Mapy turystyczne w aplikacji

Przewodnik, który pomoże Ci przygotować się do trekkingu za granicą

Przedstawiamy kilka ważnych wskazówek, które pomogą Ci przygotować się do podróży międzynarodowej i dołączenia do trekkingu za granicą.

Paszport

Sprawdź datę ważności, upewnij się, że nie wygasa wkrótce. Aby być bezpiecznym, miej co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu.

Ubezpieczenie podróżne

Sprawdź, czy masz odpowiednią pakiet ubezpieczenia, właściwy dla aktywności i krajów, które odwiedzasz.

Organizacja podróży

Przede wszystkim postaraj się znaleźć jak najtańsze bilety lotnicze. Skorzystaj z porównywarek, a także z usługi vpn, aby porównać ceny biletów z różnych miejsc, ponieważ mogą się one różnić. Przeczytaj przewodnik o nazwie "co to jest vpn", aby uzyskać więcej informacji.

Podwójnie sprawdź, czy daty przyjazdu i wyjazdu zgadzają się z datami, w których musisz spotkać się ze swoją grupą trekkingową. Strefy czasowe mogą być mylące. Nie daj się zaskoczyć, np. przyjeżdżając dzień po wyjeździe grupy!

trekking-gory-traseo.jpg

Fot. unsplash

Zadbaj o zdrowie

Sprawdź, czy Twoje szczepionki są aktualne i zrób dodatkowe, których możesz potrzebować. Jeśli obawiasz się, że jakiekolwiek warunki medyczne lub atmosferyczne, które mogą mieć na Ciebie wpływ podczas wędrówki - skonsultuj się z lekarzem rodzinnym i powiedz mu, co planujesz. Jeśli zażywasz leki, upewnij się, że wystarczy Ci ich na całą podróż. W przypadku trekkingu na większych wysokościach należy sprawdzić, czy przyjmowanie dodatkowych leków przeciw chorobie wysokościowej, nie wpłynie negatywnie na przyjmowane na stałe leki. Jednocześnie zbadaj się - nie chcesz mieć problemów z dolegliwościami podczas wędrówki. Być może, mozesz je rozwiązać już teraz, np. odwiedź stomatologa. 

Sprzęt i pakowanie

Czas pakowania, to dobry moment, aby przejrzeć listę sprzętu i zobaczyć, czego potrzebujesz a co musisz dokupić. Obejrzyj buty - jeśli nie nosiłeś ich przez jakiś czas, sprawdź, czy nadal dobrze na ciebie pasują (idź na próbną wycieczkę) i są w wystarczająco dobrym stanie do wędrówki, którą planujesz. Zadbaj o  impregnację i kondycję skóry, jeśli masz buty Gore-Tex. Na większość trekkingów zabiera się również drugą parę butów na okolice obozu. Upewnij się, że te buty są wystarczająco wytrzymałe, aby wędrować w nich w razie problemów z podstawowymi butami, np. powstawania pęcherzy lub rozpadania się! Sprawdź swoje nieprzemakalne rzeczy - czy nadal są wodoodporne? Zważ swój bagaż i sprawdź, czy mieścisz się w ograniczeniach linii lotniczych.

Wypożyczenie sprzętu, a zabranie własnego.

Czy weźmiesz swój własny sprzęt czy wypożyczysz go, gdy dotrzesz na miejsce? Istnieją zalety i wady obu scenariuszy. Wypożyczenie sprzętu na miejscu jest warte rozważenia, jeśli zamierzasz podróżować przez inne regiony przed lub po wędrówce, gdzie ten sprzęt nie będzie potrzebny. Nie ma nic gorszego niż pocenie się w dżungli, niosąc swój ciężki plecak z trzema sezonowymi śpiworami i kurtką puchową. Pomaga to również ograniczyć wagę bagażu,  musisz się zmieścić w granicach ograniczeń linii lotniczych. Wadą jest to, że lokalne sklepy mogą nie mieć dokładnie tego, co chcesz lub nie posiadać właściwego rozmiaru. Zatem zrób research, spędź trochę czasu badając online (Trip Advisor) gdzie możesz wynająć sprzęt i ile to będzie kosztować.

"Co jeśli"

Chociaż mało prawdopodobne, opracuj plan B, na wypadek scenariusza "Co jeśli linia lotnicza zgubi mój bagaż". Spakuj kilka najbardziej potrzebnych rzeczy zmianę do swojego bagażu podręcznego.  Możesz założyć buty do wędrówki na czas wsiadania do samolotu, a następnie zmienić je na klapki czy tenisówki na czas podróży! Nie zapomnij również o podstawowych lekach, podziel je między bagaż rejestrowany i podręczny.  

Urządzenia

Zainwestuj w kilka dobrych power banków, które będą miały wystarczająco dużo mocy, aby naładować urządzenia, które zabierzesz na wędrówkę, np. aparaty fotograficzne, kindle, telefony itp. Telefon może być przydatny do robienia zdjęć i kręcenia krótkich filmów, więc warto go zabrać, nawet jeśli nie ma zasięgu lub wifi.

Zapaleni fotografowie mogą rozważyć posiadanie wielu kart pamięci lub zewnętrznego urządzenia do przechowywania danych, aby rozłożyć ryzyko w przypadku uszkodzenia lub utraty aparatu. Power banki należy przewozić w bagażu podręcznym, a nie rejestrowanym podczas lotu.

Papierkowa robota

Upewnij się, że masz dodatkowe kopie wszystkich ważnych dokumentów, takich jak paszport, rezerwacje lotnicze i hotelowe, polisa ubezpieczeniowa, ważne numery telefonów, szczepienia, paszport itp. Miej je w formie papierowej lub przechowuj w formie elektronicznej na urządzeniu takim jak telefon czy kindle. Dobrym pomysłem jest również przechowywanie ich w chmurze.

Język lokalny

Poświęć trochę czasu na naukę lokalnego języka. Kilka przyjaznych pozdrowień i zwrotów z mieszkańcami zawsze się przydaje i ociepla atmosferę podróży.

Opublikowano 10 maja 2023 przez traseo