Mapy turystyczne w aplikacji

Przyczyny braku prądu w samochodzie

Układ ładowania akumulatora pełni wiele ważnych funkcji w samochodzie. Przede wszystkim zaopatruje on w energię sam akumulator, który rozprowadza ją po innych podzespołach pojazdu. Jeśli układ nie działa prawidłowo, nie ładuje, skutkuje to brakiem prądu w aucie. Co może być tego przyczyną?

przyczyny-braku-pradu-samochodzie.jpg

 

1. Zepsuty akumulator

2. Niedziałający alternator

3. Zużyty wirnik - wymiana wraz z rozrządem

4. Zużyte łożyska lub koła pasowe

5. Awaria regulatora napięcia

Akumulator - źródło prądu w aucie

Samochody wyposażone są w akumulator, ponieważ zapewnia on prąd, który jest niezbędny do uruchomienia auta. Jednak prąd jest potrzebny nie tylko do tego, ale również w czasie jazdy samochodem. Zasila on bowiem:

·       żarówki samochodowe,

·       klimatyzację,

·       elementy układu sterowania silnikiem,

·       inne podzespoły.

Kiedy silnik samochodu jest uruchomiony, akumulator doładowuje się za pośrednictwem alternatora i dzięki temu prądu jest wystarczająco dużo, aby zasilić i inne systemy.

O awarii akumulatora może świadczyć po prostu fakt, że auto nie uruchamia się. Zwykle wówczas świeci się też kontrolka akumulatora. Może być to wina ładowania, samego akumulatora, choć najczęściej winny jest alternator. Kiedy trzeba wymienić akumulator, warto zainwestować w dobrej jakości urządzenie, jakim jest m.in. akumulator maxgear.

Alternator - podstawowe urządzenie w systemie ładowania

Akumulatory samochodowe zasilane są za pośrednictwem alternatorów. Bezpośrednio to właśnie alternator odpowiada za ładowanie, a prąd wytwarza przez obroty wirnika wewnątrz stojana. Elementy te ulegają z czasem zużyciu, w wyniku czego psuje się też alternator. Może też dojść do awarii poprzez spalenie stojana, w wyniku zbyt dużego obciążenia alternatora. Powoduje to przegrzanie alternatora.

Do przeciążenia dojść może, jeśli akumulator jest stary, w złym stanie, przez co alternator bez przerwy musi go ładować. Innym powodem tego stanu rzeczy jest intensywne korzystanie z osprzętu wewnątrz auta, zasilane prądem z alternatora.

Zużyty wirnik powodem awarii

Kolejnym powodem braku prądu w aucie może być zużycie wirnika. Dochodzi do niego z czasem, kiedy część ta się zużywa albo gdy po regeneracji alternatora zostaje on źle zamontowany. Powinno się też wymieniać wirnik za każdym razem, gdy wymieniany jest rozrząd lub zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu.

Stary zestaw rozrządu, zwłaszcza pasek, może powodować problem z wirnikiem, ale też wirnik może nie działać w wyniku zablokowania elementów układu napędu alternatora. Kompletny rozrząd może wówczas wymagać wymiany.

Zużycie łożysk i kół pasowych

Napinanie paska rozrządu może nie pomóc w awarii układu zasilania. Niewykluczone w takim przypadku, że problem tkwi w zużytych łożyskach lub kołach pasowych.

Regulator napięcia do wymiany

Niekiedy awarii ulega regulator napięcia, który odpowiada na utrzymywanie na stałym poziomie owego napięcia niezależnie od obrotów silnika. Zwykle powodem zepsucia regulatora jest jego zalanie wodą lub płynami eksploatacyjnymi. Może też dojść do zwarcia w układzie, przez co regulator jest uszkodzony. Rozpoznanie przyczyny problemu pozwala na szybszą naprawę układu ładowania, a co za tym idzie na szybszy powrót samochodu do pełnej sprawności. 

 

Opublikowano 9 kwietnia 2019 przez admin