Mapy turystyczne w aplikacji

Od Kliczkowa do Kamieńca Ząbkowickiego - podróż wokół zabytków Dolnego Śląska

Dolny Śląsk to jeden z najpiękniejszych, najbardziej zadbanych i najbogatszych pod względem liczby lokalizacji regionów zamkowych w Polsce i tej części Europy. Podróżując po województwie trudno nie natknąć się na pięknie zachowane elementy starych folwarków i budowli warownych, a także w pełni odrestaurowane i funkcjonujące jako atrakcje turystyczne zamki oraz pałace. Otoczone przez legendy, nieodkryte tajemnice, historie nawiedzonych lochów i baśnie o ich pierwotnych mieszkańcach, dolnośląskie zamki to atrakcja, której trudno się oprzeć.

Nie bez powodu okolicę tą nazywa się polską Doliną Loary. To właśnie ich śladem postanowiliśmy zwiedzić historyczny Dolny Śląsk, odwiedzając kolejne dwory, zamki i pałace ubiegłego tysiąclecia.

W poszukiwaniu przygody – zwiedzamy Europejski Szlak Zamków i Pałaców

Zwiedzanie dolnośląskiej części Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców można rozpocząć w dowolnym punkcie, wybierając za start jeden z aż 17 punktów na liście. W naszym zestawieniu przejazd po szlaku rozpoczniemy od wysuniętego najdalej na północ Zamku Książąt Głogowskich, przemieszczając się kolejno na południe i wschód przez Zamek Kliczków, Grodziec i Czochę, przez zamki Topacz i Leśnica w okolicach Wrocławia, a kończąc przygodę w zamku w Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim oraz Międzylesiu. Poznamy historie najciekawszych zamków w okolicy i sprawdzimy, w których lokalizacjach można liczyć na spotkanie duchów i zjaw.

Zamek Książąt Głogowskich

Wzniesiony w połowie XIII wieku Zamek Książąt Głogowskich był początkowo budowlą drewnianą, która dopiero na przełomie XIII/XIV wieku została odbudowana do współczesnej formy na potrzeby księcia Henryka. Jego historia jest bogata – zamek znajdował się przez pewien czas w rękach królów czeskich, a później lenników książąt cieszyńskich. Na przestrzeni wieków zamek został częściowo zniszczony kilkukrotnie, ale zawsze odbudowywano go by służył kolejnym władcom. Dziś stanowi siedzibę Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Historia głosi, że w komnatach zamku pojawia się zjawa Białej Damy – ukochanej Zygmunta Starego, z którym zamieszkiwała wraz z księciem. 

zamek-ksiazat-glogowskich.jpg

Zamek Kliczków

Zamek w Kliczkowie nawiązuje swoją budową do zamków francuskich. Początkowo służył jako warownia, jednak w XIV wieku został przekształcony w zamek-folwark zamieszkiwany m.in. przez Rechenbergów, którzy rozbudowali zamek i przystosowali go do przetrwania przez wieki. Kliczków był zawsze popularny wśród niemieckiej arystokracji.

Ciekawym punktem przyciągającym turystów do Kliczkowa jest unikalny cmentarz dla koni stworzony przez Księcia Fryderyka zu Solms-Barutha. Po cmentarzu zostały co prawda zaledwie dwa nagrobki, ale ich pozostałości są zdecydowanie ciekawym punktem do zobaczenia podczas wycieczki. 

kliczkow.jpg

Zamek Grodziec

Wzniesiony na wygasłym wulkanie, ponad 400 metrów n.p.m., Zamek Grodziec to wyjątkowo interesujący punkt w Europejskim Szlaku Zamków i Pałaców. W obecnym układzie istnieje na szczycie góry od 1470 roku, stworzony dzięki legnickiemu księciu Fryderykowi I. To jedna z piękniejszych rezydencji w stylu gotycko-renesansowym w tym rejonie i choć przez lata przyciągała najeźdźców, ostatecznie przetrwała jako punkt turystyczny przyciągający do rejonu turystów lokalnych i zagranicznych. Na zamku Grodziec można dziś nie tylko zwiedzać ruiny, ale też skorzystać ze zlokalizowanej tu bazy noclegowej czy sal pozwalających na organizację imprez i balów. Trzeba jednak uważać – historie opowiadane wokół zamku Grodziec mówią o pojawiających się tu w nocy zjawach. 

zamek-grodziec.jpg

Zamek Czocha

Wśród „strasznych” zamków w rejonie, Zamek Czocha zdecydowanie wysuwa się na pierwsze miejsce. Rozpoznawalny m.in. przez swoje burzliwe dzieje i ciągłe przechodzenie do rąk kolejnych rodów książęcych i rycerskich, a także przez wykupienie go w 1909 roku przez drezdeńskiego producenta cygar Ernsta Gustchowa.

