Mapy turystyczne w aplikacji

Narty zjazdowe - jak wybrać idealne?

Wybór idealnych nart zjazdowych to nie lada wyzwania, przed którym stają osoby, które chcą spróbować swoich sił w narciarstwie. Nart zwykle nie wymienia się co sezon, ale również dla doświadczonych pasjonatów tego sportu nadchodzi czas wymiany desek na nowe. Nowe narty zakupuje się również wtedy, kiedy zmienia się poziom zaawansowania narciarza lub chce spróbować nowego stylu jazdy lub jeździć częściej, po innych trasach, również poza utartymi szklakami. Dostępnych jest wiele rodzajów nart zjazdowych. Na co zwrócić uwagę, wybierając idealne? Oto najważniejsze informacje. 

1. Wybór odpowiedniego typu nart

2. Długość nart

3. Narty zjazdowe - szerokość

4. Taliowanie nart zjazdowych

5. Narty zjazdowe - elastyczność 

narty-zjazdowe.jpg

Wybór odpowiedniego typu nart

Wybierając odpowiedni typ nart, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę swoje umiejętności i ambicje. Jakie będzie przeznaczenie nart zjazdowych i jak często będziesz z nich korzystać? Czy interesuje Cię tylko rekreacyjne narciarstwo, jeden raz w sezonie, czy chciałbyś jeździć bardziej wyczynowo. Styl jazdy ma duże znaczenie przy wyborze odpowiedniego sprzętu. Narty należy dopasować do wagi oraz wzrostu. Dobór nart zjazdowych dopasowanych do umiejętności jest wyjątkowo istotne, ponieważ źle dobrane narty wspierają nabywanie złych nawyków i paradoksalnie hamują rozwój. Wpływają także na to, że narciarstwo może przestać być przyjemne, a zacząć wiązać się z presją. Ważne więc, aby nie podchodzić do tematu zbyt ambitnie i nie wybierać zbyt trudnych nart, tylko raczej nastawić się na powolny, konsekwentny rozwój kompetencji na stoku. Wraz ze wzrostem umiejętności, można wybierać narty trudniejsze. 

Długość nart

Jak dobrać odpowiednią długość nart? Dobrym punktem wyjścia są wzrost i waga użytkownika. Jakie są ogólne zasady dobierania nart zjazdowych, jeśli chodzi o ich długość? Dla mężczyzn długość nart powinna mieścić się pomiędzy podbródkiem, a czołem. U kobiet narty powinny sięgać do klatki piersiowej lub nosa (albo miejsca pomiędzy). Ta zasada tyczy się głównie narciarzy początkujących, chociaż można potraktować ją także uniwersalnie. Osoby bardziej zaawansowane wybierają narty dłuższe lub krótsze. Generalnie im dłuższe narty zjazdowe, tym większa stabilność na stoku, która przydaje się zwłaszcza przy dużej prędkości. Niestety, przez to narty są też mniej podatne na skręty. Dlatego dla osób, które preferują wolniejsze tempo, czyli zwykle osoby początkujących, zazwyczaj polecane są narty o średniej długości. 

Narty zjazdowe - szerokość

Szerokość nart zjazdowych wpływa na kąt skrętu. Im szersze narty zjazdowe, tym stabilniejsze i łatwiejsze wchodzenie w zakręty. Szerokie narty polecane są początkującym osobom, bo pozwalają na lepszą kontrolę podczas zjazdu. Z kolei wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania, narciarze często wymieniają narty zjazdowe na węższe, które pozwalają na bardziej dynamiczną, agresywną jazdę. Węższe narty są bardziej zwrotne i lepiej reagują, współpracują z narciarzem. Wybór szerokości nart zjazdowych zależy też od rodzaju śniegu, po którym zamierzasz jeździć. Bardzo szerokie modele świetnie radzą sobie na świeżym, nieubitym śniegu. Szerokość nart najlepiej skorelować z ich długością, a to z kolei dopasować do umiejętności i oczekiwań wobec narciarstwa zjazdowego. Warto wziąć pod uwagę również wagę - im wyższa, tym lepsze będą szersze narty. W przypadku wagi niższej nie standardowa, można pokusić się o modele węższe. 

Taliowanie nart zjazdowych

Taliowanie to cecha, którą posiadają prawie wszystkie rodzaje nart zjazdowych. Takie narty nazywane są carvingowymi. Co zatem oznacza taliowanie nart? Taliowanie oznacza, że narty są węższe na środku, a szersze na końcach, co można porównać do talii. Tego typu budowana zdecydowanie ułatwia wykonywanie dynamicznych skrętów. Od tego, w jakim stopniu narty zjazdowe są taliowane, zależy promień, w jakim narta będzie skręcała. Jak dobrać narty o odpowiednim taliowaniu? Przede wszystkim odpowiadając sobie na pytanie, dotyczące techniki jazdy. Kolejną ważną kwestią jest to, czy wolisz jeździć szybciej i bardziej dynamicznie, czy wolniej, rekreacyjnie. Dodatkowo, czy częściej poruszasz się po tradycyjnych, dobrze przygotowanych stokach narciarskich, czy poza utartymi szklakami, gdzie śnieg jest zwykle nieubity i przypomina pył? 

Narty zjazdowe - elastyczność 

Elastyczność nart zjazdowych, czyli inaczej ich twardość na długości, to kolejny ważny parametr. Elastyczne narty pozwalają na większą zwrotność i lepsze skręty. Narty zjazdowe podczas skrętu poddawane są naciskowi, który następnie w postaci energii kinetycznej oddawanej w momencie wychodzenie ze skrętu, dodaje przyspieszenia. Im bardziej elastyczne narty zjazdowe, tym lepiej nadają się do narciarstwa dynamicznego i szybkiego. Z tego względu polecane są osobom o przynajmniej średnim zaawansowaniu. Dlatego biorąc pod uwagę ten parametr, istotny jest styl jazdy i oczekiwania wobec narciarstwa, a także kompetencje na stoku. Indywidualne preferencje to poza wagą i wzrostem równie ważny czynnik przy wyborze idealnych nart zjazdowych. 

 

Opublikowano 30 grudnia 2020 przez traseo