Mapy turystyczne w aplikacji

Podróżuj po Małopolsce w rytmie eko

Potrzeba nam wmieszać działanie klimatu i krajobrazu do naszego życia; aby stać się sobą, należy jednoczyć się z przyrodą. Dobrze robi stać samemu pod wolnem niebem, obok rdzawych skał czy białych wodospadów. Wymowne i nadziejne stać się nam mogą milczące szczyty, barwne kwiaty, piosnki dzikiego ptactwa, niewzruszona postawa i cień drzew-olbrzymów.

Władysław Szafer

podrozuj-po-malopolsce-w-rytmie-eko-Traseo-Blog.png

Ekoturystyka to podróżowanie w sposób wrażliwy dla przyrody i miejscowych tradycji, poznawcze i aktywne, z szeroko otwartymi oczami. To zwiedzanie miejsc wyróżniających się bogactwem przyrody, pięknem krajobrazu i unikatową kulturą. By rozpocząć przygodę z ekoturystyką wystarczy uważnie rozejrzeć się dookoła. Wokół nas jest jeszcze wiele do odkrycia. To, co wyróżnia podróżowanie w stylu eko, to szacunek i wrażliwość na przyrodę i krajobraz, a także na potrzeby ludzi, którzy mieszkają w odwiedzanych przez nas zakątkach. Dzięki ekoturystyce jesteśmy bliżej nich i natury, mamy szansę doświadczyć, poczuć, poznać, zaprzyjaźnić się, zachwycić otaczającym światem. I zabrać ze sobą swój ślad węglowy oraz... wspaniałe wspomnienia.

Wyobraźcie sobie, jak niezwykłe może być wędrowanie po karpackich ścieżkach śladami Wołochów i Łemków! Albo wyprawa rowerowa doliną Dunajca czy Wisły. Myśleliście o tym, aby spłynąć kajakiem Dłubnią? Różnorodne zakątki Małopolski od lat inspirują  do podróżowania w rytmie eko.

Podróżuj po Małopolsce w rytmie eko” to ekopakiety (ekowycieczki), w których znajdziecie podpowiedzi, gdzie pojechać, by odkrywać malownicze, chociaż często mniej znane i nieoczywiste zakątki regionu. To pomysły na wycieczki jednodniowe, weekendowe czy tygodniowe, miniprzewodniki z gotowymi propozycjami, jak odkrywać region w duchu turystyki odpowiedzialnej – gdzie wybrać się na mikrowycieczkę pieszą, rowerową, kajakową czy narciarską, jak wziąć udział w warsztatach artystycznych i edukacyjnych, gdzie odnaleźć lokalne smaki i autentyczne klimaty miejsca, etc. Każda ekowycieczka ma swój tytuł i wyróżniającą ją ikonę. Oferty powstają we współpracy z lokalnymi ekspertami i pasjonatami z regionu – są to zarówno liderzy organizacji społecznych, organizacji turystycznych i lokalnych grup działania, przedstawiciele gmin i domów kultury, jak i właściciele ekologicznych gospodarstw agroturystycznych. W ekopakietach wyeksponowane są często miejsca mniej znane, prawdziwe perełki ukryte pośród piękna przyrody, krajobrazu i dziedzictwa kulturowego.

podrozuj-po-malopolsce-w-rytmie-eko-Traseo-Blog.png

Wybraliśmy miejsca, które już postawiły na ekoturystykę, ochronę dziedzictwa i piękna krajobrazu. Wybór kierunku, miejsca i formy podróży zależy tylko od was!

Podróżuj po Małopolsce w rytmie eko*. Przewodniki i propozycje ekowycieczek znajdziecie pod adresem https://tiny.pl/r1ffm

Kraków i okolice

okolice-krakowa-Traseo-Blog.png

Kajakiem i rowerem u zbiegu Dłubni i Wisły

Szlakiem legend w Wisnicko-Lipnickim Parku Krajobrazowym

Zielono mi biegiem i spacerem blisko Krakowa

Rodzinnie wokół Krakowa

Wyżyna Miechowska

Tarnów i okolice

region-tarnowski-Traseo-Blog.png

Ekowędrówki przez Pogórze Ciężkowickie

Rowerem w dolinie Dunajca

Spacerem i rowerem w krainie winnic i wyśmienitej kuchni

Rowerem przez Pogórze

Na szlaku miodu, wina i lokalnego rzemiosła

 

Małopolska Zachodnia

malopolska-zachodnia-Traseo-Blog.png

Drezyną przez urokliwe jurajskie krajobrazy

Rowerem i kajakiem przez Ekomuzeum Doliny Karpia

Z wizytą u artystów i aniołów na Bursztynowym Szlaku

W dolinie Wisły, Przemszy i Soły

Szlakiem Orlich Gniazd

 

Podhale

region-podhalanski-Traseo-Blog.png

Eko-etno wędrówki z Babią Górą w tle

Orawa historie zaczarowane w drewnie

Rowerem wokół Jeziora Czorsztyńskiego na Szlaku Kultury Wołoskiej

Hej góry, doliny!

Pośród tatrzańskich smreków i turni

 

Ziemia sądecka

region-sadecki-Traseo-Blog.png

Cztery pory roku w Beskidzie Niskim

Rowerowy Fun w dolinie Popradu i Dunajca

Woda, góry i księżna - spacerem i rowerem

Śladami dawnych zawodów i rzemiosł od Gorlic po Krynicę-Zdrój

Zagórzańskie Dziedziny

 

*Projekt pt. „Małopolska Ekoturystyka – zrównoważony rozwój turystyczny regionu” jest realizowany przez Fundusz Partnerstwa jako część Programu EkoMałopolska. Jego celem jest promocja regionu w sposób zrównoważony, odpowiedzialny i jak najmniej inwazyjny dla środowiska naturalnego oraz zakładający autentyczne zainteresowanie jego bogactwem i dziedzictwem. Projekt jest realizowany ze środków Województwa Małopolskiego.

 

Informacje o projekcie:
Fundusz Partnerstwa
os. Teatralne 5/13
31-945 Kraków
fundusz@ffp.org.pl
www.funduszpartnerstwa.pl
www.facebook.com/Fundusz.Partnerstwa/

Opublikowano 26 sierpnia 2021 przez traseo