Mapy turystyczne w aplikacji

Na stoku uważaj nie tylko na siebie! Narciarstwo czy snowboard mogą być bardzo niebezpieczne

Niewątpliwie narciarstwo i snowboard to wciąż najpopularniejsze sporty zimowe, które uwielbiamy. Zjazd ze stromej i oblodzonej góry jest dla nas nie lada wyzwaniem i przynosi nam niesamowicie dużo adrenaliny. Poza tym możemy podziwiać przepiękne widoki oraz panoramę śnieżnych gór w blasku słońca. Jednak, pamiętajmy, że sporty zimowe to nie tylko zabawa i relaks, lecz także bardzo wysokie ryzyko związane z wypadkiem i kontuzją.

Najczęstsze kontuzje narciarzy i snowboardzistów

32350349s.jpg

Narciarstwo i snowboard to jedne z najbardziej kontuzyjnych sportów. Niestety często nie jesteśmy odpowiednio przygotowani na stok. Nie chodzi tutaj o odpowiedni strój i sprzęt, lecz o przygotowanie naszych mięśni do wysiłku. Niewzmocnione mięśnie są przyczyną licznych kontuzji na stoku. Nawet niewinna wywrotka na nartach może spowodować poważne konsekwencje. Najczęstsze urazy to: uszkodzenie ścięgien, więzadeł, zwichnięcia, złamania, stłuczenia. Narciarze w przeciwieństwie do snowboardzistów są grupą bardziej narażoną na kontuzję kolana. Jeżdżenie na snowboardzie uniemożliwia skręcenie kolan, ponieważ nogi umiejscowione są na jednej desce.

Snowboardzista w przeciwieństwie do narciarza jest bardziej narażony na uszkodzenia barku w wyniku bezpośredniego upadku. Z tego względu, lekarze zalecają, abyśmy przygotowali nasz układ ruchu do uprawiania sportów zimowych. Należy pracować nad siłą mięśni prostujących i zginających kolano oraz mięśni pośladkowych, przykręgosłupowych i brzucha. Narciarstwo i snowboard wymagają utrzymania równowagi, stabilizacji oraz koordynacji ruchowej.

Jednak często problemem wcale nie okazuje się brak przygotowania naszych mięśni do wysiłku, tylko inni narciarze i snowboardziści na stoku. Niestety to właśnie nieoczekiwane zderzenie z drugą osobą jest przyczyną poważnych kontuzji. Niekiedy sami możemy się zagapić i niefortunnie wjechać w innego snowboardzistę. Nam może nic się nie przydarzyć, natomiast z naszej winy ktoś może doświadczyć urazu zdrowotnego lub zniszczenia sprzętu sportowego.  

Wcale nie musisz rezygnować z uprawiania ukochanych sportów

Wybierając się na ferie zimowe wcale nie musimy rezygnować z jeżdżenia na nartach czy snowboardzie. Nie jest powiedziane, że akurat tobie czy twoim bliskim przytrafi się nieszczęśliwy wypadek. Mimo wszystko pamiętaj, aby nie wybierać się na wyjazd zimowy bez odpowiedniego pakietu ubezpieczeniowego. Właściwy wariant polisy turystycznej powinien obejmować koszty leczenia i assistance, pomoc prawną oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków (na przykład ubezpieczenie turystyczne w SINGAL IDUNA) . W przypadku nieszczęśliwego wypadku na stoku, zwichnięcia kostki na śliskiej powierzchni czy wyrządzenia strat zdrowotnych osobom trzecim, polisa chroni cię przed wysokimi obciążeniami finansowymi. Wybór ubezpieczenia turystycznego jest więc ważnym punktem organizacji podróży, a jego spełnienie da ci poczucie bezpieczeństwa i pozwoli ci cieszyć się komfortem urlopu.

Opublikowano 11 stycznia 2019 przez admin