Mapy turystyczne w aplikacji

Przydatne informacje na temat e-recepty

Przydatne informacje na temat e-recepty

Postęp technologiczny to c, co wpływa na wiele dziedzin życia codziennego i nie omija także medycyny. Pacjenci dzień po dniu obserwują zmiany, które zachodzą na ich oczach. Jedną z najważniejszych, wprowadzoną w 2020 roku, są e-recepty, które stopniowo wypierają tradycyjne papierowe zaświadczenia wystawiane przez lekarza. Wbrew powszechnemu przekonaniu, można otrzymać je nie tylko podczas teleporad, ale i w trakcie standardowej wizyty w gabinecie lekarza. To bardzo praktyczna i wygodna forma kontaktu pacjenta z lekarzem. Warto wiedzieć, w jaki sposób działają recepty online.

Teleporada – kiedy warto się na nią zdecydować?

Teleporady to rozwiązanie, które zostało wprowadzone we wrześniu 2019 roku, natomiast szczególną popularność zyskało w czasie pandemii. W tym trudnym czasie często były jedyną możliwą formą kontaktu z lekarzem. Pacjenci początkowo podchodzili do telemedycyny z dużą dozą ostrożności i nieufności, stopniowo poznając jej liczne zalety. Pomimo tego że sytuacja epidemiologiczna się już ustabilizowała, konsultacje zdalne wciąż cieszą się ogromną popularnością wśród pacjentów.

Bardzo często korzystają z nich mieszkańcy wsi i małych miast, którzy na co dzień borykają się z ograniczonym dostępem do usług medycznych. Dzięki telekonsultacjom nie muszą oni oczekiwać długie miesiące na upragnioną wizytę u lekarza. To oni decydują o tym, w jakim dniu i o której godzinie odbędzie się konsultacja zdalna.

Trzeba wziąć pod uwagę, że w dzisiejszych czasach ludzie są bardzo zapracowani, a wolny czas stał się wręcz dobrem luksusowym. Nic dziwnego, że teleporady cieszą się tak dużą popularnością. Z racji tego, że odbywają się aż do późnych godzin wieczornych, także w tych godzinach, kiedy standardowe placówki medyczne już nie pracują, każdy pacjent może uzyskać pomoc lekarza bez konieczności ingerencji w swój grafik.

Dzięki teleporodom pacjent nie musi obawiać się kosztów związanych z koniecznością odbycia wizyty w gabinecie lekarza. Na konsultacje zdalne często decydują się osoby niepełnosprawne, o ograniczonej możliwości ruchowej, dla których tradycyjna wizyta u lekarza jest zbyt dużym obciążeniem.

E-recepta online

Uzyskanie recepty przez telefon to rozwiązanie, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentów. Nie wszyscy z nich zdają sobie jednak sprawę z tego, że kontakt z lekarzem równie dobrze może odbyć się przez Internet. Możliwość wystawiania recept elektronicznych sprawiła, że w internecie pojawiło się wiele portali, które oferują tego typu usługę. Warto podkreślić, że receptę online na e-recepta.net lub innym portalu tej kategorii otrzymamy w pełni legalnie, zgodnie z przepisami aktualnie obowiązującego prawa.

Osoby, które chcą uzyskać e-receptę przez internet, powinny na specjalnej stronie wypełnić formularz, który przesyłany jest do lekarza. Mogą wybrać także konsultację za pośrednictwem czatu lub wideokonferencję z potrzebnym specjalistą. Niezależnie od tego, na jaką formę konsultacji zdecyduje się pacjent, może mieć pewność, że uzyska niezbędną pomoc w bezpiecznej i legalnej formie.

Informacje, jakich musi udzielić pacjent, to dane dotyczące nazwy potrzebnego leku, stanu zdrowia, trybu życia, a także ewentualnych dolegliwości i objawów. To lekarz, który zapozna się z formularzem, ostatecznie podejmie decyzję o tym, czy wystawianie e-recepty jest zasadne. Uwaga – trzeba podkreślić, że w sytuacji, kiedy specjalista uzna, że żaden lek dostępny na receptę nie jest w stanie pomóc danemu pacjentowi, może odmówić wystawienia dokumentu. Skorzystanie z usług portalu oferującego możliwość otrzymania e-recepty wcale nie jest równoznaczne z jej gwarancją jej uzyskania.

Jak zrealizować receptę online?

Osoby, które otrzymały e-receptę, mogą zrealizować na kilka różnych sposobów. Sama recepta zazwyczaj przybiera postać elektronicznego kodu, który wysyłany jest do pacjenta poprzez sms bądź e-mail. Dostęp do e-recepty można uzyskać także logując się na Internetowe Konto Pacjenta bądź też instalując na swoim smartfonie dedykowaną aplikację. Pacjenci, którzy nie posiadają dostępu do internetu, otrzymają u lekarza wydruk, na którym widoczny będzie kod kreskowy oraz zalecenia dotyczące stosowania leku.

Podczas wizyty w aptece wystarczy podać farmaceucie wydruk, bądź czterocyfrowy kod wraz ze swoim numerem PESEL. Trzeba podkreślić, że receptę online można zrealizować na terenie całego kraju, zarówno w aptekach działających stacjonarnie, jak i internetowych.

Wielu pacjentów zastanawia się, gdzie znaleźć informacje dotyczące dawkowania i stosowania leków. Jeśli nie mają pod ręką papierowego wydruku otrzymanego od lekarza, danych tych mogą szukać na Internetowym Koncie Pacjenta bądź też aplikacji IKP na urządzenia mobilne.

Kto może skorzystać z e-recepty?

Możliwość otrzymania recepty przez internet jest bardzo cenna dla osób, które przyjmują leki na stałe. Zazwyczaj co jakiś czas potrzebują one nowej recepty na kolejne opakowanie leku. W takiej sytuacji nie muszą umawiać wizyty w gabinecie lekarskim – wystarczy, że wypełnią formularz na stronie internetowej. To pozwala na bardzo dużą oszczędność czasu i pieniędzy, a także utrzymanie ciągłości terapii, co w przypadku przewlekłych chorób ma bardzo duże znaczenie.

Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o antykoncepcję hormonalną. Pacjentka, która na stałe przyjmuje określony lek, na pewno nie chce tracić czasu na każdorazowe umawianie wizyty w gabinecie ginekologa, kiedy tylko skończy jej się bieżące opakowanie. Dzięki konsultacjom zdalnym i e-receptom, nie musi się już tym martwić.

Recepta online bywa także sporym ułatwieniem w trudnych sytuacjach. Osoby, które potrzebują tabletki dzień po na pewno chcą utrzymać ją jak najszybciej. Tak samo jak w przypadku każdego leku, także i w tym konieczne będzie wypełnienie rozbudowanego formularza o rozszerzonej formule. O tym, czy pacjentka otrzyma tabletkę dzień po, zadecyduje lekarz na podstawie uzyskanych od niej informacji.

Śmiało można uznać, że e-recepta to prawdziwa rewolucja, jeśli chodzi o polską ochronę zdrowia.

Opublikowano 2 stycznia 2023 przez trasek