Mapy turystyczne w aplikacji

Piechotą szlakami Teneryfy - od Gór Anaga przez wulkan Teide po Wąwóz Masca

Teneryfa to jedna z wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich należącego do Hiszpanii. Archipelag znajduje się na Oceanie Atlantyckim i tworzy go łącznie 13 wysp. Wyspy Kanaryjskie to jednocześnie jedna z hiszpańskich wspólnot autonomicznych. Malownicza Teneryfa jest jednocześnie największą z wysp archipelagu, jak i wszystkich wysp należących do Hiszpanii. Właśnie na niej znajduje się jedna z dwóch stolic Wysp Kanaryjskich, Santa Cruz de Tenerifa. Drugą stolicą jest miasto Las Palmas położone na Gran Canarii.

Region i sama Teneryfa kojarzą się z idealnym kierunkiem urlopowym, piaszczystymi plażami i niemal perfekcyjną wakacyjną pogodą. Chociaż jest to prawda, to wyspa ma do zaoferowania o wiele więcej. To istny raj dla wszystkich miłośników natury, którzy wolne od pracy chętnie spędzą aktywnie. Teneryfa ma do zaoferowania wiele szlaków trekkingowych!

masca.jpg

Góry Anaga

Góry Anaga (https://travelers.pl/gory-anaga), położone w północno-wschodniej części wyspy, leżą bardzo blisko stolicy, Santa Cruz. Nocując w tym mieście, wyprawa na trekking w góry jest wręcz koniecznością. Teren charakteryzuje się imponującą ilością zieleni i tras dla lubiących piesze wędrówki, a przy okazji nie znajduje się tam zbyt wiele plaż — jest więc wspaniałą odskocznią od tradycyjnej formy wypoczynku. Typowe dla tej części wyspy strome zbocza dostarczą wielu wrażeń nawet tym, którzy już niejeden trekking mają za sobą. Najwyższym punktem Gór Anaga jest szczyt Cruz de Taborno o wysokości 1024 m n.p.m.. Co ciekawe, ten teren to najstarszy region Teneryfy, ponieważ powstał w wyniku erupcji wulkanu, którą datuje się na 7-9 milionów lat temu! Trekking Górami Anaga to prawdziwa podróż w czasie pełna przepięknych widoków.

Wulkan Teide

Wulkan Teide, którego wysokość to aż 3718 m n.p.m., jest najwyższym szczytem nie tylko Teneryfy czy Wysp Kanaryjskich, ale całej Hiszpanii! To również trzeci najwyższy wulkan na całym świecie. Wizyta na Teide jest więc absolutną koniecznością podczas pobytu na Teneryfie. Szczyt znajduje się w Parku Narodowym Teide i warto poświęcić część urlopu nie tylko na wejście na górę, ale również na spacer po parku. Mnóstwo punktów widokowych, infrastruktura przygotowana dla zwiedzających i niesamowite wulkaniczne otoczenie to tylko część powodów, dla których warto spędzić w okolicy wulkanu Teide trochę czasu.

Wąwóz Masca

Przeprawa przez wąwóz Masca (https://travelers.pl/masca-teneryfa) to doświadczenie bogate w niezapomniane wrażenia, co sprawia, że tak wiele osób co roku decyduje się go odwiedzić. Trzeba jednak wiedzieć, że wstęp na teren wąwozu choć bezpłatny, to jest ograniczony. Należy zdobyć bilet lub pozwolenie wstępu. Formalności można załatwić w pełni zdalnie, jednak turystów uczula się, żeby robili to z zapasem czasu — nawet kilka tygodni przed planowaną wizytą na wyspie. Wąwóz zaczyna się w miejscowości o tej samej nazwie, Masca, i ciągnie się na 5 km, co oznacza, że cała trasa to 10 km marszu. Wąwóz kończy się na plaży otoczonej klifami — widok, który rekompensuje każde zmęczenie. Na wycieczkę trzeba się dobrze przygotować — do wąwozu wpuszczane są tylko osoby w odpowiednim, trekkingowym, obuwiu. Punkt startowy trasy znajduje się na wysokości 650 m n.p.m.

Trekking do wioski Masca

Alternatywą dla tych, którym nie udało się w terminie zdobyć biletu wstępu czy pozwolenia na wędrówkę wąwozem Masca, może być polecany przez odwiedzających szlak z miejscowości Santiago del Teide właśnie do wioski Masca. Trasa biegnie po terenie gór Teno i zachwyca widokami nie z tej ziemi. Po drodze napawać się można widokiem gór czy doliny Masca, ale też lokalnej roślinności.

Opublikowano 24 lutego 2022 przez traseo