Mapy turystyczne w aplikacji

Jak dojechać z lotniska Balice do centrum Krakowa?

Lotnisko w Krakowie czyli Balice to port lotniczy, który z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Jest on położony na zachód od miasta, a zatem po przylocie każdy podróżny szuka sposobu na to, by dostać się do centrum Krakowa. Zobaczmy jak dojechać z Balic do Krakowa.

Komunikacja publiczna

Z lotniska w Balicach do centrum Krakowa można dostać się autobusem komunikacji miejskiej lub pociągiem. Do wyboru są dwie linie autobusowe 208 i 252, które kursują raz na godzinę lub 2 razy na godzinę w ciągu dnia. W godzinach nocnych podróżni mogą skorzystać z linii 902, która kursuje raz na godzinę. Można również skorzystać z pociągu relacji Kraków Balice – Dworzec Główny, którym można również podróżować dalej, aż do Wieliczki. Kursuje on raz na godzinę od 5 rano do 23, a podróż do Dworca Głównego trwa 18 minut.

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest niska cena biletów, bo w zależności od wyboru środka transportu i jego pory to koszt rzędu 8-12 złotych za osobę. W przypadku wyboru kolei możemy cieszyć się też krótkim czasem podróży, niezależnym od pory dnia i natężenia ruchu na drodze. Natomiast jadąc autobusem komunikacji miejskiej musimy mieć świadomość, że w porach porannego i popołudniowego szczytu czas podróży może ulec wydłużeniu i jest niezależny od kierowcy.

Korzystanie z komunikacji publicznej ma jednak też wady w postaci tłoku oraz konieczności czekania na przyjazd pojazdu zgodnie z rozkładem. Należy też pamiętać, że komunikacja publiczna jedzie określoną trasą, a zatem niekoniecznie dotrzemy nią bezpośrednio pod drzwi hotelu. Raczej należy liczyć się z tym, że trzeba będzie szukać dodatkowych środków transportu, które pozwolą nam dotrzeć na miejsce docelowe.

jak-dojechac-lotnisko-krakow.jpg

Busy lotnisko Balice – Kraków

Innym sposobem, by dotrzeć z lotniska do centrum Krakowa są busy lotnisko Balice-Kraków. To przewozy oferowane przez licencjonowane firmy transportowe, które oferują trasfer door-to-door. Oznacza to, że prosto z lotniska możesz dotrzeć pod drzwi hotelu, hostelu czy apartamentu, w którym masz wykupiony nocleg. Dzięki temu unikasz samodzielnego przeszukiwania siatki połączeń komunikacyjnych i wygodnie dojeżdżasz od razu na miejsce.

Busy oferujące transfer lotniskowy rezerwuje się z wyprzedzeniem, ustalając konkretną godzinę transportu. Dzięki temu możesz wsiąść do busa od razu po przylocie samolotu i nie musisz poświęcać dodatkowego czasu na czekanie. To znacznie skraca czas podróży i pozwala szybko dostać się do miejsca noclegu.

Ważną zaletą busów jeżdżących na trasie lotnisko Balice-Kraków jest stała cena znana przed podróżą. Dzięki temu od razu wiesz ile będzie kosztować taka podróż, co pozwala lepiej zaplanować wydatki związane z wycieczką. Nie musisz przy tym martwić się, że na mieście będą korki lub że zmiana organizacji ruchu związana w niespodziewanym wypadkiem na drodze wpłynie na jego cenę. Jest to zatem zdecydowanie lepsze rozwiązanie od taksówki, której koszt poznajesz dopiero w miejscu docelowym, a każdy objazd czy korek powoduje zwiększenie kosztów transferu.

Taksówką z lotniska

Najdroższą opcją na dojazd z Balic do Krakowa jest wybór taksówki. Na terenie portu lotniczego działa oficjalny przewoźnik czyli Airport Taxi, który stoi na postoju pod terminalem. Na lotnisko można również zamówić taksówkę z innej korporacji, a także Ubera czy Bolta. W każdym z tych przypadków koszt takiej podróży będzie niemały, a rozliczany będzie w zależności od odległości.

Taksówki są jednak, mimo swojej ceny wybierane przez wielu podróżnych, którzy cenią sobie najwyższy komfort jazdy. Taksówki nie musisz wcześniej zamawiać, bo możesz skorzystać z pojazdów stojących na postoju pod terminalem. Kierowca zawiezie Cię w dowolne miejsce w Krakowie, a zatem nie musisz zastanawiać się jak dostać się do miejsca noclegu. Wystarczy podać adres i odbyć kilkunastominutową podróż prosto pod hotel. Jest to zatem podobna usługa do busów jeżdżących na trasie lotnisko – centrum Krakowa, a jednak sporo od niego droższa. Nie powinno zatem dziwić, że wielu podróżnych wybiera transfery lotniskowe busem, który jest opcją równie wygodną, a jednak nieco tańszą.

Opublikowano 28 maja 2021 przez traseo