Mapy turystyczne w aplikacji

Jak dbać o bezpieczeństwo w czasie podróży

Niezależnie od tego, czy podróżujemy służbowo czy rekreacyjnie chcemy bezpiecznie dotrzeć do celu oraz spokojnie wrócić do domu. Podczas podróży samochodem może spotkać nas wiele niespodzianek, niestety nie zawsze miłych. O tym jakich zasad przestrzegać, by podróż była bezpieczna, przeczytasz w poniższym artykule.

Stan techniczny pojazdu i wyposażenie

jakdbacobezpieczenstwowczasiepodrozy1.jpg

fot. shutterstock.com

Być może brzmi to banalnie, ale jeśli wybierasz się w naprawdę daleką podróż, szczególnie za granicę, warto przed nią wykonać profilaktyczny przegląd samochodu. Szczególnie zaleca się sprawdzenie stanów wszystkich płynów w aucie, oświetlenia oraz stanu ogumienia. Od tak prozaicznej czynności może czasami zależeć bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. Nie zapomnij także sprawdzić, czy apteczka w Twoim aucie jest kompletna, czy masz wyposażenie wymagane w krajach przez które będziesz przejeżdżał (np. gaśnica, zapasowe żarówki, kamizelka odblaskowa, trójkąt). Zabierz ze sobą ładowarkę do telefonu wraz z wtyczką do gniazdka samochodowego oraz zestaw głośnomówiący. Sprawdź czy Twój telefon obsługuje aplikację z mapami i nawigacją, a jeśli nie, to weź ze sobą tradycyjną mapę. A przede wszystkim przed podróżą zapoznaj się z trasą. Dbaj także o to, by każdy w aucie miał zapięte pasy.

jakdbacobezpieczenstwowczasiepodrozy3.jpg

fot. shutterstock.com

Telefon ważny w czasie podróży

Telefon komórkowy to narzędzie, które ułatwia nam życie w wielu obszarach, także w podróży. Po pierwsze dzięki niemu zawsze możemy pozostać w kontakcie z bliskimi i na bieżąco informować, dla naszego bezpieczeństwa, gdzie właśnie się znajdujemy lub dokąd się wybieramy. Kiedy przekraczamy kolejne granice między państwami, na telefon komórkowy przychodzą SMS-y zawierające podstawowe informacje: numery alarmowe w danym kraju oraz numer polskiej ambasady lub konsulatu. Zachowaj takie SMS-y.

Bezwzględnie pamiętaj, by, podczas rozmów telefonicznych prowadzonych podczas podróży, zawsze używać zestawu głośnomówiącego. O tym jaki zestaw głośnomówiący do samochodu wybrać przeczytasz tutaj. Nie chodzi tylko o przestrzeganie przepisów i uniknięcie ewentualnego mandatu, ale o bezpieczeństwo Twoje i innych. Sprawdzając coś na telefonie odrywasz wzrok od drogi na kilka sekund. Jadąc z prędkością ok 100 km/h samochód pokona w tym czasie dystans kilkuset metrów. To dystans, podczas którego bardzo wiele złego może się wydarzyć.

jakdbacobezpieczenstwowczasiepodrozy2.jpg

fot. shutterstock.com

Ubezpiecz się i mierz siły na zamiary

Warto byś na czas podróży rozważył wykupienie dla siebie i swoich towarzyszy ubezpieczenia turystycznego. Jego zakup to relatywnie niewielki koszt w porównaniu do kosztów, które możesz ponieść w przypadku ewentualnego leczenia za granicą. Ubezpieczyć możesz nie tylko siebie, ale także swój bagaż.

Nie kładź cennych przedmiotów, np. torebki czy portfela na przednim siedzeniu, a jeśli już to robisz, zamykaj drzwi auta od wewnątrz. Skutecznie zniechęcisz tym potencjalnego złodzieja.

Pamiętaj też by odpowiednio rozplanować czas podróży. Zbyt wiele godzin spędzonych za kółkiem będzie generowało zmęczenie, które może powodować kłopoty z koncentracją, senność a w najgorszym wypadku spowodowanie kolizji lub wypadku. Dlatego nie planuj zbyt długich dystansów, które chcesz pokonać jednorazowo, a jeśli już musisz dostać się z punktu A do punktu B jak najszybciej, to zadbaj choć o to, by mieć chwilę odpoczynku i szansę na krótką drzemkę.

Opublikowano 3 marca 2019 przez admin