Mapy turystyczne w aplikacji

Przygotowanie roweru do długiej wyprawy

Rower, podobnie jak samochód – przed dłuższą wycieczką należy odpowiednio sprawdzić i przygotować. Głównie w celach bezpieczeństwa, ale także dla zwiększenia komfortu jazdy. Każdy rowerzysta, który wybiera się na dłuższą wycieczkę, czy też wyprawę rowerową powinien odpowiednio przygotować do tego swój pojazd, czyli zrobić mu pewnego rodzaju przegląd, a także wyposażyć się w odpowiednie akcesoria rowerowe. Jak wykonać taki przegląd? Jakie akcesoria wybrać?

1.jpg

Przegląd roweru – na co zwrócić uwagę?

Jednym z najważniejszych elementów są odpowiednio napompowane opony, bowiem zarówno zbyt wysokie jak i zbyt niskie ciśnienie w kołach może być niebezpieczne, a także negatywnie wpłynąć na komfort jazdy. Opony za słabo napompowane stawiają duże opory toczenia, przez co znacznie spowalniają nasza jazdę. Poza tym rower z takimi oponami traci stabilność. Dodatkowo niszczymy również w ten sposób obręcze, a ich wymiana zawsze wiąże się z dużymi kosztami. Z kolei zbyt mocne napompowanie opon sprawia, że gorzej one amortyzują. Najszybszym i najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie poziom ciśnienia w oponach jest uciśnięcie koła palcami.

Kolejnym ważnym detalem, na który warto zwrócić uwagę jest odpowiednio ustawione siodełko. Opuszczone zbyt nisko wpływa na obciążanie kolan, natomiast podniesione zbyt wysoko prowadzi do bólu pleców i nieaktywnej pracy mięśni nóg. W trakcie długich wycieczek bardzo ważny jest też dobry stan hamulców. To one głównie odpowiadają za bezpieczeństwo rowerzysty jak i również osób w jego otoczeniu. W celu sprawdzenia stanu hamulców należy zbadać, czy linki hamulcowe są odpowiednio naciągnięte oraz w jakim stanie są klocki hamulcowe. W hamowaniu istotna jest również czystość obręczy koła, bowiem brud na niej może zaburzyć ten proces. Ponadto, należy  zwrócić uwagę na łańcuch oraz zębatki oraz to by były one od czasu do czasu nasmarowane.

2.jpg

By nie nabawić się kłopotów i niepotrzebnych kosztów trzeba pamiętać o wyposażeniu roweru w odpowiednie oświetlenie określone w przepisach. Musi on posiadać światła pozycyjne (białe z przodu, czerwone z tyłu), a także czerwony odblask z tyłu. Dodatkowo na wycieczkach poza miastem przydadzą się błotniki, które podczas brzydkiej, deszczowej pogody uchronią nasze ubranie przez błotem.

Warto przyjrzeć się także manetką przy przerzutkach. Niezależnie od tego czy posiadamy w naszym rowerze manetki obrotowe czy cynglowe, muszą być one sprawne, gdyż brak możliwości zmiany przerzutki w trakcie długiej trasy, może być dla nas uciążliwy.

Na koniec, dobrze jest też pamiętać o dzwonku, za pomocą którego możemy "komunikować się" z innymi uczestnikami ruchu drogowego, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo im i sobie.

Jakie akcesoria zabrać ze sobą w dłuższą trasę?

By zaplanowana przez nas wyprawa rowerowa sprawiała nam jak najwięcej przyjemności, a przede wszystkim nie zaskoczyła nas niczym, należy wyposażyć się w odpowiednie akcesoria, które wycieczkę tę ułatwią. I tak, jednym z bardziej istotnych przedmiotów jest odpowiedniej wielkości bidon lub w przypadku naprawdę długich tras – plecak z bidonem. Pozwolą nam one utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu w trakcie jazdy. Wiadomym jest, że podczas wycieczki musimy mieć przy sobie osobiste rzeczy, takie jak np. dokumenty, pieniądze czy telefon, a czasami kiedy nasza wyprawa zaplanowana jest na kilka dni również odzież, śpiwór, a nawet niewielkie sprzęty kuchenne. Najwygodniej jest przewozić to wszystko w sakwach rowerowych, które w zależności od naszych wymagań mogą mieć różną wielkość.

Gdy wybieramy się na wycieczkę w określony teren po raz pierwszy i nie do końca go znamy dobrze jest mieć przy sobie GPS, który ułatwi nam jazdę i zadba o to abyśmy nie musieli nadkładać drogi. W zakresie elektroniki istotny jest także dobrej jakości power bank, dzięki któremu nie będziemy musieli robić niezaplanowanych przerw na naładowanie wspomnianego już wcześniej GPSu czy telefonu.

Wybierając się w długą podróż rowerową musimy nastawić się również na niespodziewane wypadki, takie jak dziura w oponie czy zerwany łańcuch. Dlatego też, by móc sobie z nimi poradzić warto zaopatrzyć się w mały zestaw ratunkowy, zawierający najpotrzebniejsze narzędzia, takie jak łatka, pompka, dętka czy też skuwacz do łańcucha.

3.jpg

Przygotowując się do podróży najłatwiej wszystkie akcesoria oraz potrzebne części znaleźć w internetowych sklepach rowerowych, takich jak na przykład centrumrowerowe.pl. Odpowiednie przygotowanie i przeprowadzony przegląd roweru sprawią, że wyprawa będzie przyjemnością, a my będziemy mogli się skupić na podziwianiu pięknych widoków na trasach rowerowych.

Opublikowano 10 lipca 2018 przez traseo