Mapy turystyczne w aplikacji

Podróżowanie po polsko-słowackim pograniczu

Rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej oraz wzrost świadomości społeczeństwa niewątpliwie wpływają na rozwój turystyki. Coraz lepszy dostęp do różnego rodzaju informacji sprawia, że wiemy więcej o ciekawych destynacjach turystycznych i podczas wyjazdów urlopowych chcemy zwiedzić jak najwięcej. W ruchu turystycznym obserwuje się również wzrost popularności do tej pory mniej znanych kierunków. Tunezja, Egipt, Chorwacja, czy też nawet polskie morze, nadal zajmują czołowe miejsca, jednak coraz więcej osób decyduje się na wyjazd w mniej zatłoczone, bardziej dziewicze miejsca. Takim właśnie kierunkiem jest pogranicze polsko-słowackie i niezadeptane Karpaty, w których odkryć można wiele przepięknych, niemalże magicznych miejsc. Ich promocją zajmuje się marka Carpathia, która od lat dba o to, aby przybliżyć polskim i zagranicznym turystom te niezwykłe rejony.

infrastruktura-1.jpg

Komu w drogę...

Jeszcze kilkanaście lat temu dostęp do tych terenów był mocno ograniczony – słabej jakości drogi, rzadko lub niemalże wcale niekursujące pociągi... w ostatnich latach następują jednak spore, daleko idące zmiany. Na naszych oczach dzieją się dynamiczne zmiany, które polepszają jakość podróżowania. Także niezadeptane ścieżki pogranicza polsko-słowackiego stają się dostępne niemalże na wyciągnięcie ręki. Powiększająca się sieć autostrad i dróg ekspresowych umożliwia dojazd do największych miast Podkarpacia – Rzeszów czy Przemyśl są blisko jak nigdy wcześniej. Także słowacki Preszów, do którego w nieodległej przyszłości ma zostać doprowadzona droga ekspresowa R4, połączona z granicą Polski. Niebagatelne znaczenie ma obecność obydwu krajów w Unii Europejskiej oraz w Strefie Schengen, dzięki której ruch przygraniczny odbywa się bez kontroli paszportowej.

infrastruktura-3.jpgOsobom decydującym się na zwiedzanie przygranicznych terenów polecamy właśnie podróż samochodem – jest to szybki i wygodny środek transportu, który z uwagi na braki w komunikacji autobusowej, jest także najczęściej wybierany przez turystów.

Atrakcyjnie wygląda sytuacja lotnicza – porty w podrzeszowskiej Jasionce czy też w słowackich Koszycach rocznie przyjmują około pół miliona podróżnych. Jest to doskonała alternatywa dla osób z bardziej odległych krajów. W kilka godzin można pokonać tysiące kilometrów. Korzystając z takiego rozwiązania zazwyczaj decydujemy się na wybór tanich linii lotniczych, takich jak WizzAir czy Ryanair, którymi można podróżować do wielu europejskich miast. Co prawda niedogodnością mogą być limity bagażowe, których unikniemy podróżując samochodem czy koleją, ale sprawnie pakując plecak czy walizkę z pewnością zabierzemy ze sobą wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy.

Kolej na kolej?

Decydując się na podróż koleją nie możemy niestety liczyć na bezpośrednie połączenia międzynarodowe pomiędzy małymi miastami – podróż pociągiem obejmuje jedynie większe, raczej stołeczne miasta. Będąc po słowackiej stronie warto jednak skorzystać z oferty Tatrzańskich Kolei Elektrycznych (Tatranské elektrické železnice), które kursują u podnóża Tatr Wysokich. Potocznie zwana elektriczka łączy większość turystycznych miejscowości Podtatrza i w wielu miejscach biegnie równolegle do samochodowej Drogi Wolności, wzdłuż której zaczynają się zróżnicowane pod względem długości i trudności górskie szlaki.

Niezależnie od podstawowego środka transportu – samolotu, pociągu czy samochodu zawsze warto wziąć pod uwagę rower. Tworzone są setki kilometrów tras i ścieżek rowerowych, łączących najbardziej malownicze miejscowości i spektakularne punkty widokowe. Warto tu wspomnieć chociażby o Szlaku Wokół Tatr, pienińskiej trasie wzdłuż Dunajca do Czerwonego Klasztoru czy też Szlaku Dobrego Wojaka Szwejka, które pozwolą nie tylko na dotarcie tam, gdzie asfalt się kończy, ale też na aktywne spędzenie wolnego czasu pośród gór i lasów.

 

CARPATHIA to coś więcej niż marka terytorialna, to sposób myślenia o Karpatach. Przyłącz się do nas, aby współtworzyć gospodarczy znak jakości Karpat, który skupia najlepsze produkty, atrakcje i usługi o charakterze karpackim.

Więcej informacji o CARPATHII uzyskasz:

Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska

www.karpacki.pl

www.visitcarpathia.com

www.wedrowaniebezplecaka.visitcarpathia.com

logotypyprojektzbiorczy.jpg

Opublikowano 10 października 2018 przez admin