Mapy turystyczne w aplikacji

Licznik czy zegarek? Co wybrać do jazdy na rowerze?

Nowoczesna elektronika jest doskonałym dodatkiem do każdego zestawu rowerzysty. Licznik rowerowy może pomóc w śledzeniu czasu oraz pokonanego dystansu, a zegarek sportowy w połączeniu z aplikacjami na smartfonie pozwoli zaplanować trasę i trzymać się wyznaczonych celów. Odnośnie szerokiego wachlarza urządzeń dostępnych na rynku najczęściej zadawanym pytaniem jest, które z nich wybrać? Poniżej postaramy się odpowiedzieć.

Liczniki rowerowe

Liczniki oraz bardziej zaawansowane nawigacje rowerowe dostarczają nam wielu informacji w czasie rzeczywistym. Mogą one obejmować wiele danych: od podstaw - prędkości i odległości po bardziej szczegółowe informacje, takie jak - tętno, temperatura, kadencja, spalone kalorie, wykresy map, moc wyjściowa i wiele więcej. Nowoczesne liczniki mogą również synchronizować dane dotyczące jazdy z popularnymi aplikacjami online, jak Strava i Map My Ride, a część z nich posiada zaawansowane aplikacje dedykowane jak np. liczniki rowerowe GarminUrządzenia posiadają czujniki magnetyczne lub GPS. Mierniki magnetyczne oferują przewodową lub bezprzewodową transmisję danych, natomiast urządzenia z GPS posiadają wyłącznie rozwiązanie bez zastosowania kabla. Atutem jest również kompatybilność z szeroką gamą akcesoriów dodatkowych. 

Smartwatche sportowe

Zegarki sportowe są dobrą alternatywą dla dedykowanego licznika rowerowego. Posiadają -oprócz podstawowych funkcji – jak śledzenie kroków i ilości spalonych kalorii, również możliwość analizy jazdy na rowerze oraz opcje dla innych dyscypliny (bieganie, pływanie i wiele innych). Dedykowane do jazdy na rowerze zegarki sportowe oferują także specjalne tryby i uchwyty na kierownicę.

rowerzysci.jpg

Funkcjonalność

Istotną kwestią jest wielkość i czytelność wyświetlacza oraz waga urządzenia. Nawigacje rowerowe lub nawet prostsze liczniki posiadają znacznie większe ekrany, przeważnie sztywno przymocowane do ramy lub kierownicy roweru. Zegarki sportowe oferują natomiast mniejszą widoczność pokazywanych informacji, ale za to masa smartwatcha jest mniejsza.

Liczniki posiadają kompatybilność z zewnętrznymi czujnikami gromadzącymi takie informacje jak kadencja czy moc pedałowania. Zegarki sportowe, tylko w niektórych modelach, oferują wsparcie dla akcesoriów rowerowych. Mogą się za to pochwalić szerokim zastosowaniem w innych dziedzinach sportu.

Warto również przyjrzeć się zakresom pracy urządzeń. Wielu rowerzystów podróżuje nie tylko w trakcie letniego sezonu. Elektronika przy niższych temperaturach może ulec awarii. Producenci dobrych liczników oraz zegarków sportowych gwarantują prawidłową pracę urządzeń nawet w temperaturze do -15°C. Garmin jest jednym z najbardziej znanych i popularnych producentów niezwykle wytrzymałych zegarków i nawigacji rowerowych. 

Podsumowanie

Liczniki rowerowe są przeznaczone tylko i wyłącznie dla entuzjastów wycieczek dwukołowcami. Jeśli chcemy uzyskać informacje związane z jazdą i nie zależy nam na rozbudowanych funkcjach to podstawowy licznik w zupełności wystarczy. Jeżeli jednak uprawiamy inne dyscypliny i chcemy mieć pogląd również na dane, związane z pozostałymi sportami - wtedy warto zwrócić uwagę na zegarek sportowy. W obu przypadkach znajdziemy bardzo rozbudowane funkcje dla rowerzystów - liczniki rowerowe będą jednak bardziej przystępne cenowo i w praktyce wygodniejsze w użytkowaniu.

Opublikowano 19 czerwca 2020 przez traseo