclegi w Wetlinie, powinien czerpać radość i przyjemność z wypoczynku w tej właśnie miejscowości. W czym tkwi jej wyjątkowość i dlaczego jest aż tak popularna?

Wetlina - najważniejsze informacje

Wetlina to wieś, znajdująca się w powiecie leskim, w gminie Cisna, nad potokiem Wetlina, tuż na granicy Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. Jest doskonałą bazą wypadową do praktycznie każdej wyprawy górskiej w Bieszczady i jednocześnie miejscem, oferującym wiele atrakcji turystycznych dla każdego.

Zamieszkuje ją nieco ponad 300 mieszkańców, co świadczy o tym, że odnajdziemy tu tak bardzo potrzebną ciszą i spokój, a turystyczny zgiełk nie będzie tu żadną przeszkodą.

Historia Wetliny sięga końca XVI wieku - kiedy to mówimy o lokowaniu wsi w dobrach należących do rodu Kmitów. Przez wiele lat żyli tu Bojkowie, istniał folwark, młyny, karczma, kuźnia i szkoła. Spokojne życie zostało zakłócone przez II wojnę światową oraz następujące po niej wysiedlenia w ramach akcji Wisła. Stare zabudowania zostały zniszczone i spalone, a wieś na kilka lat opustoszała. Zupełnie nowe oblicze, Wetlina zyskała dopiero pod koniec lat 50. XX wieku. Powstały tu nowe domy, poprowadzono także linię kolejki wąskotorowej z Majdanu do Moczarnego. To również tu rozpoczynają się najpopularniejsze szlaki na bieszczadzkie połoniny, dzięki czemu Wetlina cieszy się od wielu lat tak dużą popularnością wśród turystów.

Odkryj piękno Bieszczad i Wetliny - czyli co warto tu zobaczyć?

Największym atutem tej bieszczadzkiej miejscowości jest przede wszystkim dzika przyroda - jej północnej strony ciągnie się słynna Połonina Wetlińska, natomiast na zachodzie i południu znajdują się szczyty Jawornik oraz Paportna.

W związku z tym, że Wetlina została zniszczona podczas II wojny światowej, to nie zachowały się tu żadne zabytki i wyjątkowe miejsca, które mogą odwiedzać turyści. Nie oznacza to jednak, że będziemy się tu nudzić.

Wystarczy podkreślić, że:

  • obowiązkowym punktem w Wetlinie będzie wizyta w kościele, prowadzonym przez ojców Bernardynów - w jej miejscu niegdyś znajdowała się największa w Karpatach cerkiew;
  • Wetlina oferuje wiele atrakcji przyrodniczych, do których można zaliczyć m.in. wodospad Siklawa Ostrowskich, znajdujący się w Starym Siole; powstał on na potoku Słowiański, który wpada do rzeki Wetlinki i ma około 5 metrów wysokości;
  • skoro Wetlina, to konieczna będzie wizyta na popularnej bieszczadzkiej Połoninie Wetlińskiej i w kultowym schronisku PTTK Chatka Puchatka, które jest pewnego rodzaju symbolem tej miejscowości i jednocześnie jednym z najwyżej położonych schronisk górskich w Polsce;
  • z Wetliny można wyruszyć również na Połoninę Caryńską, którą można zaliczyć do drugiej najpopularniejszej bieszczadzkiej połoniny
  • w sezonie zimowym, Wetlina stanowi dobre miejsce dla narciarzy - w okolicy wsi wyznaczono bowiem trasy dla narciarzy biegowych, coraz popularniejsze staje się także narciarstwo skitourowe, ułatwiające pokonywanie ośnieżonych bieszczadzkich szlaków;
  • Wetlina jest również dobrą bazą wypadową do wizyty w Cisnej i Majdanie, z którego wyrusza najpopularniejsza bieszczadzka kolejka wąskotorowa.

Możesz być pewny, że wybierając Wetlinę, odkryjesz piękno Bieszczad, w możliwie najlepszej postaci!

Noclegi w Wetlinie

Jak na bieszczadzką miejscowość przystało, możemy być pewni, że rezerwacja noclegów w Wetlinie, nie powinna być dla nikogo problemem. Miejscowość posiada doskonale rozwiniętą bazę noclegową - z licznymi kategoriami obiektów i cenami na każdą kieszeń.

Do najchętniej wybieranych w kategorii Wetlina noclegi, należy zaliczyć: nocleg w kwaterach i pokojach w Wetlinie, czy domki. Oferta jest uzupełniona również przez takie kategorie, jak agroturystyka, czy pensjonaty.

Ceny noclegu w Wetlinie uzależnione są od standardu obiektu i udogodnień, z których chcemy skorzystać. Warto podkreślić jednak, że średnia cena za nocleg, kształtuje się tu na poziomie około 216 zł. Najkorzystniej jednak jest się zatrzymać w internatach i schroniskach, w których możemy natrafić na oferty, rozpoczynające się od 30 zł od osoby za dobę. Pamiętajmy, że podczas noclegu w Wetlinie, do naszych kosztów musimy doliczyć opłatę klimatyczną w wysokości 1,80 zł za osobę za każdą dobę noclegu.

Opublikowano 3 marca 2022 przez traseo