Mapy turystyczne w aplikacji

Odkryj Sandomierz szlakami kameralnych przyjemności

Powstały wiele wieków temu, zasobny w międzynarodowej klasy zabytki Sandomierz, jest wciąż odkrywany na nowo. Magnetyczna moc drzemiąca w mieście z wielowiekową tradycją przyciąga pasjonatów różnych dziedzin nauki, kultury, a także sportu. W Królewskim Mieście spotykają się tradycja i nowoczesność, regionalizm wschodu i dynamika zachodu, tworząc specyficzny klimat kulturowego zróżnicowania. Współczesne inicjatywy malowniczego miasta położonego nad Wisłą skierowane są w stronę ludzkich potrzeb i gustów. Na tych, którzy nie pozostaną obojętni na uroki Sandomierza czeka wiele atrakcji turystycznych i kulturalnych.

sandomierztraseoblog.jpg

Wyjątkowość nadwiślańskiego grodu można dostrzec już przy pierwszym kontakcie z ujmującą architekturą Starego Miasta. Usytuowana na lessowym wzgórzu starówka zachęca do poznania tajemnic typowych, średniowiecznych grodów. W poszukiwaniu swoistej, sandomierskiej atmosfery należy udać się do najbardziej wewnętrznej części miasta, czyli do 470-metrowej trasy podziemnej. Dla odmiany, opuszczając podziemia warto unieść się nieco ponad ziemię, przemierzając ponad 30 metrów wysokości po schodach, by z tarasu widokowego na szczycie Bramy Opatowskiej ujrzeć piękno Wyżyny Sandomierskiej.

Szczególnie ważnym punktem na mapie Królewskiego Miasta jest Zamek Kazimierzowski - po inwazji szwedzkiej, zachowany tylko częściowo - jednak w całej krasie prezentujący piękno ówczesnej architektury. Wśród najważniejszych sandomierskich zabytków znajduje się gotycka katedra, zachwycająca kunsztownością stylu. Najbardziej wyjątkowym, bo najstarszym sandomierskim kościołem  jest XIII-wieczny zespół klasztorny dominikański z kościołem św. Jakuba. W ogrodach przy świątyni latem dojrzewa w słońcu plantacja winnej latorośli, wzorowana na pierwotnej, znajdującej się w tym miejscu już w średniowieczu. Warto zakosztować lokalnych produktów podczas corocznego „Święta Młodego Wina”.

Wiosną tereny powiatu sandomierskiego zamieniają się w krainę kwitnących jabłoni, jesienią zaś dorodne plony miejscowych sadów trafiają na stoły domów w Polsce i za granicą. Żyzna i słoneczna ziemia Wyżyny Sandomierskiej sprzyja hodowli winnej latorośli. Schyłek lata w nadwiślańskim grodzie to okazja do rozkoszowania się wonią dojrzewających w słońcu winogron, zaś przez cały rok istnieje możliwość degustacji wina o unikalnym, królewskim smaku. Wyjątkowość miasta przejawia się także w cotygodniowej telewizyjnej emisji sandomierskich przygód Ojca Mateusza, a także w obecności  magicznego krzemienia pasiastego – kamienia optymizmu, który końcówką lata króluje na „Weekendzie Krzemienia Pasiastego”.

sandomierz2blogtraseo.jpg

Miasto sprzyja inicjatywom kulturalnym i sportowym. Sandomierska sceneria staje się wiosną NieZwykła, za przyczyną Festiwalu Spotkań i Filmów NieZwykłych, który zaszczyca obecnością największe gwiazdy polskiego kina sprawiając, że Sandomierz na kilka dni stanie się stolicą polskiego filmu. Za sprawą Jarmarku Jagiellońskiego, który odbywa się w Sandomierzu początkiem lipca możliwa staje się podróż w czasie do chwil, gdy w mieście bujnie rozwijała się kultura rycerska. W upalne, letnie dni Sandomierz orzeźwia Festivalem Dookoła Wody, który ma miejsce nad Wisłą, na sandomierskim bulwarze. Zabytkowe miasto w sierpniowe weekendy  rozbrzmiewa niepowtarzalnymi i różnorodnymi melodiami za sprawą Festiwalu Muzyka w Sandomierzu.

Dwa razy w roku Sandomierz staje się stolicą polskiego triathlonu, w którym uczestnicy zmagają się z dyscypliną sportową, będącą kombinacją biegania, kolarstwa i pływania. Miłośnicy sportu mogą śledzić rywalizację sandomierskiej drużyny piłki nożnej SKS „Wisła” oraz szczypiornistów z „Wisły Sandomierz”, której najsławniejszym wychowankiem jest rozgrywający reprezentacji Polski – Karol Bielecki.

Na mapie Polski niewiele jest miejsc z duszą, w których ludzie z pasją odnajdują inspirującą moc tworzenia i życia. W Sandomierzu realizują się plany i spełniają marzenia, a czas staje się wartością względną. Podczas wizyty można zakosztować wielu „kameralnych przyjemności”, spośród których najbardziej popularnymi są tematyczne spacery po mieście. Dostępne trasy zwiedzania Królewskiego Miasta to propozycja, z której może skorzystać każdy. Zaplanowane wspólne wycieczki pozwolą odkryć to, co najciekawsze, ukryte i nieoczywiste. Dlatego właśnie Sandomierz, dzięki swojej niepowtarzalnej energii jest idealną propozycją na wycieczkę każdą porą roku.

Zapraszamy do odkrywania Sandomierza Szlakiem Kameralnych Przyjemności.

odkrywajsandomierztrseoblog.jpg

Opublikowano 20 sierpnia 2021 przez traseo