Mapy turystyczne w aplikacji

Misja Bośnia – tworzymy nowe drogi wspinaczkowe

Misja Bośnia jest to projekt, który ma na celu stworzenie dróg wspinaczkowych w skale Klek i dzięki temu zaktywizowanie mieszkańców, a przede wszystkim młodzieży miasta Gorazde, znajdującego się w Bośni i Hercegowinie. W zeszłym roku rozpoczęto odkrywanie rejonu, przygotowując do wspinaczki 7 dróg wspinaczkowych. Część z nich nad rzeką Driną, niedaleko miasta Goražde (70 km od Sarajewa), pozostałe dość wysoko w górach, na szczycie Klek (1744 m n.p.m.).

W Goražde, od kilku lat mieszka Michał Szameto z Koszalina. Poza typowymi działaniami dla misji humanitarnych, Michał chce zrobić coś więcej. Chce wykorzystać wspinaczkę i piękne góry, którymi dysponują, żeby zaktywizować mieszkańców Goražde, którzy powoli budzą się po koszmarze wojny domowej zakończonej w 1995 roku. Jego działania skupiają się szczególnie na miejscowej młodzieży, której to Michał chce pokazać coś ciekawego.

W skład tegorocznej ekipy wchodzą instruktorzy wspinaczki i alpiniści przemysłowi w tym równocześnie filmowcy i fotografowie oraz ratownik i instruktor GOPR. Planują otworzyć więcej dróg wspinaczkowych o różnej trudności oraz nakręcić krótki dokument z wyjazdu, przedstawiający ideę projektu. Swoją obecność również zapowiedziała lokalna telewizja, która będzie na miejscu nagrywać ich poczynania.

Wyjazd wiąże się z pewnymi kosztami. Jest to przede wszystkim zakup sprzętu, który zostanie osadzony w skale w celu możliwości bezpiecznej asekuracji podczas wspinaczki. Drugorzędnym kosztem jest paliwo żeby dotrzeć na miejsce. Wszelkie inne koszty pokrywają we własnym zakresie lub robią to ludzie na miejscu, którym zależy na inicjatywie.

Każdy może pomóc: wystarczy wejść na portal PolakPotrafi.pl i wesprzeć projekt dowolną sumą. Można też kontaktować się bezpośrednio 602730213, 696173809 i mail: misja.bosnia@wp.pl, mateusz@tdma.pl

Opublikowano 13 czerwca 2014 przez admin