Mapy turystyczne w aplikacji

Kurtka na zimę - na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego okrycia

Nie da się zaprzeczyć, że dla wielu z nas zima jest jedną z najgorszych pór roku. Nie przepadamy za nią przede wszystkim ze względu na konieczność noszenia grubych kurtek, które nie zawsze do końca ochronią nas przed zimnem. Warto jednak zaznaczyć, że panie mają zimną znacznie łatwiejsze zadanie, gdyż wydawać by się mogło, że zimowe kolekcje topowych sklepów, prześcigają się w coraz to nowych pomysłach i projektach kurtek zimowych. Panowie niestety mają znacznie trudniejsze zadanie, gdyż znalezienie odpowiedniego fasonu kurtki zimowej, który dodatkowo będzie idealnie dopasowany od sylwetki, może sprawiać nie mały problem. Zatem jak wybrać kurtkę dla mężczyzny na zimę?

kurta-na-zime-traseo-blog.jpg

Czy warto postawić na kurtkę męską 3 w 1?

Nie da się ukryć, że modele kurtek 3 w 1 produkowane przez Nike czy Adidas, a także wiele innych marek odzieżowych to prawdziwy hit. Powinny one zaspokoić chociażby podstawowe potrzeby jak:

  • docieplenie
  • wygoda
  • elegancja

Warto wspomnieć, że kurtki męskie na zimę powinny być całkowicie nieprzemakalne, a co najważniejsze oddychające. W kurtach 3 w 1 najczęściej zastosowano membranę, dzięki czemu panom zostanie zapewniony komfort termiczny. Membrana w najlepszym przypadku powinna zostać wykonana z polaru, ale również powinna być opatrzona dodatkową podpinką syntetyczną czy na bazie puchu. Warto wspomnieć, że kurtka zimowa typu 3 w 1 jest świetna jeśli temperatury spadają grubo po niżej zera, o ile przed zakupem zwrócimy odpowiednią uwagę na to, czy zastosowana została podpinka z polaru. Ważne by był on co najmniej w standardowej gramaturze 200, dzięki temu zapewni nam odpowiedni poziom ogrzewania ciała. Kurtkę na zimę warto także przymierzyć zarówno przed jak i po wypięciu podpinki. Odpowiedni rozmiar w przypadku kurtki zimowej jest niezwykle istotny. Nawet bez podpinki polarowej powinna być ona dobrze dopasowana do ciała, ale na tyle, żebyśmy mogli pod nią umieścić np. cienką bluzę. Złym wyborem okaże się zakup zbyt dużej kurtki zimowej, gdyż nie będzie ona przylegała do ciała, a tym samym nie będzie nas ona wstanie dobrze ogrzać.

Męskie kurtki na zimę - kurtki puchowe

Panowie, którzy cenią sobie przede wszystkim to, w jaki sposób kurtka nas ogrzewa, powinni definitywnie postawić na kurtkę na zimę puchową. Znajdziemy ich na rynku bardzo dużo, a największym dylematem okazuje się to, jak wybrać tę najlepszą. W pierwszej kolejności warto sobie zdać sprawę, że za termikę odpowiada przede wszystkim jakość puchu, a także odpowiednio dobrany materiał zewnętrzny. Musi być on przede wszystkim lekki, a także nie powinien on tego puchu przepuszczać. W przypadku wybierania kurtki zimowej z puchu, powinniśmy zwrócić uwagę na jej skład. Musi się znaleźć ponad 90% puchu i około 10% pierza. Istotna jest również sprężystość kurtki, która nie powinna wynosić mniej niż 700. Znów warto również zwrócić uwagę na dopasowanie męskiej kurtki do sylwetki. Sama kurtka będzie znacznie grubsza niż kurtka 3 w 1 i również będzie inaczej prezentowała się na ciele. Pamiętajmy jednak, że ma ona jednak ogromne możliwości grzewcze, więc często nie będziemy musieli zakładać pod nią dwóch swetrów i trzech koszulek. Pamiętajmy także, że kurtka puchowa nie sprawdzi się w przypadku aktywnego spędzania czasu. Nie tylko będzie ona znacznie ograniczać nasze ruchy, ale równie puch- jako jeden z lepszych izolatorów sprawi, że będziemy się o wiele więcej pocić, z kolei materiał ten bardzo źle znosi wilgoć, a w efekcie możemy taką kurtkę bardzo łatwo zniszczyć. Do największych zalet kurtki na zimę puchowej możemy zaliczyć to, że świetnie chroni ona przed wiatrem. Warto wiedzieć, że w przypadku zabrudzeń powinniśmy unikać prania tego typu kurtek w pralce, gdyż puch może się bardzo łatwo zbić w twarde grudki, a tym samym kurtka straci swój pierwotny urok, a co gorsza może ona stracić także swoje właściwości termiczne.

Jak poradzą sobie kurtki zimowe z ociepleniem syntetycznym typu primaloft lub fibercloud?

Zarówno Nike jak i Adidas w swojej kolekcji męskich kurtek zimowych, mają również te, które są wypełnione ociepleniem syntetycznym typu primaloft lub fibercloud. Czy poradzą sobie one tak samo świetnie w zimę jak kurtki 3 w 1 lub puchowe? Otóż nie da się ukryć, że tego typu kurtki męskie będą o wiele mniej wydajne niż kurtki puchowe, a co więcej będą one znacznie cięższe. Niemniej jednak, koniecznie należy zwrócić uwagę na to, że nie straszna jest im wilgoć, a co więcej, nie są one tak grube jak wspomniane już kurtki puchowe. Primaloft i fibercloud to niezaprzeczalnie nowe technologie w zakresie ocieplenia syntetycznego. Często jest to mieszanka puchu i syntetyku w jednym. Materiał zaś jest umieszczany w komorach, luzem- podobnie jak puch, a co za tym idzie tego typu ociepliny, naprawdę ciężko od niego odróżnić. Niezaprzeczalną zaletą tego typu kurtek jest również to, że można prać je bez obaw w pralce, a po odwirowaniu, niezwykle szybko wyschną i dalej będą się prezentowały w nienaganny sposób. Polecane są one również w przypadku osób aktywnych fizycznie.

Artykuł powstał we współpracy z agencją Adcube.

Opublikowano 22 września 2021 przez traseo