Mapy turystyczne w aplikacji

Rowerowa Małopolska - Nie chowaj roweru na jesień!

Aplikacja Rowerowa Małopolska na urządzenia z systemem iOS to kolejny etap wdrażania systemu nawigacji rowerowej w Małopolsce. To poza najnowszą wersją aplikacji na iOS również planer na www, jak i wersja wcześniej powstała na urządzenia z systemem android. Nawigacja obejmuje sieć szlaków oraz dróg w województwie małopolskim wraz z opcją wytyczania trasy w trybie online i offline oraz podążania po niej (nawigowania głosowego).

rowerowamalopolska-jesien1242x894.jpg

Innowacyjność Rowerowej Małopolski

Najważniejszą innowacją aplikacji jest możliwość wyznaczenia trasy w trzech trybach: turystycznym, miejskim i terenowym. Tryb turystyczny wytycza trasę z uwzględnieniem jak największej ilości atrakcji turystycznych, poprowadzi nas uwzględniając obecne w okolicy szlaki turystyczne czy drogi boczne, o mniejszym natężeniu ruchu, ale ciekawsze widokowo i krajoznawczo. Tryb miejski wyszukuje możliwości przemierzenia trasy z punktu A do punktu B po drogach asfaltowych, dedykowanych i utwardzonych ścieżkach rowerowych itd. , tryb terenowy uwzględnia trasy dla bardziej wymagających rowerzystów.

Nawigacja głosowa wskazuje nie tylko skręty, kierunki, ale i ważniejsze atrakcje w okolicy. System umożliwia na terenach miejskich wytyczenie trasy nie tylko z wykorzystaniem ścieżek rowerowych, ale i kontrapasów oraz alejek dopuszczających jazdę rowerem, a na terenach pozamiejskich korzystanie z oznakowanych tras i szlaków rowerowych oraz dróg podrzędnych.

20-287-nawigacjarowerowamalopolskanophone02l.png

Dodatkowo podczas wyznaczania trasy pokaże się profil wysokościowy, a aplikacja umożliwi zapisanie i podzielenie się trasą z innymi użytkownikami oraz pobranie śladu gpx bezpośrednio na telefon.Na mapie znajdziemy największe atrakcje turystyczne wraz ze zdjęciami i opisami, a także punkty przyjazne rowerzystom np. MOR czy Pitnik.

Ponadto możemy przejrzeć bazę tras w postaci propozycji wycieczek rowerowych, wycieczek ekoturystycznych, głównych szlaków rowerowych oraz arterii rowerowych na terenie Małopolski (Velo Małopolska).

Sieć zapewnia współpracę lokalnym partnerom komercyjnym – np. rowerom miejskim, wypożyczalniom rowerów, punktom gastronomicznym, MPR-om etc. Tego typu integracje z lokalnymi przedsiębiorstwami i systemami to formuła, która nie występuje w przypadku komercyjnych, międzynarodowych nawigacji rowerowych.

W aplikacji dowiemy się również ile kalorii spalimy wybierając konkretną trasę, ile zaoszczędzimy na paliwie czy też ile mniej CO2 wyemitujemy do atmosfery wybierając ten ekologiczny środek transportu.

Wersja w postaci planera mapowego obsługiwanego przez przeglądarkę internetową znajduje się pod adresem rowerowamalopolska.pl

20-287-nawigacjarowerowamalopolskaip12-4.png

Cele projektu

  • stworzenie systemu, który pozwoli korzystać mieszkańcom i turystom z roweru oraz infrastruktury rowerowej regionu (i innych jednostek UTO – urządzeń transportu publicznego), jak i ze środków transportu publicznego,  Łatwość wytyczania trasy nawigacji, omijania zatorów i remontów, możliwość wyboru nawierzchni i ostrzeżenia związane z utrudnieniami i niebezpiecznymi odcinkami powinny upowszechnić jeszcze bardziej ten prozdrowotny i ekologiczny środek transportu. Środek, który wyśmienicie sprawdza się w dobie pandemii,
  • wsparcie branży turystycznej w okresie pandemii COVID-19,
  • popularyzację mniej znanych rejonów Małopolski, jako atrakcyjnego obszaru do uprawiania zielonej turystyki aktywnej, w tym turystyki rowerowej w oparciu o istniejącą sieć tras VeloMałopolska, szlaków Greenways i innych,
  • ułatwienie planowania aktywnego, bezpiecznego podróżowania rowerem i nie tylko po Małopolsce,
  • rozwój ekoturystyki w Małopolsce zgodnie z celami programu EkoMałopolska.

20-287-nawigacjarowerowamalopolskaip12-colors2.png

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

 logo-malopolska-2.jpg     amistad-20.png     partnerstwo-30.png

Opublikowano 15 września 2021 przez traseo