Mapy turystyczne w aplikacji

Jak wybrać namiot? Na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego namiotu zdecydowanie nie jest łatwą sprawą. Producenci zaskakują użytkowników nie tylko mnogością wariantów, ale również funkcjonalnością i jakością wykonania. W sklepach ze sprzętem sportowym i turystycznym znajdziesz modele w dużej rozpiętości cenowej, zarówno profesjonalne namioty trekkingowe, jak i przeznaczone do bardziej powszechnego użytku namioty turystyczne. Czym sugerować się, dokonując zakupu? Na jakie cechy zwrócić szczególną uwagę?

1. Namiot - od czego zacząć wybór?

2. Cechy poszczególnych elementów

3. Namiot dla dwóch osób a namiot dla pięcioosobowej rodziny

Analizując, jaki namiot kupić, nie zawsze warto sugerować się ceną czy wielkością konstrukcji - choć te są bardzo zróżnicowane, o czym możesz się przekonać, zaglądając chociażby na podstronę https://www.sport-shop.pl/namioty-c-226.html. Jest wiele elementów, które w bezpośredni sposób przekładają się na wygodę i bezpieczeństwo użytkowników.

Namiot - od czego zacząć wybór?

Zanim kupisz namiot dopasowany do swoich potrzeb, musisz wiedzieć, czego dokładnie szukasz. Właśnie dlatego na początku trzeba odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań. Niektóre z nich brzmią:

  • Na jaki rodzaj wyjazdu potrzebny ci namiot?
  • Ile osób będzie z niego korzystało?
  • Czy zamierzasz nocować na łonie natury czy na zorganizowanym polu namiotowym?
  • Czy potrzebujesz dużo przestrzeni czy jedynie miejsca do spania?
  • Czy namiot musi być wodoodporny?
  • Czy namiot musi być odporny na działanie wiatru?

Oczywiście, te pytania można mnożyć - powyższa lista uwzględnia jedynie kilka najważniejszych aspektów.

jaki-namiot-wybrac.jpg

Cechy poszczególnych elementów

Każda konstrukcja namiotu składa się z kilku elementów, zaś jakość i sposób ich wykonania mają istotne znaczenie funkcjonalne. Przyjrzyjmy się im po kolei.

  • Szkielet

To podstawa konstrukcji, która w istotny sposób wpływa na wytrzymałość namiotu. Obecnie producenci najczęściej wykorzystują do tworzenia stelaży włókna szklane lub stopy aluminium, dzięki którym można tworzyć jednocześnie solidne i lekkie namioty. Oczywiście, im więcej rurek tworzących szkielet, tym trwalsza powinna być konstrukcja, jednak wpływa to na wagę całości. W solidniejszy wariant trzeba inwestować natomiast w konkretnych okolicznościach, na przykład podróżując zimą i spodziewając się śniegu padającego na namiot. W pozostałych przypadkach sprawdzą się podstawowe modele.

  • Wnętrze namiotu

Sposób jego budowy wpływa na wygodę odpoczynku i snu. Podłoga powinna być mocna i odporna na uszkodzenia - zwłaszcza, że namiot turystyczny czy trekkingowy nie zawsze stoi na idealnie równej powierzchni. Postaw również na wodoodporność - to właśnie ona może okazać się kluczowa przy intensywnych opadach deszczu. Z kolei jako materiał zastosowany jako ściany i boki namiotu sprawdzi się tkanina oddychająca, ale stanowiąca barierę dla silnego wiatru, insektów i innych niepożądanych czynników.

  • Tropik

To część materiału okrywająca część sypialnianą. Podobnie, jak główny materiał, sam tropik musi cechować wysoka wytrzymałość na czynniki atmosferyczne. Bardzo często tę wierzchnią warstwę poddaje się dodatkowej impregnacji.

Namiot dla dwóch osób a namiot dla pięcioosobowej rodziny

Myśląc o namiocie, nie sugeruj się wyłącznie jego wielkością. Bardzo często po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy: namioty dwuosobowe zobaczysz niewielkie, bardzo tanie konstrukcje, które może sprawdzą się przez jedną noc, ale przy dłuższym pobycie zdecydowanie nie zapewnią komfortu. Poszukując namiotu dla dwojga lub dla całej rodziny, skup się więc przede wszystkim na jego funkcjonalności.

Opublikowano 4 listopada 2022 przez traseo
All Comments (0)
No Comments