Mapy turystyczne w aplikacji

Kamery sportowe na rower – jakie urządzenie wybrać?

Kamery sportowe to coraz bardziej zaawansowane i wysokiej jakości urządzenie, za pomocą których można nagrywać przebieg różnego rodzaju aktywności sportowych. Specjalną kategorię wśród nich stanowią kamery na rower, dzięki którym nagramy w doskonałej jakości filmiki z przejażdżek w dowolnych warunkach. Mnogość dostępnych w sprzedaży rozwiązań oraz ich duże zróżnicowanie nie ułatwiają jednak wyboru konkretnego urządzenia. Jakie parametry powinna posiadać dobrej jakości kamera sportowa na rower?

Kamery sportowe - rozdzielczość obrazu i FPS
Rozdzielczość i FPS to prawdopodobnie dwa najważniejsze parametry, na które uwagę zwracamy w pierwszej kolejności oglądając kamery sportowe. Rozdzielczość informuje nas o ilości pikseli, które znajdą się w pojedynczym kadrze filmu, z kolei FPS to liczba klatek wyświetlanych w ciągu jednej sekundy trwania filmiku. Zdecydowana większość kamerek znajdujących się obecnie w sprzedaży posiada rozdzielczość Full HD (1920x1080 pikseli). Wiele bardziej zaawansowanych modeli oferuje rozdzielczość 2K i 4K, która zapewnia lepszą jakość filmu oraz więcej detali.
Ilość klatek na sekundę wpływa natomiast na płynność wyświetlania ruchomych obrazów. Filmy, które możemy podziwiać w kinie czy telewizji, są nagrywane z częstotliwością 24 FPS, która jest uznawana za najbardziej naturalną prędkość rejestrowania obrazu przez ludzkie oko. Nie stanowi to jednak przeszkody, aby producenci kamerek sportowych oferowali urządzenia posiadające możliwość nagrywania 120 klatek na sekundę. Jest to o tyle uzasadniona funkcjonalność, że pozwala na tworzenie efektów slow motion, czyli popularnych ujęć w zwolnionym tempie.
Istotną kwestią jest także częstotliwość transmisji wideo. Szczególne znaczenie ma tu procesor kamery oraz czułość zastosowanych przetworników - procesor powinien zapisywać nagranie z prędkością co najmniej 60 MB/s. Aby zapis danych był szybki i sprawny, konieczne jest także zaopatrzenie się w odpowiednią kartę pamięci, na której zapisywane będą filmy - dobrze sprawdzi się tu karta SDXC/SDHC o klasie 10 lub wyższej.

kamery-sportowe.jpg

Jakość wykonania kamerki sportowej na rower
Bardzo istotną kwestią, oprócz parametrów użytkowych, jest także sam sposób oraz jakość wykonania kamery sportowej. Jedną z najlepszych oferują kamery sportowe GoPro, które od lat wyznaczają standardy w dziedzinie kamer sportowych, a cała kategoria tzw. kamer akcji innych producentów nie bez powodu jest określana wspólnym mianem "kamerek gopro". Kamery GoPro są niekwestionowanym liderem zarówno w zakresie funkcjonalności, jak i jakości wykonania.
Dobra kamera sportowa na rower powinna posiadać solidną obudowę oraz być wodoszczelna, co pozwoli na jej użytkowanie podczas każdej pogody. Istotny jest także sposób montażu, który powinien gwarantować urządzeniu stabilność oraz zapobiegać jego odczepieniu się podczas jazdy. System montażu powinien być solidny i stabilny oraz pozwalać na zamontowanie kamerki w dogodnym miejscu na rowerze lub ciele rowerzysty. Nie sposób nie wspomnieć także o obsłudze kamery, która powinna być prosta i intuicyjna, a poszczególne funkcje łatwe do ustawienia nawet w czasie jazdy.

Opublikowano 25 września 2020 przez traseo