Mapy turystyczne w aplikacji

Namioty 3 osobowe - optymalny wybór na wycieczki małe i duże

Poszukujesz jak najlżejszego namiotu na długie piesze wycieczki z plecakiem czy też komfortowego modelu w którym wygodnie spędzisz wakacje na campingu? A może idealnym wyborem będzie namiot łączący niską wagę i komfort użytkowania?

 

Wybór namiotów do turystyki jest naprawdę szeroki, a nowoczesne konstrukcje oferują wyjątkową łatwość rozbijania w niemal każdych warunkach oraz wyśmienite cechy użytkowe. To właśnie dzięki temu coraz więcej osób każdego lata korzysta z campingów, pól namiotowych i biwakowych. Nowoczesne namioty 3 osobowe, 4 czy nawet 5 osobowe świetnie sprawdzą się zarówno w czasie rodzinnych wakacji na morzem, wyjazdów ze znajomymi, jak i podczas wymagających górskich trekkingów. Najważniejsze to dobrać namiot odpowiedni do naszych potrzeb i można ruszać na wypoczynek!

Jak duży namiot wybrać?

Niezliczona ilość namiotów do turystyki sprawia, że każda osoba wybierająca się na letni odpoczynek, wyprawę czy ekspedycję z pewnością znajdzie model idealnie dopasowany do swoich potrzeb. W ofercie niemal każdej marki outdoorowej zajmującej się projektowaniem i produkcją namiotów znajdziemy zarówno minimalistyczne modele 1 osobowe, jak i namioty mieszczące nawet do kilkunastu osób. Najpopularniejszym wyborem są jednak namioty 2-5 osobowe i takie właśnie modele najczęściej spotkamy na szlaku czy na campingu.

namiot-3-osobowy-exped-lyra-iii-meadow.jpgNamioty 2 osobowe to dobry wybór dla osób podróżujących w parach, które poszukują jak najlżejszego modelu. Modele te oferują bowiem bardzo ograniczoną powierzchnię, wystarczającą w zasadzie tylko do snu. Tym co zyskujemy, jest jednak bardzo niska waga oraz kompaktowe rozmiary po spakowaniu. Namioty 3 osobowe to świetny kompromis pomiędzy funkcjonalnością a wagą. Dla trzech osób oferują podstawową wygodę, jednak ta wielkość namiotu jest również często wybierana dla dwóch osób, które oczekują nieco więcej przestrzeni wewnątrz. Miejsce dla dodatkowej osoby świetnie sprawdza się jako przestrzeń na plecaki czy do rozłożenia ekwipunku. Takie rozwiązanie optymalnie spisuje się zarówno w czasie wędrówek, jak i wtedy, kiedy potrzebujemy kompaktowego, ale jednocześnie dość wygodnego namiotu. Namioty 4 osobowe to już zarówno konstrukcje trekkingowe, jak i typowo campingowe, a więc znacznie wyższe od namiotów turystycznych i posiadające rozbudowany przedsionek. Ten typ namiotów dobrze sprawdza się podczas wyjazdów w grupie. Namioty 5 osobowe to najczęściej duże konstrukcje, które są wybierane na dłuższe pobyty na jednym campingu czy nad jeziorem. Przedsionki z oknami, oddzielne sypialnie czy bardzo duże wejścia sprawiają, że komfort ich użytkowania jest bardzo wysoki. To doskonała opcja podczas wyjazdów rodzinnych, a także w większym gronie przyjaciół.

Jaki namiot 3 osobowy?

Jako że namioty dla 3 osób są jedną z najchętniej wybieranych wersji, na ich przykładzie przedstawimy wybrane cechy, na które należy zwrócić uwagę podczas wybierania konkretnego modelu. Jedną z nich jest z pewnością jakość wykonania namiotu. Można ją łatwo ocenić przyglądając się wszystkim szczegółom wykończenia. Jakość podklejenia szwów, precyzja docięcia materiałów, to czy zamek jest wszyty idealnie prosto, to szczegóły, których nie zauważymy bez dokładnych oględzin namiotu. Najtańsze namioty „z marketu” kuszą atrakcyjną ceną, jednak ich wykończenie najczęściej pozostawia wiele do życzenia. Jeśli poszukujemy solidnego namiotu, który posłuży nam przez kilka czy kilkanaście sezonów, powinniśmy skupić się na sprawdzonych markach outdoorowych, które specjalizują się w projektowaniu i produkcji namiotów. Nawet wybierając podstawowe namioty 3 osobowe z ich oferty będziemy mieli pewność, że zapewnią większy komfort użytkowania i trwałość niż niesprawdzone produkty pojawiające się sezonowo na marketowych półkach.

 

Z jakim przedsionkiem?

