Mapy turystyczne w aplikacji

Poradnik: pierwszy rower dziecka. Kiedy kupić, jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych aktywności, w które dzieci angażują się już od wczesnych lat. Jest to również znakomita okazja do wspólnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu w formie, która idealnie sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka. Kiedy jednak warto zdecydować się na zakup pierwszego roweru dla dziecka?

Rowerek biegowy – rozwiązanie dla najmłodszych

Pierwszym rowerkiem, po który z powodzeniem możecie sięgnąć, jest rowerek biegowy. Rozwiązanie to sprawdzi się nawet dla dzieci w wieku 2 lat, które dzięki niemu lepiej nauczą się zachowywać równowagę. Taki rowerek nie jest jednak typowym, pierwszym rowerem, który zakupimy dla naszej pociechy. Dla nieco starszych dzieci pierwszy pojazd powinien być maksymalnie prosty. Czym więc należy się kierować?

pierwszyrowerdziecka.jpg

Jaki rower kupić 3-latkowi?

Jeśli chcecie kupić rower dla 3-latka, powinniście pamiętać o uwzględnieniu jego wzrostu. Najlepiej przymierzyć rower do dziecka. Co więcej, konieczne jest zadbanie o bezpieczeństwo dziecka. Jeśli rower ma łańcuch, koniecznie należy wybrać model z zamontowaną osłoną. Małe dziecko nie potrzebuje modeli z przerzutkami i hamulcami w manetkach. Zalecane jest, aby wybierać hamulec zamontowany w piaście, którego uruchomienie jest możliwe poprzez naciśnięcie pedałów. Dzięki temu bezpieczeństwo dziecka będzie najpełniejsze, a wysoki komfort jazdy sprawi, że radość będzie odczuwać zarówno wasza pociecha, jak i wy.

Jaki model wybrać?

Chcąc kupić rower dla 4-latka, macie większe pole do manewru. Przede wszystkim możecie lepiej dopasować wielkość pojazdu do wzrostu dziecka. W tym wieku z powodzeniem możecie zdecydować się już na większe opony przy rowerze. 14 cali będzie rozwiązaniem w pełni optymalnym. W takim przypadku możecie wybrać jeden z wielu dostępnych modeli np. B'Twin 500 robot dostępny w sklepie decathlon.pl. Wybrany przez was model powinien być maksymalnie prosty, a w przypadku zamontowanego łańcucha, wciąż konieczne jest zadbanie o osłonę. Decydując się na rower dla dziecka, warto wybrać model umożliwiający wygodne i bezpieczne poruszanie się naszej pociechy. Większość proponowanych modeli w zestawie będzie miała dodatkowe kółka, co jest dobrym rozwiązaniem, kiedy wasze dziecko dopiero zaczyna swoją rowerową przygodę.

Cechy pierwszego roweru dla dziecka

Dobrze dobrany rower dla dziecka powinien posiadać pewien zestaw niezbędnych cech. Jakich?

  • Ciężar – wiele rowerów dla dzieci jest niezwykle ciężka. Dla kilkuletniego dziecka 10-kilogramowy rower jest zdecydowaną przesadą. Do nauki jazdy warto wybrać taki model, którego waga nie będzie przekraczała 7 kilogramów.
  • Rama – modele dostosowane do dzieci zwykle mają obniżoną ramę. Dzięki temu pociecha będzie w stanie samodzielnie wsiadać na rower, a także nie będzie potrzebowała pomocy ze zsiadaniem.
  • Regulowane siodełko – dzieci rosną w zastraszającym tempie. Jeśli więc nie chcecie, aby cierpiało z powodu za małej przestrzeni w rowerze, który jeszcze parę miesięcy wcześniej był idealny, powinniście wybrać model umożliwiający regulację siodełka.
  • Bezpieczeństwo w widoczności – podstawą wspólnej jazdy na rowerze, zwłaszcza tam, gdzie jeżdżą samochody, jest zadbanie o bezpieczeństwo dziecka. Właśnie dlatego warto zainwestować w rower w jaskrawych, dobrze widocznych barwach.

Najlepszy rozwiązaniem jest udanie się do profesjonalnego sklepu sportowego, w którym pracownicy pomogą wybrać odpowiedni rower dla waszej pociechy.

Opublikowano 26 kwietnia 2021 przez traseo