Mapy turystyczne w aplikacji

Przeziębienie na wakacjach – jak zapobiegać

Wyjeżdżamy na wakacje, by cieszyć się wolnym czasem i piękną pogodą. Zdarza się jednak, że nie wszystko układa się tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Wakacyjne plany może pokrzyżować nam przeziębienie. Infekcja psuje dobre samopoczucie i przeszkadza w letnim wypoczynku, dlatego warto jej zapobiegać. Co zrobić, by zabezpieczyć się przed przeziębieniem na wakacjach? Jak postępować, gdy infekcja jednak się nam przydarzy?

przeziebienie_zapobieganie_traseo_blog.jpg

Dobre nawyki pomagające chronić się przed chorobą

Aby zapobiec zakażeniu wirusem wywołującym przeziębienie, należy pamiętać o częstym i dokładnym myciu rąk. Jeżeli nie mamy dostępu do wody i mydła, powinniśmy sięgnąć po żele do dezynfekcji dłoni. Ponadto warto unikać dotykania twarzy – szczególnie oczu, nosa i ust – brudnymi palcami, by nie ułatwiać patogenom przedostawania się do organizmu.

Ważnym środkiem zapobiegania wakacyjnym przeziębieniom jest również zrównoważona dieta. Latem dostarczanie sobie niezbędnych witamin okazuje się bardzo łatwe dzięki zwiększonej dostępności świeżych sezonowych owoców i warzyw. W codziennym jadłospisie nie powinno więc zabraknąć wspomnianych produktów, szczególnie żywności będącej dobrym źródłem witaminy C wspierającej układ immunologiczny. Ponadto konieczne jest dostosowywanie ubioru do panującej pogody, by nie przegrzewać organizmu ani nie marznąć.

Letnie pokusy, na które trzeba uważać, by się nie przeziębić

W upalne dni szukamy ochłody, korzystając z klimatyzacji w pomieszczeniach czy pojazdach. Większy komfort i poprawa samopoczucia mają jednak cenę. Klimatyzacja naraża nas na gwałtowne zmiany temperatur, co może osłabiać organizm i zwiększać podatność na różne infekcje. Co więcej, chłodzące urządzenia mogą wysuszać powietrze, a to z kolei sprzyja bólowi i podrażnieniu gardła. Lepiej zatem zachować umiar, korzystając z tego typu udogodnień w hotelach czy samochodzie. Używając klimatyzacji, warto dbać o to, by między temperaturą panującą wewnątrz i na zewnątrz pojazdu czy pomieszczenia zachodziła jak najmniejsza różnica, aby nie narażać się na nagłe zmiany. Co więcej, należy unikać kierowania strumienia powietrza w okolice twarzy i głowy.

Kolejnymi wakacyjnymi pokusami sprzyjającymi bólowi gardła i infekcjom są lody i zimne napoje. Nie trzeba rezygnować z ich spożywania, gdy na dworze panuje upał i słoneczna pogoda. Wystarczy zadbać o to, by powoli przystosowywać gardło do niższej temperatury albo zaczekać, aż deser czy schłodzony sok się trochę ociepli. Podobnie należy postępować w przypadku kąpieli w zimnej wodzie. Jeżeli wygrzewaliśmy się na plaży, nie spieszmy się, wchodząc do jeziora czy morza. Nagła zmiana temperatur to szok dla organizmu i czynnik osłabiający naszą odporność. Należy stopniowo przyzwyczajać ciało do chłodu i nie przesadzać z czasem spędzonym w wodzie.

Jak leczyć letnie przeziębienie?

Aby złagodzić uciążliwe objawy infekcji, warto zastosować leki na przeziębienie. Mogą mieć one postać wieloskładnikowych preparatów redukujących kilka objawów jednocześnie (np. ból głowy, gorączkę czy katar) albo być skoncentrowane na leczeniu jednej konkretnej dolegliwości (np. bólu gardła). Stosowanie leków na przeziębienie pomoże ograniczyć nieprzyjemne symptomy infekcji, wzmocnić organizm oraz szybciej pokonać chorobę.

Na gorączkę i różnego rodzaju bóle (np. bóle głowy czy mięśni) można zastosować ibuprofen lub paracetamol. W leczeniu kataru sprawdzają się z kolei spraye donosowe z oksymetazoliną czy pseudoefedryną, które udrożniają nos i ułatwiają oddychanie. Na ból gardła można zastosować pastylki do ssania zawierające substancje łagodzące stan zapalny i powlekające błonę śluzową ochronnym filmem albo płukać gardło roztworem wody z solą. Z kolei typ tabletek czy syropu na kaszel należy dostosować do jego rodzaju.

Zamiast zabierać na urlop leki na poszczególne objawy, można zdecydować się na spakowanie wieloskładnikowych preparatów na przeziębienie, które łagodzą wszystkie symptomy. Ponadto w leczeniu letniej infekcji wskazane jest spożywanie dużych ilości wody, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości i nie dopuścić do odwodnienia, o które nie trudno przy upalnej pogodzie.

Przeziębienie możemy złapać wszędzie, nawet podczas wakacji. Aby uniknąć infekcji i nie rezygnować z urlopowych planów, warto pamiętać o wyżej omówionych środkach ostrożności. Jeśli jednak mimo naszych starań zachorujemy na przeziębienie, warto sięgnąć po leki bez recepty łagodzące jego objawy i spożywać dużo wody, by uniknąć odwodnienia i szybko wrócić do formy.

Opublikowano 11 sierpnia 2021 przez traseo