Wszystkie modele, niezależnie od tego czy będą to namioty 2 osobowe czy też większe, są wyposażane w przedsionki. Ich wielkość i funkcjonalność mogą się jednak znacząco różnić. Najlżejsze namioty trekkingowe 3 osobowe zazwyczaj posiadają minimalistyczne przedsionki, oferujące bardzo ograniczoną przestrzeń. To dobre miejsce na schowanie przed deszczem butów, plecaka czy innego wyposażenia. Lekko wysunięty przedsionek chroni też sypialnię przed dostawaniem się do niej opadów kiedy wchodzimy i wychodzimy z namiotu. W najlżejszych modelach na tym kończy się funkcjonalność przedsionków. Jeśli jednak bierzemy pod uwagę namioty campingowe 3 osobowe lub też nieco bardziej rozbudowane modele turystyczne, wtedy przedsionki mogą być znacznie większe. Większe namioty zapewniają w przedsionku niemal taką samą powierzchnię, co sypialnia. Wysokie namioty 5 osobowe przygotowane do długich pobytów na campingu pomieszczą w przedsionku rozkładane meble campingowe i pozwolą wygodnie zjeść posiłek w czasie deszczu.

Namiot z jednym czy z dwoma wejściami?

W namiotach turystycznych najczęściej stosuje się jedno lub dwa wejścia. Z pewnością jedno wejście pozwala ograniczyć wagę całości, a także upraszcza konstrukcję namiotu. To także mniej elementów, które trzeba uszczelnić, czy które mogą zawieść podczas wielosezonowej eksploatacji. Jednak dwa wejścia do namiotu mają bardzo wiele zalet. W mniejszych modelach, takich jak namioty 3 osobowe, pozwalają wszystkim użytkownikom na łatwiejszy dostęp do wnętrza. Przy niewielkiej sypialni wychodzenie w nocy z namiotu może stanowić prawdziwe wyzwanie. Jeśli do dyspozycji mamy dwa niezależne wejścia, nie będzie z tym problemu. Dodatkową zaletą dwóch wejść w przypadku mniejszych namiotów o niedużej wysokości jest możliwość ich szybkiego przewietrzenia. W małych namiotach największym problemem jest akumulacja pary wodnej we wnętrzu, więc możliwość szybkiego pozbycia się jej jest bardzo przydatna.

Namioty 3 osobowe do różnych zastosowań

Namioty turystyczne 3 osobowe, podobnie jak modele dla innej ilości osób, możemy podzielić na dwie główne grupy, znacznie różniące się konstrukcją i oferowanymi cechami. W skrócie można powiedzieć, że inny namiot sprawdzi się w czasie długich wędrówek z plecakiem, kiedy cały ekwipunek niesiemy ze sobą, a inny w czasie dłuższego pobytu na campingu, na który sprzęt przywozimy samochodem.

Namioty trekkingowe 3 osobowe to najczęściej kompaktowe konstrukcje z minimalistycznymi przedsionkami. Zastosowanie w nich najnowocześniejszych materiałów pozwala obniżyć ich wagę do minimum. Zajmują też bardzo mało miejsca po spakowaniu, przez co z łatwością zmieścimy je w plecaku turystycznym. To optymalny wybór na wędrówki z bagażem, wyjazdy rowerowe i do wszystkich aktywności, w których istotna jest niska waga ekwipunku. Kompaktowe namioty 3 osobowe są również chętnie wybierane na dwuosobowe wyprawy, dzięki czemu wewnątrz namiotu zostaje dodatkowe miejsce na cały ekwipunek. To bardzo wygodne rozwiązanie w czasie załamania pogody, kiedy możemy wraz z całym sprzętem schować się w środku i nie będzie nam zbyt ciasno.

3-osobowy-namiot-turystyczny-the-north-face-heyerdahl-3-new-taupe-green.jpg

 

Namioty campingowe 3 osobowe, choć nie będą oferowały komfortu spotykanego w większych modelach, to mogą być jednak świetną alternatywa dla osób poszukujących małego namiotu do podróży samochodowych. Dzięki prostej konstrukcji i rozbijanie i składanie jest bardzo szybkie i intuicyjne. Przez to nie będzie problemów nawet wtedy, kiedy często przemieszczamy się z miejsca na miejsce. Jednocześnie wyposażenie tego typu namiotów w nieco większe przedsionki pozwala zapewnia podstawową wygodę w czasie dłuższych wyjazdów.

namiot-3-osobowy-outwell-earth-3-blue.jpg

Sprawdź, jak nocuje się pod namiotem!

Wyprawy pod namiot to zawsze niepowtarzalne wyjazdy, które zapewniają mnóstwo satysfakcji. Dzięki ich wszechstronności świetnie sprawdzają się w wielu typach turystyki. Z najlżejszych namiotów chętnie korzystają piechurzy oraz rowerzyści, dzięki czemu mogą zanocować w wybranym przez siebie miejscu na długiej trasie. Większe namioty 4 osobowe czy 5 osobowe wyśmienicie sprawdzą się podczas dłuższych wakacji na campingu, a także w turystyce samochodowej. Namioty są również niezbędne w czasie wielodniowych spływów kajakowych, a także w wielu innych aktywnościach turystycznych. Nowoczesny namiot to świetna ochrona przed niesprzyjającą pogodą i komfortowy sen na łonie przyrody. Warto choć raz spróbować tego rodzaju nocowania, żeby zakochać się w spaniu pod namiotem!

Opublikowano 17 maja 2021 przez traseo