Mapy turystyczne w aplikacji

Które muzea w Warszawie warto zobaczyć jeszcze w te wakacje?

Letnie miesiące to dla większości z nas czas choćby krótkiego wypoczynku. Oprócz relaksu warto znaleźć chwilę na kontakt z kulturą. Wybierz się do stolicy, a takich atrakcji na pewno nie zabraknie. Jakie muzea trzeba koniecznie zobaczyć w Warszawie?

muzeumtraseoblog.jpeg

Muzeum Narodowe

To prawdziwa gratka dla fanów sztuki. Najważniejszą zaletą Muzeum Narodowego jest to, że pozwala ono zapoznać się z wytworami ludzkiej działalności na przestrzeni wielu wieków. Możesz tu zobaczyć dzieła sprzed ponad 2000 lat (sztuka egipska, grecka, rzymska), aż do czasów współczesnych. Na uwagę zasługuje Galeria Faras, prezentująca największą kolekcję sztuki nubijskiej z okresu VIII-XIV wieku. Coś dla siebie znajdą tu przede wszystkim miłośnicy sztuki narodowej. Galeria Sztuki Średniowiecznej pozwoli zapoznać się z wieloma ciekawymi przykładami obiektów głównie o przeznaczeniu sakralnym. W muzeum zobaczycie też wiele ważnych dzieł polskiego malarstwa – oprócz dokonań Jana Matejki warto zwrócić uwagę np. na nazwiska Malczewskiego, Chełmońskiego, Fałata, Siemiradzkiego czy Boznańskiej.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Cała stolica żyje legendą zrywu z 1944 roku. Choć jego historia jest bolesna, dla zdecydowanej większości jest też powodem do dumy. To też jedno z najmłodszych muzeów w stolicy – zostało otwarte w 2004 roku. Oczywiście zobaczymy tu wiele obiektów związanych z powstaniem, ale ekspozycję stanowią głównie wielkoformatowe zdjęcia. Duże uznanie budzi również forma przekazywania wiedzy – w czasie wizyty możemy posłuchać relacji powstańców, zobaczyć filmy czy animacje. Tutaj zwiedzanie staje się doświadczeniem.

Muzea „królewskie”

Na punkcie zwiedzania nie może zabraknąć też obiektów, które nie tylko prezentują dzieła sztuki czy gromadzą pamiątki po ważnych wydarzeniach, ale same w sobie są obiektami o dużym znaczeniu historycznym. W stolicy zobaczysz budynki związane z życiem polskich dworów. Na pewno warto odwiedzić Zamek Królewski, Pałac w Wilanowie czy Łazienki Królewskie.

POLIN

W 2013 roku otwarto Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które dokumentuje historię Żydów na terenie naszego kraju w bardzo szerokiej perspektywie. Dowiesz się tutaj o najważniejszych wydarzeniach historycznych związanych z Żydami, przekonasz się, jak wyglądało codzienne życie zwykłej żydowskiej rodziny, ale też poznasz wkład i wpływ Żydów na polską kulturę, naukę czy gospodarkę. Oczywiście, wiele miejsca poświęcono też tutaj na upamiętnienie Holocaustu.

Kwestie praktyczne

Jeśli przyjeżdżasz do Warszawy, pokonując dużą odległość, warto wcześniej zarezerwować bilety lub kupić je online. Pomyśl też o miejscu parkingowym – kolejne dzielnice miasta włączane są do strefy płatnego parkowania, gdzie stawka rośnie z każdą godziną postoju. Parking Browary (https://browary.parkujesz.pl/) oferuje stałą stawkę dobową. Masz też pewność bezpieczeństwa Twojego samochodu – parking jest strzeżony i monitorowany. Zaletą jest też dogodna lokalizacja. Z Woli bez trudu dotrzesz do wybranego obiektu.

Opublikowano 12 sierpnia 2021 przez traseo