Niemiec nie tylko przywrócił zamkowi historyczny wygląd, ale też stworzył w nim wyjątkowe wystawy bezcennych zabytków. Największą atrakcją współczesnego Zamku Czocha nie jest jednak jego wartość historyczna, a otaczające budowlę legendy. Historie o zamkowych duchach w Zamku Czocha są sławne na całym Dolnym Śląsku, a wymieniane najczęściej jako lokalne duchy Biała Dama, Ulryka oraz Gertruda to tylko niektóre ze zjaw, jakie bywalcy zamku spotkali tu na przestrzeni lat. 

zamek-czocha.jpg

Zamek Książ

Prawdopodobnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów historycznych w rejonie, zaraz obok Zamku Czocha, Zamek Książ przyciąga turystów zarówno z Polski, jak i całej Europy. Rezydencja została wybudowana pod koniec XIII wieku. Od czasów swojej roli jako warowni książęcej, Zamek Książ przeszedł wiele zmian – dziś, w miejscu kiedyś stojących tu murów obronnych, zamek otaczają tarasy ogrodowe, a wnętrza wykończone są w różnych stylach, zgodnie ze zmianami wprowadzanymi tu przez kolejnych władców i właścicieli. Zdecydowaną historyczną atrakcją Książa są jego komnaty i podziemia, w których według legend często pojawiają się duchy i upiory, ale turystów przyciągają także jego piękne otoczenie z ogrodami, palmiarnią, stajniami oraz Książańskim Parkiem Narodowym sprzyjającym długim spacerom. 

zamek-ksiaz.jpg

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Kończąc podróż po dolnośląskich zamkach odwiedzimy tzw. Romantycznego Giganta. Pierwszą właścicielką pięknego Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim była Marianna Orańska, która pod budowę swojej posiadłości wybrała wysokie wzgórze słynące z romantycznej atmosfery i pięknych historii miłosnych. Inspiracją dla samej budowli miała być krzyżacka twierdza w Malborku.

Pałac jest tak wielki, że według legend Marianna nigdy nie spotykała swojego byłego męża, choć mieszkali w rezydencji w tym samym czasie. Obecnie okolice Pałacu zdobią liczne pergole, parki, fontanny, tarasy i groty – to prawdziwie romantyczne miejsce, które dzięki intensywnej pracy lokalnej gminy odzyskuje swoją świetność i staje się najbardziej romantycznym punktem turystycznym w całym szlaku zamkowym. 

Zostań zdobywcą Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców i zdobądź certyfikat

Dolnośląska Organizacja Turystyczna stworzyła dla wszystkich miłośników dolnośląskich zamków i pałaców doskonałą zabawę, w ramach której każdy może stać się posiadaczem certyfikatu Zdobywcy Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców.

Aby dołączyć do zaszczytnego grona i przenieść zwiedzanie lokalnych zamków na zupełnie nowy poziom wystarczy jedynie odebrać dedykowaną ulotkę Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców dostępną w kasach biletowych i recepcjach 17 obiektów z naszej listy, a następnie w każdym z odwiedzonych punktów zebrać przypisane do nich pieczątki.

Po zebraniu wszystkich wystarczy dostarczyć ulotkę do siedziby biura Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej ul. Świdnicka 44, 50-027 we Wrocławiu, osobiście lub pocztą, a następnie odebrać imienny certyfikat. Tak wyjątkowa pamiątka to najlepsze zwieńczenie podróży odbytych po całym Dolnym Śląsku szlakiem zabytkowych zamków, wyjątkowych pałaców i niepowtarzalnych punktów, które zapisały się na kartach lokalnej historii. Możesz również wziąć udział w konkursie fotograficznym na zdjęcie z jednym z zamków znajdujących się na Dolnym Śląsku lub w Czechach Wschodnich i otrzymać cenne nagrody.

 

Opublikowano 16 października 2020 przez traseo
All Comments (0)
No Comments