Mapy turystyczne w aplikacji

Kolizja z obcokrajowcem – dowiedz się, co zrobić w takiej sytuacji

Komenda Główna Policji poinformowała, że w 2021 roku cudzoziemcy uczestniczyli w Polsce w 1300 wypadków drogowych, w których zginęło 285 osób, w tym 119 osób niebędących obywatelami Polski. Z kolei ponad 2000 osób, w tym 846 cudzoziemców zostało rannych. Obcokrajowcy uczestniczyli też w  27 254 kolizjach drogowych. Jeśli zdarzy Ci się stłuczka z obcokrajowcem, co powinieneś w takiej sytuacji zrobić? Jak widać na podstawie statystyk, nie jest to sytuacja odosobniona, dlatego warto wiedzieć, jakie kroki wtedy podjąć.

Czym jest kolizja?

Na wstępie warto podkreślić, że w przypadku kolizji drogowej nie ma potrzeby wzywania funkcjonariuszy policji. Chodzi o zdarzenie drogowe, w przypadku którego kierowca, pieszy lub inni uczestnicy ruchu nie doznali uszkodzeń ciała. Najczęściej kolizja jest równoznaczna ze stłuczką, prowadzącą do uszkodzenia pojazdu, choć na ogół w niewielkim stopniu.

kolizja-z-obcokrajowcem.jpg

Jak postępować przy kolizji z obcokrajowcem?

Po skontrolowaniu, czy nikt nie doznał urazów w wyniku zdarzenia drogowego, można przystąpić do kwestii formalnych. Wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, które jest konieczne do późniejszej likwidacji szkody przez ubezpieczyciela. Warto mieć ze sobą w samochodzie gotowy wzór wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym, w języku polskim i w wersji anglojęzycznej, co przyda się przy kolizji z obcokrajowcem, który nie mówi po polsku.

Gdy to Ty jesteś poszkodowanym w kolizji, a obcokrajowiec sprawcą, który przyznaje się do winy, możesz spisać z nim stosowne oświadczenie o kolizji drogowej. W dokumencie tym powinny znaleźć się takie informacje jak:

  • dane osobowe sprawcy i poszkodowanego,
  • numery rejestracyjne pojazdów,
  • kraj rejestracji samochodu sprawcy i poszkodowanego,
  • nazwa ubezpieczyciela, u którego sprawca ma wykupione ubezpieczenie samochodowe OC,
  • numer polisy OC,
  • numer Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego.

Dodatkowo nie zaszkodzi, by we wspólnym oświadczeniu spisać też informacje na temat samego zdarzenia, wraz z naszkicowaniem okoliczności, w jakich doszło do kolizji. Można też zrobić zdjęcia uszkodzeń samochodu i miejsca zdarzenia. Kategorycznie należy zadbać o to, by sprawca w oświadczeniu wyraźnie zaakceptował, że to co się stało, jest jego winą.

Jeśli jednak jako uczestnik kolizji drogowej nie możesz dojść do porozumienia z obcokrajowcem z uwagi na barierę językową, najlepszym wyjściem będzie zawiadomienie policji. Sporządzi ona notatkę z okoliczności przebiegu zdarzenia.

W przypadku gdy Ty jesteś sprawcą zdarzenia, licz się z tym, że Twój ubezpieczyciel zlikwiduje szkodę obcokrajowcy z Twojego OC, a przy kolejnym wykupywaniu ochrony otrzymasz zwyżkę na OC. Kalkulatory OC zasadniczo biorą pod uwagę szkody z ostatnich lat, dlatego ubezpieczenie będzie nieco droższe.

Likwidacja szkody po kolizji z obcokrajowcem

Kiedy wszystkie formalności na miejscu zdarzenia zostaną dopełnione, należy skontaktować się z korespondentem ubezpieczyciela, w którym zagraniczny sprawca kolizji ma wykupioną polisę OC. Warto zwrócić się do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), czyli organizacji pomagającej kierowcom w razie kolizji lub wypadku drogowego z udziałem obcokrajowców, zarówno w Polsce, jak i za granicą. PBUK zajmuje się m.in. pomocą w nawiązaniu kontaktu z zagranicznymi ubezpieczycielami i likwidacją szkód. Na stronie www.pbuk.pl znajduje się lista korespondentów, z którymi możesz skomunikować się, chcąc zlikwidować szkodę z OC sprawcy.

Po wybraniu w wyszukiwarce na stronie PBUK nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego i kraju, w którym sprawca ma wykupione OC, można łatwo znaleźć korespondenta w Polsce, który zajmie się sprawą likwidacji szkody. Jeśli dane towarzystwo nie ma korespondentów w Polsce, agenci ubezpieczeniowi PBUK przeprowadzą ten proces.

Opublikowano 13 marca 2023 przez traseo