Mapy turystyczne w aplikacji

Na nartach w góry… czyli skitury

Co to są skitury? Najprościej skitury to połączenie chodzenia na nartach ze zjazdami. Od zwykłego narciarstwa zjazdowego różni się kilkoma rzeczami. Przede wszystkim: skitury uprawia się je poza ośrodkami zjazdowymi, różnią się także budową nart, specyfiką butów oraz wiązań nart.

Jeżeli masz dosyć czekania w długiej kolejce do wyciągu lub orczyka, ciągłego wjeżdżania i zjeżdżania ze stoku to skitury może są właśnie dla ciebie. W zamian za zmęczenie i inne trudności zapewniają wielką przygodę, dużą dawkę emocji, adrenaliny i zabawy. Możliwość spalania kalorii, kształtowania wytrzymałości fizycznej jak i psychicznej, oraz doskonalenia zjazdów na nartach w „niecodziennych warunkach terenowych”.

pexels-alois-lackner-6575864.jpg

Skitur dla początkujących - Co je wyróżnia?

  • Narty i wiązania

Narty skiturowe często przypominają narty zjazdowe takie jak na stoku. Wyróżnia je jednak inna waga, szerokość oraz taliowanie. Wiązania różnią się od zwykłych wiązań przeznaczonych do narciarstwa zjazdowego przede wszystkim ze względu na wolną piętę, która pozwala na wykonanie naturalnych ruchów. Tego typu wiązania charakteryzują się funkcją regulacji wysokości podpórek pod piętę. Takie rozwiązanie pomaga przy podejściach pod strome zbocza. Przy zlodowaciałych powierzchniach można używać również tzw. noży zwanych harszlami. Na czas zjazdu całe tylne wiązanie jest blokowane.

Dawniej narty tego typu używali powszechniej tylko ratownicy górscy i żołnierze, dziś to coraz popularniejsza forma aktywności fizycznej.

  • Buty

Buty skiturowe oczywiście różnią się od standardowych butów do narciarstwa zjazdowego. Przede wszystkim: są lżejsze i wygodniejsze, mają umiarkowany flex czyli sztywność buta oraz górską podeszwę (często typu Vibram) - dzięki takiej podeszwie możemy podczas trudnych warunków zdjąć nary i iść w butach po stromych czy skalistych zboczach. Co ważne buty posiadają system zmian funkcji chodzenia/zjazdu, który umożliwia wygodne podchodzenie pod górę i stabilny zjazd.      

Funkcja walk czyli chodzenia umożliwia zgięcie w okolicy kostki, dzięki czemu możemy chodzić w miarę naturalny sposób. Zaś funkcja ski czyli do zjazdu zapewnia stabilizację całego stawu skokowego i możemy poczuć się jak w typowych butach narciarskich.

  • Foki

Aby móc podchodzić pod górę na nartach potrzebne są „foki”. Jest to materiał zakładany na ślizgi nart po to aby przy podchodzeniu zapobiegać cofaniu się nart. Dawniej używano naturalnych skór z fok, obecnie są to materiały sztuczne. „Foki” mocowane są: z tyłu przy pomocy haczyka, natomiast z przodu za pomocą klamerek. Dodatkowo sama foka od wewnątrz pokryta jest również klejem aby lepiej przylegać do nart. Przed zjazdem foki muszą być odklejone.

  • Kije skiturowe

Kije do skiturów mogą przypominać kije trekkingowe. Ważne jest aby posiadały regulację długości, duże (szerokie) talerzyki oraz muszą być wytrzymałe.

  • Harszle

Czasami podejście musi być wykonane po naprawdę stromym stoku. Do tego można użyć tzw. „harszli” czyli specjalnych noży do lodu zakładanych na narty w okolicach butów.  Jeżeli nie posiadamy harszli trzeba zdjąć narty i na buty założyć raki. 

Dobór sprzętu jest uzależniony od celu jaki chcemy osiągnąć. Ambitniejsze działania czasem wymagają użycia raków, czekana, a w terenie lawinowym posiadania zawsze lawinowego ABC: detektora, sondy lawinowej i łopaty lawinowej

  • Plecak

Wybierając się na skitury warto zabrać plecak. W nim powinny znaleźć się takie elementy jak: termos, coś do zjedzenia na trasie np. batony czy przekąski, dodatkowe rękawice, czapka, zapasowa odzież, apteczka, i sprzęt lawinowy – łopatka i sonda, warto również zaopatrzyć się w kask. Detektor nosimy na sobie w kurtce włączony – koniecznie!

 

Gotowi na niesamowitą przygodę zimową. Jak w góry to na skitury.

Autor: Grzegorz Szerszeń

Opublikowano 13 lutego 2022 przez traseo