Mapy turystyczne w aplikacji

Jakuszyce i biegówki – najlepsze zimowe połączenie

W Polsce z roku na rok przybywa tras na narty biegowe, jednak żadne z miejsc nadal nie może się równać z Dolnym Śląskiem. Jakuszyce i biegówki to połączenie znane od lat, o pobycie tam marzą zarówno zapaleni biegacze, jak i początkujący narciarze. Dzielnica Szklarskiej Poręby przyciąga biegówkowych szaleńców przez kilka miesięcy w roku. Magnesem jest zarówno alpejski klimat, fantastyczne widoki, długo trwająca zima, jak i doskonale przygotowane trasy biegowe. Polana Jakuszycka to miejsce, w którym odbywają się mistrzostwa na najwyższych światowych szczeblach oraz najpopularniejszy polski narciarski – Bieg Piastów. Na 2024 r. w Jakuszycach zaplanowane są także mistrzostwa Europy juniorów w biatlonie. Czy można sobie wyobrazić lepsze miejsce na biegówki niż arenę międzynarodowych zmagań? Jakuszyce mogą być odpowiedzią na to pytanie!

Biegówki Jakuszyce – najpopularniejsze trasy

Sprzyjający klimat Jakuszyc sprawia, że pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj niekiedy do późnej wiosny. Dlatego też sezon na biegówki może być nieco wydłużony. O ile pogoda nie spłata sporego figla, jak to już niekiedy się zdarzało, fani narciarstwa biegowego mogą liczyć na naprawdę wiele. Łączna długość biegowych tras w Jakuszycach wynosi ponad 100 km, a kilka z nich posiada homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Należy do nich Trasa Europejska, Trasa Elektrowni Turów, Trasa PKO Bank Polski i Trasa Marszałkowska. Pośród kilkunastu tras na biegówki w Jakuszycach można znaleźć zarówno trasy łatwe, dla początkujących, jak i te o znacznych przewyższeniach, o stopniu trudności dla nieco bardziej zaawansowanych. Założone ślady zaprowadzą nas również do czeskiego Harrachova, można zatem liczyć na wycieczkę zagranicę. Wszystkie biegówkowe trasy mają charakter pętlowy, dzięki czemu kończąc jedną, można bez przeszkód od razu rozpocząć kolejną. Po drodze warto też zajrzeć do schroniska górskiego, nieco odpocząć i nabrać energii do dalszej drogi. Trasy biegowe w Jakuszycach to także spore zaplecze sprzętowe. Znajdziemy tu nie tylko sklepy, ale również wypożyczalnie, które służą swoimi usługami osobom bez własnego sprzętu. Z niektórymi propozycjami jakuszyckich tras na biegówki można zapoznać się na portalu Traseo.pl, przeglądając kategorię „Narty biegowe i śladowe” z zawężeniem do Jakuszyc.

biegowki-jakuszyce-traseo.jpg

Jakuszyce na biegówki i nie tylko

Chociaż Jakuszyce na biegówki są najpopularniejszą destynacją, warto też odwiedzić te okolice po prostu w celach turystycznych – niezaprawieni w treningach narciarskich piechurzy także znajdą tutaj sporo atrakcji. Przez Jakuszyce przebiega sporo szlaków: nieopodal znajduje się Wysoka Kopa, Wodospad Kamieńczyka czy Hala Izerska ze słynną Chatką Górzystów. Można stąd również powędrować w wyższe partie Karkonoszy. Zawsze jednak trzeba brać pod uwagę możliwe trudne warunki i kierować się komunikatami GOPRu. Zimowy wyjazd do Jakuszyc może być wspaniałym pomysłem na spędzenie zimowych ferii i początek przygody z nartami biegowymi, w najlepszych warunkach w Polsce. O ile tylko zima dopisze, a póki co wszystko na to wskazuje!

Autorka: Natalia Szymonowska

 

Opublikowano 14 lutego 2022 przez traseo