Mapy turystyczne w aplikacji

Jakie są światła w samochodzie?

Współczesne samochody są wygodne i bezpieczne. Jednym z elementów zapewniających bezpieczeństwo jest zastosowanie wielu rodzajów świateł w pojeździe.

Ewolucja oświetlenia samochodowego ma długą i ciekawą historię, jednak nie zawsze światła pojazdu gwarantowały bezpieczeństwo. Pierwsze lampy były słabe i zasilane rozpaloną naftą, dopiero pod koniec XX wieku, nastąpiła rewolucja, związana z wprowadzeniem na rynek technologii LED.

Rodzaje świateł samochodowych i ich funkcje

Współczesne auta wyposażone są nie tylko w światła oświetlające drogę przed pojazdem, ale także wiele innych, pełniących na przykład funkcje informacyjne. Dlatego też warto wiedzieć, jakie oświetlenie możesz spotkać w samochodzie.

 

Oto najpopularniejsze rodzaje świateł:

  • Światła drogowe – używane po zapadnięciu zmierzchu. Oświetlają drogę przed pojazdem, zwiększając widoczność;
  • Światła mijania – oświetlają drogę przed samochodem. Stosowane są również w warunkach słabej przejrzystości, mgły lub deszczu;
  • Kierunkowskazy – ich zadaniem jest sygnalizowanie zmiany kierunku lub zajmowanego obecnie pasa jazdy;
  • Światła do jazdy dziennej – rodzaj oświetlenia samochodowego przeznaczonego do jazdy w ciągu dnia. Mogą być one stosowane zamiast świateł mijania;
  • Światła stopu – informują o naciśnięciu pedału hamulca. Uruchamiają się automatycznie;
  • Światła cofania – uruchamiają się, gdy zostanie wrzucony bieg wsteczny. W niektórych pojazdach towarzyszy temu dźwięk ostrzegawczy;
  • Doświetlanie zakrętów – mechanizm połączony ze światłami długimi. Sprawia, że podczas skręcania, lampy podążają za kierunkiem, w jakim obracana jest kierownica;
  • Światła odblaskowe – zaprojektowane, aby odbijać światło w ciemności i zapewniać widoczność pojazdu;
  • Światła awaryjne – służą do sygnalizowania postoju, będącego skutkiem uszkodzenia pojazdu, wypadku lub innego niebezpiecznego zdarzenia na drodze;
  • Światła przeciwmgłowe – służą do oświetlania dróg w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza. Montowane są z przodu, jak i z tyłu samochodu. Przednie są używane, gdy warunki pogodowe są trudne lub gdy pozwala na to oznakowanie. Tylnych świateł przeciwmgielnych możemy używać tylko wtedy, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów.

swiatla.jpg

Wpływ świateł samochodowych na bezpieczeństwo

Jeżeli światła są sprawnie i precyzyjnie wyregulowane, kierowca wcześnie zauważy przeszkody lub pieszych na drodze, lub poboczu. Natomiast w przypadku gdy światła nie działają prawidłowo, to w złych warunkach pogodowych i przy niedostatecznej widoczności wzrasta prawdopodobieństwo potrącenia pieszego lub spowodowania wypadku.

 

Jesienią i zimą, gdy widoczność jest utrudniona, zwłaszcza w dzień, szczególnie ważne jest dobre oświetlenie. Jakakolwiek usterka świateł pojazdu może spowodować niedostateczne oświetlenie drogi lub oślepianie innych użytkowników drogi.

Nie można zapomnieć o odpowiednich ubezpieczeniach!

Warto także pamiętać o ubezpieczeniu pojazdu. W LINK4 polisy takie jak OC/AC, czy też NNW, pozwolą Ci uchronić się przed konsekwencjami nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Za pomocą naszej strony internetowej, możesz w prosty sposób obliczyć wysokość składki, wybrać interesujący Cię pakiet, oraz bezpiecznie sfinalizować transakcję zakupu polisy.

Teraz już wiesz, jakie światła znajdziesz w samochodzie!

Po lekturze naszego krótkiego poradnika powinieneś już wiedzieć, jakie światła znajdują się w Twoim samochodzie, oraz jakie jest ich przeznaczenie. Dbając o ich stan techniczny, zapewnisz sobie bezpieczeństwo, a ubezpieczając auto w LINK4, zyskasz ochronę w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń na drodze.

Opublikowano 28 czerwca 2022 przez trasek