Mapy turystyczne w aplikacji

Rowerowe wypady dla całych rodzin. Jaki sprzęt powinno się zabrać?

Nie ma lepszej metody na spędzanie czasu z rodziną niż wspólne aktywności.  W dodatku jeśli można połączyć je ze sportem i rozrywką na świeżym powietrzu, to taki zestaw staje się niemal idealny. Jedną z takich aktywności zdecydowanie jest wspólna jazda na rowerze. Jak jednak zadbać, by była ona bezpieczna i jak nie przesadzić ze sprzętem?

cyclist-g3812e2e351920.jpg

Wszystko zależy od wieku osób udających się w podróż. Może być tak, że niezbędnym elementem wyposażenia pojazdu będzie fotelik rowerowy, w którym usadzić można pociechę, fundując jej ogrom radości. Dotyczy to oczywiście najmniejszych dzieci, które same albo nie ujechałyby za daleko, albo nie ruszyłyby nawet z miejsca. Obie te sytuacje naprawdę nie wykluczają bezpiecznej rowerowej przygody — warunkiem jest wyłącznie sprawny i wygodny fotelik.

Strój na rower dla każdego z członków wyprawy

Niektórzy zapewne uznają to za przesadę, ale rynek gadżetów rowerowych oferuje kupującym całą masę przeróżnych opcji. Najważniejsze nie są  jednak wymyślne bidony czy zapięcia rowerowe, ale akcesoria zwiększające bezpieczeństwo i wygodę. Taką funkcję pełni ubiór na rower i ochraniacze.

Nikomu raczej nie trzeba przypominać o znaczeniu kasków rowerowych, które wielokrotnie już udowodniły, że potrafią ratować życie. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne podczas jazdy jest odpowiednie obuwie. Zwykły trampek może okazać się być zbyt śliski, by zapewnić stabilność w każdych warunkach. Zamiast tego, jeśli ktoś chce zainwestować w swój ekwipunek, powinien rozejrzeć się za parą odpowiedniego obuwia. Buty na rower różnią się konstrukcją ze względu na przeznaczenie (zwykła jazda miejska, długodystansowa, szosowa, czy górska) i to właśnie to kryterium powinno decydować o tym, na jaki model decyduje się rowerzysta.

Czy wyszukany sprzęt jest potrzebny?

Nie każdy kolarz będzie odczuwał potrzebę stałego ulepszania swojego sprzętu, jednak jak pokazuje doświadczenie wielu amatorskich sportowców — im wyżej znajdzie się poprzeczka, a także im dłużej dany sport się praktykuje, tym wyraźniej widać, gdzie mógłyby przydać się poprawki. Dlatego też najlepszą taktyką będzie dokonywanie zakupów po dokładnym sprawdzeniu opcji dostępnych na rynku i to dopiero wtedy, gdy realnie poczujemy potrzebę zmiany sprzętu.

Jeśli jazda na rowerze ma być czysto rozrywkowa i (co ważne) mało regularna, wówczas lepiej skupić się na najważniejszych elementach wyposażenia kolarskiego. Podkreślamy, że w takich okolicznościach przede wszystkim powinno zadbać się o bezpieczeństwo siebie i całej rodziny. Jeśli w wyprawach rowerowych brać udział będą dzieci, najlepszą taktyką na przekonanie ich do noszenia kasków i ochraniaczy będzie danie dobrego przykładu. Po pierwsze sami na tym skorzystamy, zwiększając bezpieczeństwo, a po drugie nauczymy najmłodszych podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Podczas organizowania sprzętu, nie warto zgadzać się na półśrodki. Oszczędzanie na jakości ekwipunku może odbić się na jego skuteczności, co z kolei może wpłynąć na skuteczność.

Opublikowano 23 listopada 2021 przez traseo